Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Intimna nega in zdravljenje vaginalnih okužb ITINIMNA NEGA – LICHEN SCLEROSUS

ITINIMNA NEGA – LICHEN SCLEROSUS

Pozdravljeni!

Najlepša hvala za vaš odgovor.Res ste mi lepo razložili kaj ta bolezen je in kako naj ravnam.

Če je mogoče bi vas prosila še za naslednjo informacijo.

Sedaj trenutno 1 mesec uporabljam kremo elidel in zdi se mi,da se je stanje kože popravilo( koža je bolj gladka, bele spremembe so videti manjše). Ko sem bila danes na kontroli in je bil zopet drugi dermatolog mi je svetoval,da naj preneham z Elidelom,ker naj njegova uporaba naj nebi bila varna pri prekanceroznih stanjih kot je lihen sklerosis, saj že sama krema lahko povzroča raka.

Svetoval mi je naj uporabim kremo Diprosone ali lokoidon kremo po naslednji shemi:
Diprosone oz. lokoidon : 5 dni zvečer, zjutraj kremo Cicalfat; nato 3 dni pavze( uporabljam naj samo Cicalfat kremo), nato zopet 5 dni kortikosteroid; 3 dni pavze in tako naprej do naslednje kontrole ,ki jo imam čez 2 meseca.

Vmes naj bi 2x na teden uporabljala olno kopel linola fet ali pa se naj samo umijem s to kopelju.

Kakšno je vašo mnenje glede prenehanja elidela? Zdi se mi ,da mi Elidel odgovarja, bojim pa se uporabljati kortikosteroida v takšni shemi, da nebi prišlo do dodatne atrofije.
Ali bom morala kortikosteroina mazila uporabljati tudi takrat ko draženja ne bo, da bi preprečila napredovanje bolezni?

Še nekaj bila bi vesela,če bi mi lahko priporočili zdravnika,ki bi s to bolezijo imel kaj več izkušen, predvsem,da bi me stalno spremljal ne pa da je ob vsaki kontroli drug dermatolog.

lep pozdrav

Spoštovani,

shema zdravljenja, ki jo je predlagal zdravnik ob pregledu, je v skladu z medicinsko doktrino, konkretneje pa jo brez pregleda ne morem komentirati. Kot sem že razložila, je zdravljenje vaše bolezni zelo odvisno od situacije, to je obsežnosti težav, kot so srbenje in pečenje, od hitrosti širjenja sprememb, pa tudi od subjektivnega vtisa zdravnika. Pri zdravljenju večine dermatoloških bolezni žal ni tako preprosto kot npr. pri angini – tam so pravila jasna: penicilin 10 dni, razen če imamo dober razlog, da postopamo drugače, pa bo bolezen ozdravljena. V dermatologiji imamo le za redke bolezni tako konkretna pravila z določenimi odmerki in trajanjem zdravljenja. Diprosone je močen kortikosteroid, Locoidon pa blag, tako da vam je verjetno zdravnik tudi razložil, kdaj uporabljati katerega od njiju.

Pri kremi Elidel so se pred štirimi leti res pojavljali pomisleki, ali bi lahko povzročala določene vrste raka (limfom in nemelanomski kožni rak), vendar zaenkrat po podatkih raziskav ni nobenih dokazov, da bi bila kratkotrajna ali občasna dolgoročna uporaba te kreme povezana s katero koli obliko raka. Krema Elidel velja kot zelo varna in jo uporabljamo tudi pri majhnih otrocih. Res pa je, da je na tržišču manj kot 10 let in ne vemo, kaj bodo prinesle izkušnje po 30 ali 40 letih uporabe. Tukaj smo spet pri tehtanju koristi in morebitnih tveganj zdravljenja, ki sem vam ga že omenila: kortikosteroidi lahko povzročijo atrofijo kože, ampak ali bo bolnico ta bolj kot ne kozmetska sprememba ovirala bolj kot težave zaradi bolezni? In če špekuliram, tudi če bi bilo dokazano (kar ni), da druga krema zviša tveganje za raka npr. za 0,1 % – se pravi bi teoretično od tisoč zdravljenih žensk ena dobila raka, ki ga sicer ne bi, ostalim devetstodevetindevedesetim pa bi zdravljenje pomagalo brez drugih posledic. (S tem da tudi večino raka lahko danes pozdravimo.) Katera je tista ena, ne vemo, in ali bomo zaradi tega vseh ostalih 999 prikrajšali za učinkovito zdravljenje? Težko vprašanje, kajne?

