Ultrazvok mod
Spoštovani!
Na internetni strani http://www.urologija.si piše, da stane 60 eur (Ažbetova ulica v Ljubljani, potrebno se je prej telefonsko dogovoriti in naročiti). Gotovo je v kakšnem drugem delu Slovenije ceneje, na primer na Ptuju. Večina specialistov radiologov, ki dela ultrazvočne preiskava, bo opravila tudi ultrazvočni pregled mod – povprašajte po vrsti, morda tiste, ki so vam najbližji. Vaš osebni zdravnik bo gotovo vedel, kje v vaši okolici so zasebne UZ ambulante.
Lepo pozdravljeni!
Spoštovani!
Ultrazvočni pregled si najbrž predstavljate – preiskovalec s sondo, ki jo prej namaže z gelom, drsi po koži nad organom, ki ga pregleduje. Če je to skrotum, pogosto pomaga, da preiskovanec drži svoj penis z roko in ga vleče navzgor, da so moda prosta.
Urološki pregled – odvisno kaj in zakaj se pregleduje – odvisno od tako imenovane anamneze – torej predhodnega pogovora zdravnika z bolnikom, da se opredeli kaj je problem in razlog pacientovega obiska.
Vsekakor spada vaš zapis o napravi, v katero bi postavili moda, na področje znanstvene fantastike. Torej tako vsekakor ni.
V praksi spustite hlače in spodnje hlače ter dvignete srajco, lahko leže ali sede, nato pa vas urolog pretipa. Pri tem je nekaterim neprijetno, nekatere natančno pretipanje mod in obmodkov tudi zaboli. Včasih morate ob tipanju zakašljati ali se napeti, da se prikaže/ preveri, da ni kile ali varikokele (razširjenih žil semenskega povesma).
V urološki pregled spada tudi otipanje površine prostate skozi rektum. To pomeni, da si urolog nadene rokavice, namaže prst, vi pa se sklonite ali ležite na boku, nato vam prst vtakne v zadnjico in pretipa prostato. To ni prijetno, v primeru kakšnih bolezenskih sprememb na samem zadnjiku pa je lahko tudi boleče.
Od orodij urolog pri osnovnem pregledu morda uporabi (razen rokavic in mazila) še navadno baterijo (če na testisu zatipa kakšno spremembo – h koži nad njo prisloni baterijo in opazuje, ali se sprememba presvetli) ali orhidometer – kroglice, katerim po velikosti primerja testise da oceni njihovo velikost. Vendar dandanes namesto tega navadno uporabimo ultrazvok.
Skratka – pregled (bi laično lahko rekli) pomeni pogledati in potipati. Tega zaenkrat ne more nadomestiti še noben aparat.
Lepo pozdravljeni!
Spoštovani!
Seveda ne – sploh pri mlajših (od 45 let) in če ni razloga vsekakor ne pregledujemo rektalno. Je pa res, da “popoln” klinični pregled odraslega bolnika (že iz zgodovine) vključuje tudi rektalni pregled. Usmerjen pregled, ki ga rutinsko delamo, pa seveda obsega zgolj tisto, na kar se osredotočimo oziroma o čemer se predhodno dogovorimo s pacientom. Nikomur ni “treba” sprejeti rektalnega pregleda, če se s tem ne strinja, vendar – če zdarvnik meni, da je to potrebno, pacient pa odkloni, se to seveda zabeleži, tako da bolnik tudi odgovornost zaradi morebiti spregledane bolezni prevzame nase.
Torej – če greste na pregled zaradi testisov in ste mlajši od 45 let in vas ne boli nič v perineju (ni suma na dogajanje v prostati), vam rektalnega pregleda skoraj gotovo ne bodo predlagali (razen če bi posumili, da gre za dogajanje v zvezi s prostato, na primer kronični prostatitis ali kaj podobnega).
Lepo pozdravljeni!
Spoštovani!