Lokalni kortikosteroidi se za zdravljenje lihna sklerozusa učinkovito in varno uspešno uporabljajo že desetletja. Zato so gotovo prvi izbor za zdravljenje vaše bolezni. Krema Elidel je novejše zdravilo, po izkušnjah zaenkrat varno in prav tako učinkovito, zlasti pri blažjih oblikah. Preprostega in 100 % zanesljivega navodila, v kakšni shemi uporabljati katero zdravilo, da bo olajšalo vaše težave, vam žal na daljavo ne morem dati, saj je to odvisno tudi od individualnega odgovora na zdravljenje, ki se lahko s časom spreminja, in je lahko težko vprašanje tudi za zdravnika, ki vas pregleda. Včasih je treba preizkusiti več poti. Mislim, da je najbolje, da uporabite predpisana zdravila v svetovani shemi, tako da vidite, kako vam ta ustreza, in potem ob naslednjem pregledu zdravniku poročate o učinku. Glede na to, ali bo ta shema za vas v redu ali ne, vam bo zdravnik naslednjič lažje svetoval, kako naprej.

Ker ste govorili o številnih dermatologih, sem zadnjič napačno sklepala, da vse te različne zdravnike obiskujete na lastno željo – mnogi bolniki, soočeni s kronično boleznijo, namreč iščejo mnenje in pomoč pri več zdravnikih. Dermatologi veliko večino dela opravimo ambulantno, in predvsem v večjih centrih je menjavanje zdravnikov iz organizacijskih vzrokov praktično nerešljiv problem, ki ne moti le bolnikov, ampak tudi zdravnike. Da bi se kateri od dermatologov usmerjeno ukvarjal z lihnom sklerozusom, ne vem, bom se pa o tem še pozanimala pri kolegih in vam sporočim. Morda imajo največ izkušenj s to boleznijo v kateri od ambulant za spolno prenosljive okužbe (ti. AVD-ambulante), kjer se ukvarjajo tudi z drugimi boleznimi spolovil, delujejo pa v večjih dermatoloških centrih. Veliko bolnic se zdravi tudi pri ginekologih.

Lep pozdrav,

Vesna Tlaker Žunter, dr. med., zdravnica specialistka dermatovenerologije Dermatovenerološka klinika, Univerzitetni klinični center Ljubljana Medicinski center Medartis Nova Gorica, http://www.medartis.si/ Estetika Medartis, Ljubljana, http://www.estetika-medartis.si/

Pozdravljeni!

Približno deset mesecev do enega leta imam težave, za katere mi je bilo ob ginekološkem pregledu rečeno, da naj bi bila bolezen lichen schlerosus. Ginekologinja mi ni dala nobenih razlag, ali napotkov temveč samo dejstvo, da je to to. Po iskanju prek interneta, sem našla seveda same članke, ki so me popolnoma prestrašili, zato sem šla na samoplačniški pregled k dermatologu. Takrat so bile spremembe na sluznici že nekako pozdravljene, zato mi bolezni ni mogla potrditi, mi je pa svetovala, da si ob pekočem in srbečem občutku mažem z Diprogento. Sicer mazanje res začasno odpravi simptome, ampak se mi težave pojavljajo tako pogosto, da bi si mogla praktično ves čas mazati, da bi bila zadeva znosna. Pekoč in srbeč občutek je tako neprijeten in pogost, da je moja spolnost praktično onemogočena. Ker nihče ni zadeve potrdil, nimam nobenega spremljanja bolezni. Ali je edini način samoplačništvo? Kaj mi predlagate?
Stanje se mi je pojavilo nekaj mesecev po vstavitvi mirene. Kot sem izvedela se lichen pogosto pojavi med meno…ali je možno, da je moje telo zaradi mireninih hormonov “mislilo” da je v meni in se je zato pojavil ta pojav? Ali je smiselno, da poskusim z odstranitvijo mirene? Ima mogoče vezo s hipotireozo, ki jo imam (tudi to možno povezavo sem namreč našla). Vem, da so moja vprašanja popolnoma laična, za vas mogoče celo smešna :), ampak žal do zdaj še nisem našla koga, ki bi mi dal tako razlago, da bi mi bila bolezen jasna. Na koga naj se obrnem? Ko sem vprašala splošno zdravnico, je pogledala na internet, kaj je to za ena stvar…razumem, seveda ne morejo poznati vseh še tako redkih bolezni. Ampak kaj naj pravzaprav naredim? Kdo je tisti, ki lahko potrdi in vodi zdravljenje, ginekolog ali dermatolog? Res prosim za pomoč, saj me tole že strašno obremenjuje, poleg tega pa tudi moje zakonsko življenje :(.

Hvala vnaprej.

Lp

Preden odgovorite, naj dopišem še to, da je težava tudi v tem, da imam nožnico tako suho, da sem si na večer pred G pregledom vstavila vaginaleto Canesten (okrog 20.00) in je bila zjutraj ob pregledu (7.00) popolnoma nestopljena. Težave sem imela tudi ob menstruaciji, saj sem si tampon le s težavo vstavila (sicer zelo rahla krvavitev zaradi mirene).

Pozdravljeni,

Zelo vesela sem vasega pisma, ker ima zelo veliko žensk podobne težave, kar lahko vidimo v vsakodnevni ginekološki praksi. Res je, da marsikateri zdravnik na to ne odreagira, ker je zdravljenje zahtevno. Zahteva veliko zdravnikovega in bolnikovega časa. Vaša vprašanja še zdaleč niso smešna, so naravno genialna, saj ste s svojimi predvidevanji sama potrdila vzrok in posledico. Zelo velikokrat vidimo, da se to dogaja ženskam, ki imajo mireno, verjetno zaradi antiprogesteronskega hormona. Prva stvar, ki bi vam jo svetovala je odstranitev mirene, potem pa zdravljenje s kortikosteroidi do 6 mesecev. Pri taki diagnozi je to dovoljeno. Hkrati pa v naši ambulanti lichen pomožno zdravimo še z globinskim segrevanjem z laserjem, da tkivo zopet oživimo in zmehčamo.

*** Lep pozdrav, Urška Bizjak Ogrinc Juna d.o.o. http://www.juna.si

Pozdravljeni,
To še dodatno dokazuje, da je lichen verjetno dosegel tudi nožnico. Mogoče bo potrebno tudi zdravljenje s hormoni. Najbolje bo, če želite, da se oglasite v naši ambulanti in se bomo celostno lotili zadeve in vam upam pomagali. Žal je tudi naša ambulanta samoplačniška, a verjetno vam pri rednih pregledih le.tega ne bodo imeli čas zdraviti.

*** Lep pozdrav, Urška Bizjak Ogrinc Juna d.o.o. http://www.juna.si

Spoštovana ga. doktor,

tudi sama že prebližno deset let trpim zaradi te bolezni lihen sclerosis vulve in res je ,da večinoma doktorjev , tudi moj izbrani ginekolog ne ve kaj dosti o tej bolezni. Težave imam na vhodu v nožnico, in na predelo okoli izvodila sečnice. Tam sluznica ves čas peče in žari, na vhodu v nožnico je bostala sluznica bolj bela.

Obrnila sem se že k dermatologom, vendar so tudi tukaj mnenja glede uporabe kortikosteroidov zelo različna. Eni pravijo čim manj, saj le ti tanjšajo kožo, drugi pa da naj kortikosteroide mažem vsaj nekaj tedno neprekinjeno, potem pa vseživljensko 2x na teden do ponovnega poslabšanja. Ob poslabšanju pa zopet za kakšen teden neprekinjeno, nato naprej vzdrževalni odmerek 2x na teden.