Navadno ultrazvok dela (v Sloveniji) zdravnik sam. V nekaterih deželah obstajajo tako imenovani “sonographers” – tehniki, ki delajo ultrazvok sami in ne zdravnik. Ali je poleg zdravnika prisoten še tehnik ali sestra, je odvisno različno od ordinacije do ordinacije, vendar je običajno tako. Ponekod (redko), je zraven še administratorka, ki takoj piše izvid. Če ste v učni bolnišnici, bo zraven zdravnika lahko še kakšen mlajši zdravnik, ki se uči – to niti ni slabo – potem se bo tisti, ki uči, bolj potrudil in bosta pogledala dva – več parov oči več vidi. Včasih je lahko teh “vajencev” tudi več, ampak to redko. Včasih zdravnik pritegne k primeru še kolega, da pogledata skupaj…
Torej, najpogosteje lahko pričakujete zdravnika/co in sestro, lahko pa še več ljudi.
Lepo pozdravljeni!
Spoštovani!
S številko vam ne morem postreči. Verjetnost, da zbolite za rakom na dojki je majhna. Verjetnost, da zbolite za rakom prostate pa je nekoliko večja kot če ne bi imeli sorodnika z rakom prostate oziroma sorodnice z rakom dojke. Vendar pa sorodstvo v opisanem primeru (če ima samo en sorodnik bolezen in to v konstelaciji rak dojke – rak prostate) ni pomemben dejavnik tveganja, zaradi katerega bi bolezen iskali bolj aktivno kot v splošni populaciji. Mnogo pomembneje pa postane, če ima več krvnih sorodnikov istega raka.
Predlagam vam torej čez kakšno leto določiti vrednost PSA. Nadaljne določitve so odvisne od takrat izmerjene vrednosti. Če bo pod 1, ponovite meritev čez 2-3 leta.
Sicer pa je rakov veliko – tudi če vam je namenjeno, da zbolite za rakom, ni nujno, da bo to rak prostate. Se pravi je smiselno zdravo živeti, ne kaditi, sodelovati v programu Svit (rak širokega črevesa in danke), si občasno pretipati moda (tako kot si ženske pretipajo prsi), okrog 45-tega leta določiti PSA in biti pač pozoren ustrezno (ne preveč, ne premalo) pozoren na svoje telo.
Pozdravljeni!
Še enkrat hvala za izčrpen odogovor, ker moj odgovor ni bil objavljen pišem še enkrat in sicer dodajam dve podrobnosi, ki sta me malce zaskrbeli. Tudi molja stara mama (po mamini strani) je okoli osemdesetega leta zbolela in deset let kasneje umrla zaradi raka na dojki, moj stric (mamin polbrat), pa je bil lani operiran zaradi raka na prostati. Sicer sem bil letos na pregledu prostate pri osebnem zdravniku, ki mi je zagotovil, da je vse v redu, pa vendar ne vem ali rektalni pregled prostate (zaradi pogostega uriniranja sem se bal da imam povečano) pokaže tudi morebitne izrastke, ki bi bili lako maligni.
Hvala vnaprej za odgovor.
Spoštovani!
Menim, da na osnovi zapisanega vaš osebi zdravnik nima razloga, da bi sumil da je pri vas tveganje za raka prostate povišano in vas glede na mladost zelo težko napoti na meritev PSA. Ker pa vas vseeno skrbi, si pač dajte sami izmeriti to vrednost v krvi. Nikoli ne moremo biti 100% prepričani, kako je.
Rizik raka prostate pokaže meritev PSA. Če je ta nad 1, dodatno izmerite še prosti PSA. Če rektalni pregled pokaže kaj posebnega, se izjemoma odoločimo za iskanje raka prostate (biopsijo prostate) kljub nizkemu PSA, sicer pa se v 99% primerov pri iskanju raka prostate zanašamo izključno na meritev vrednosti PSA v krvi. Pred oddajo vzorca krvi (npr. pojdite v AdriaLab na Parmovo 53 in si ga pač dajte določiti, cena ne bi smela biti več od 10-20 eur) ne smete imeti spolnega odnosa in ne smete biti bolni, sicer bo izvid lažno povišan. Če bo vrednost pod 1, ponovnite meritev čez 2 leti, če bo med 1 in 2 ponovite meritev čez 6 mesecev, če bo vrednost nad 2, pa pojdite na pregled k urologu.