Sama sem vsa ta leta ob hujših težavah nanašala kortikosteroidna mazila za teden ali dva neprekinjeno, nato pa nanašala mastna nevtralna mazila ,kot je na primer Bepanten mazilo. Ob ponovnem poslabšanju pa sem zopet začela kortikosteroide.

Poskušala sem tudi z mazilom Protopic ,vendar se bojim, saj baje lahko ob daljši uporabi povzroča raka.

Napisali ste ,da je smiselna uporaba kortikosteroidov daljše obdobje- 6 mesecev. Zanima me kateri kortikosteroid priporočate ?

Jaz uporabljam trenutno Diprosone mazilo.

Prosim vas , če mi iz vaših iskušen lahko napišete kakšen režim jemanja je smiselen, da preprečim , da bi se bolezen širila in ,da bi težave omilila vsaj ,da bi lahko normalno funkcionirala v vsakdanjem življenju?
Bojim se ,da sem uporabljala premalo kortikosteroidov, saj so se težave začele pojavljati tudi okoli izvodila sečnice ( curek urina je tanjši, pojavlja se pekočina po uriniraju, izvodilo sečnice je zoženo).

Prosim za vaše mnenje.

lp

Pozdravljeni,

Lichen sclerosus je edina bolezen, kjer lahko in morate uporabljati kortikosteroide prakticno brez omejitev. Rezim uporabe je tak, kot ste ga napisali. Torej, do enega meseca lahko mazete najprej 2x dnevno , potem zmanjsate na1xdnevo. Ko ste v popolni remisji, lahko mazete 2x tedensko in potem ob poslabsanju pogosteje. Prekrvavitev in celjenje vam lahko dodatno izboljsa tudi laser.

*** Lep pozdrav, Urška Bizjak Ogrinc Juna d.o.o. http://www.juna.si

Spoštovani,

hvala vam za odgovor. Zanima me ali lahko to shemo zdravljenja uporabim tudi za nanašanje kortikosteroida na območje izvodila sečnice , kjer imam sedaj največ težav. Sedaj nanašam na ta predel že več kot 1 teden mazilo Diprosone vsak večer vendar ni vidnega izboljšanja. Vsako jutro in čez dan pa nanašam na prizadeto območje Bepanten mazilo oz. jekoderm. Povedati moram , da me po nanosu malo peče in draženje kar noče in noče izginiti.

Kaj mi priporočate ? Ali naj s kortikosteroidi nadaljujem , ali bi morala uporabljati za ta predel kakšno drugo mazilo?

Kakše pa imate iskušnje z uporabo protopica na prizadeta območja?

lp

Pozdravljeni,

najbolje bi bilo, če bi uporabljali Kuterid G, čeprav je Diprosone tudi v redu. Ni pa najbolje mešati še z drugimi kremami. Po opisu se mi zdi, da mogoče ne peče le zaradi licha, ampak da je prišlo še do dodatne infekcije. Mogoče bi bilo dobro, da obiščete ginekologa, da pove kak dalje. Mogoče bi bilo dobro, da za nekaj časa prekinete z vsem ali pa uporabljajte le kortikosteroid 2x dnevno.
S protopicom nimam izkušenj, vendar ne bi bilo dobro mazati še s tem.

*** Lep pozdrav, Urška Bizjak Ogrinc Juna d.o.o. http://www.juna.si

Spoštovani,

hvala vam za odgovor. Zanima me sledeče :

1. Ali tako dolgotrajna uporaba kortikosteroida Diprosone (1 mesec skupaj 2x dnevno in nato še 6 mesecev 1x dnevno ) ne bo povzročila še dodatnega stanjšanja oziroma atrofije sluznice ?

Že sedaj ko sem kortikosteroid nanašala 14 dni na predel presredka in vhoda v nožnico ter na izvodilo sečnice se mi zdi da je sluznica stanjšana. Je bolj pordela , na videz je kot bi macerirala( oziroma nekako zgubana ,kot če si dolgo v vodi).

2.Kako pa je z uporabo diprosona 2x tedensko , kot vzdrževalna terapija ,ki jo priporočate? Ali je tudi pri takšnem režimu mazanja Diprosone mazila skozi daljšo obdobje pričakovati atrofijo oz. stanjšanje sluznice?

Vem ,da vam za vas mogoče postavljam nepomembna vprašanja , vendar mene to zelo skrbi, da si z stalnim nanašanjem kortikosteroidnih mazil ne bi povzročila še dodatnih težav .
Vem da je bolezen redka in neozdravljiva vendar bi rada ,da bi jo držala pod kontrolo in ,da se spremembe in težave nebi slabšale. Moj ginekolog o tej bolezni ne ve kaj dosti, zato sem se obrnila tudi po drugo mnenje pa nikjer nisem izvedela kaj dosti. Očitno se z mojo boleznijo nobenemo ne zdi pomembno ukvarjati.
Napišejo mi recept za Diprosone, glede režima nanašanja zdravil pa si mnenja ginekologov , kot tudi dermatologov niso enotna.

Žal sem v začaranem krogu , saj me z uporabo kortikostroidov vsi strašijo , da si z dolgoročno uporabo le teh lahko naredim veliko škode.

Prosim vas za odgovor, saj ste očitno ena tistih ginekologinj,ki je s to boleznijo seznanjena, zato vas sprašujem kaj svetujete vi svojim pacientkam s to boleznijo ( seveda , ker je bolesen bolj redka me zanima , če ste se v praksi že srečali s to diagnozo).

lp

Pozdravljeni,

to je edino stanje, kjer se lahko kortikosteroidi skoraj neomejeno uporabljajo in to brez strahu za stanjšanje kože. Bolj previdni morate biti na sluznici! Če želite, lahko pridete na pregled, da vam bi lažje svetovala. Lahko daokrog sečnice ne gre za lichen. Lahko je kakšna ektropija sluznice, itd.
Mi imamo kar nekaj izkušenj z zdravljenjem lichna, ki pa,nasprotno, ni tako redka bolezen. Velikokrat kombiniramo zdravljenje s kartikosteroidi in laserskim segrevanjem.

*** Lep pozdrav, Urška Bizjak Ogrinc Juna d.o.o. http://www.juna.si

Spoštovani,

hvala vam za vaš odgovor.

Prosila bi vas, če mi lahko napišete kakšna je okvirna cena pregleda pri vas v kolikor se odločim za pregled v vaši ordinaciji?

Bojim se namreč, da si z svojimi prihodki in oddaljenostjo ( sem iz Štajerske) ne bom mogla privoščiti pregleda in drugih stroškov pri vas.

Prosila bi vas ali poznate mogoče koga od svojih kolegov, ki bi prav tako poznal oziroma imel iskušnje z zdravljenjem te bolezni pa bi delala na napotnico?

Za vašo pomoč sem vam neizmerno hvaležna.

Pa še nekaj : omenili ste ,da morda okoli sečnice ne gre za lihen. Morda imate prav. Izvodilo sečnice je videti normalne barve, ni pordelo, videti pa je ,kot bi bila na izvodilo sečnice sluznica malo nabrana oziroma ,kot bi bile nekakšne zarezice, vendar ne krvavijo. Ves predel ima pekoč občutek. Ko sem sedaj 14 dni mazala Diprosone mazilo in nato še 14 dni Protopic mazilo, ki je imunomudolator in menda ne tanjša sluznice se je stanje umirilo. Sedaj sem skeptična ali gre za lihen ali ne. Sicer pa kaj pomeni izraz ekstropija sluznice ,ki jo omenjate?

lp

Pozdravljeni,

Ali lahko preverite, ce ste odgovor dobili, ker sem vam poslala zasebno sporocilo.
Ce ne, mi sporocite in vam bom se enkrat odgovorila.

*** Lep pozdrav, Urška Bizjak Ogrinc Juna d.o.o. http://www.juna.si

ektropija

Spoštovani,

sem pogledala pod zasebna sporočila in se vam iskreno zahvaljujem za vaš odgovor. Hvala za vaš nasvet. Bom se poskusila dogovoriti z osebno zdravnico, da mi da napotnico za urologa.