Spoštovani!
Ali je mogoče samoplačniški pregled/ultrazvok testisov opraviti “anonimno”, torej da rezultati ne bi šli v kartoteko, recimo v primeru odkritja raka na modih? Pri levem modu imam občutek, da je nastala cistica oziroma, da se testisa drži “gmota” v velikosti kakšne 1/5 desnega testisa. Je to obmodek ali kaj drugega?
Star sem 41 let. Pa še nekaj. Ali ginekomastija, ki jo imam še iz pubertete lahko vpliva na nastanek raka?
Hvala za odgovore
Spoštovani!
Seveda je mogoč samoplačniški ultrazvočni pregled – pravzaprav je samoplačniških ordinacij, kjer radiologi delajo ultrazvok, kolikor želite vsepovsod. Če ne veste za nobeno, vpišite “ultrazvok ambulanta” v Google. Ali vprašajte v vašem zdravstvenem domu ali najbližji bolnišnici, kje bi lahko samoplačniško opravili ultrazvok. Nato pa telefonirajte v nekaj UZ ambulant, povprašajte za UZ skrotuma (morda čisto vsi tega ne delajo), za ceno in čakalno dobo in se dogovorite! Za samoplačnike so navadno čakalne dobe manj kot 14 dni.
Drugače pa se zdi vaše vprašanje grozljivo. Če je rak testisa, gre za življenje in je potrebno ukrepati, ne pa skrivati! Rak testisa je načeloma popolnoma ozdravljiv, vendar le, če se ukrepa, ne pa skriva ali čaka!!! Razumel bi, če bi zapisali, da ste stari 18 let. Ampak da se 41 letni moški, ki zna uporabljati računalnik, sprašuje o vpisu v kartoteko?!
Kaj se lahko zgodi najhujše? Pač modo se odstrani na urologiji v bolnišnici in nadomesti s silikonskim. Izgled je isti kot prej, otip podoben, seks in nivo testosterona nista prizadeta. Če se izkaže, da je rak, opravite nekaj preiskav (CT, kri…) in občasno greste na kontrolo na Onkološki inštitut v Ljubljano – to je vse. Samo pohiteti je treba, da bolezen ne uide (če se izkaže, da je res rak).
Skratka – pradlagam da vsekakor opravite ultrazvočni pregled skrotuma.
Lepo pozdravljeni!
Spoštovani!
Kolikor vem (ni pa to 100%) v Mb tega ni mogoče opraviti na napotnico. Tu pač opravite pregled pri urologu (če osebni zdravnik meni, da je nujno, da pač napotnico nujno) in potem, če urolog meni, da je potreben še UZ s strani radiologa, tega tudi sam organizira. Marsikje drugje v Slo pa sistem funkcionira drugače.
Pozdravljeni! Koliko časa se ponavadi čaka na pregled pri urologu (recimo če zdravnik na napotnico označi, da je nujno) in ali mi svetujete da prej opravim samoplačniški UZ mod in grem šele nato k zdravniku? Kaj pokaže UZ? Ob levem modu imam namreč neke vrste “cisto”, ki se občuti kot “tretje” modo, le da je nekoliko manjše. Občasno so prisotne tudi rahle bolečine, kiso mogoče celo psihičnega izvora, saj zadnje čase veliko prebiram o raku na modih in ostalih težavah.
Kakšna je po vašem mnenju verjetnost, da je ta cista rakava ali bi lahko bila “kila” ali celo nenevarna cista? Prvič sem jo občutil pred kakšnim mesecem, upam da še ni prepozno v primeru da je maligna.
Hvala in lp.