Omenili ste ,da bi lahko šlo za ektropijo sečnice. Ali mi lahko razložite kaj to pomeni?
Ali ektropija lahko povzroča pekočino po uriniranju? Zjutraj ko me po navadi močno tišči na vodo se mi zdi kot ,da bi bila sečnica malo ožja, curek je bolj tanek , pritisk v sečnici pa je velik. Občutek imam ,da bi se morala sečnica bolj odpreti. Ta občutek se pojavi samo zjutraj pri prvem uriniranju, čez dan nimam težav. Uriniranje tudi ni boleče, le po končanem uriniranju me začne peči sluznica na vhodu v sečnico. Na videz je sluznica normalne barve, razen ,da je malo nabrana oz. kot bile tam nekakšne zarezice.

V kolikor gre za ektropijo, kakšna pa je terapija , da se stanje izboljša?

Bom poskusila dobiti napotnico za urologa. V kolikor ne bo napredka bom poskusila prihraniti denar za pregled v vaši ambulanti.

Lep pozdrav

Pozdravljeni,

Vam bo urolog razložil ali gre za ektropijo sluznice pri secnici. Izgleda nekako tako, kot vi opisujete.

*** Lep pozdrav, Urška Bizjak Ogrinc Juna d.o.o. http://www.juna.si

BOLEČI SPOLNI ODNOSI IN SRBEČICA IN ATROFIČNI LIŠAJ SPOLOVILA

Vse več žensk se zateče v našo ambulanto zaradi tako bolečih spolnih odnosov, da ti sčasoma niso več možni. Že pri pogovoru izvemo, da so se težave začele že pred leti, z občasnim hudim srbenjem spolovila, predvsem ponoči. Pogosto je pridružen še občutek srbenja okrog zadnjične odprtine. Koža spolovila opazno spremeni izgled, vse od stanjšane, občutljive kože malih in velikih sramnih ustnic, krvavečih odrgnin in končno popolnega zoženja ali obliteracije vhoda v nožnico.
Skoraj praviloma so pacientke zdravljene napačno in nezadostno. Z leti nezdravljena bolezen napreduje do te mere, da spolovilo izgubi tako anatomske značilnosti kot svojo funkcijo in vhod v nožnico se povsem zapre.

Bolezen, ki povzroča te vrste težave, se imenuje Lichen sclerosus et atrophycus ali po slovensko: Sklerozantni, atrofični lišaj.

Lichen je kronična vnetna bolezen kože, ki vodi v stanjšanje povrhnjice, in brazgotinjenje.

Lichen se lahko pojavlja tudi na drugih delih kože, ne samo na spolovilu. Četudi se bolezen lahko pojavi kjerkoli na telesu, je pojavnost lišaja v področju spolovil petkrat večja, kot drugje po telesu.
Zaradi erozij in napredujočega brazgotinjenja, lahko pride do hude seksualne disfunkcije in motenj uriniranja.
V zgodnjih stopnjah bolezni se bolezen kaže s pogostim srbenjem, predvsem ponoči. Koža spolovila in male sramne ustnice, pa tudi koža ob anusu je videti stanjšana, belega, porcelanastega videza. Na beli površini so vidne drobne pikčaste krvavitve in razpoke. Med spolnim odnosom pogosto pride do krvavitve.

Zakaj pride do bolezni atrofični lišaj, ni povsem znano, med vzroki pa so genetska nagnjenost, vpliv hormonov, ponavljajoče okužbe in drugi vplivi iz okolja. Ženske zbolijo šestkrat pogosteje od moških.
15% bolnic je otrok v predpubertetnem obdobju. Pri dečkih po operaciji fimoze so študije pokazale velik delež nerazpoznanih lichnov.

Hormonske spremembe ali nizek nivo ženskega spolnega hormona estradiola je lahko prožilni dejavnik pri nastanku lišaja. Ženske pogosteje zbolevajo po menopavzi ali ob hormonski kontracepciji, v zadnjem času tudi ob materničnem vložku Mireni.

Bolezen poteka v zagonih in spontanih remisijah. Preden ženska prvič poišče pomoč, se velikokrat sama zateče k različnim zdravilom in mažam. Najpogosteje se zdravijo z nožničnimi globuli in mazili za gljivice. Gljivice so pogost, znan vzrok za srbenje v področju spolovila. Uporabljajo tudi olivno olje ali olje iz lanenega semena. Samopomoč se hitro izkaže za neučinkovito, saj je neprava terapija še dodaten stimulus za napredovanje bolezni.

Lihen schlerosus et atrophycus ni nalezljiva bolezen in je redko povezana z nastankom maligne bolezni. Karcinom na okvarjenih delih kože in spolovila vznikne zelo redko in še v teh posameznih primerih je največkrat povezan s sočasno okužbo s HPV virusi ali poobsevalno boleznijo.

Pri otrokih se lišaj lahko spontano ozdravi, v odrasli dobi pa izredno redko. 25% spontano ozdravljenih gre večinoma na račun otroškega ali juvenilnega lichna.

Bolezen Atrofični lišaj je v primeru genitalne oblike nujno zdraviti. Bolezen je kronična in se lahko pojavi kadarkoli v življenju. Tudi po tem, ko je pacient ozdravljen simptomov, je potrebno bolezen spremljati, saj se zagon bolezni lahko ponovi.

V našo ambulanto se zateče veliko žensk z Atrofičnim lišajem, pri katerih težave trajajo že več let. Ugotavljamo, da diagnozo v veliko preveč primerih ugotavljamo pozno, če sploh. Mnogo več pa je celo takih, pri katerih je diagnoza postavljena pravilno, je pa priporočena terapija nezadostna in neustrezna.

Kljub temu, da sta v svetu prvo zdravilo izbora dva močna kortikosteroida za lokalno uporabo (krema), Clobetazol in Hidrokortizon, ju pri nas ne moremo dobiti v lekarnah, ker žal nista registrirana. Pri zdravljenju zato uporabljamo manj učinkovite kortikosteroide, npr. Betametazon.

Pravilna terapija naj bi trajala od več tednov do enega leta topičnega, vsakodnevnega mazanja obolelega področja s kortikosteroidno kremo (pod stalno kontrolo zdravnika).
Pri nas se ob predlagani več mesečni terapiji soočamo še z eno težavo, poleg te, da najustreznejšega kortikosteroida nimamo na razpolago. V lekarni pacientko navadno z opozorili odvrnejo od priporočene, dolgotrajne terapije s kortikosteroidom. Za večino ostalih kožnih izpuščajev in bolezni velja, da bi dolgotrajnost terapije naredila več škode, kot koristi. Kljub temu, da atrofični lišaj pomeni stanjšanje povrhnjice, je dolgotrajna uporaba mazila z nizko vsebnostjo kortikosteroida priporočena in učinkovita.

V Sloveniji nekateri zdravniki zelo priporočajo uporabo testosterona pri zdravljenju atrofičnega lišaja spolovil. Glede na to, da so za moške priporočene kreme z višjo vsebnostjo testosterona, kot za ženske, bi se morali posluževati magistralnih zdravil. Zdravnik naj bi napisal recept za magistralno zdravilo, ki bi ga potem farmacevt izdelal za potrebe posameznega pacienta. Dostopnost magistralnih krem s hormoni je v Sloveniji zelo omejena.. Ko ugotovite, kako težko je v praksi priti do kreme s hormonom testosteronom, mi ni jasno, kako se je testosteronska krema v Sloveniji obdržala kot priporočeno zdravilo.

Po zadnjih raziskavah je sicer jasno, da testosteronska krema ni nič bolj učinkovita kot placebo.

Terapija z Retinoidi ali derivati vitamina A pri nas ni bila nikoli v uporabi, le v nekaterih primerih pa se je pokazala za učinkovito.

Poleg vitamina A, se pri generaliziranih oblikah priporoča tudi vitamin D, v kombinaciji s kortikosteroidi, a tudi tega pri nas doslej nismo uporabljali.

Za zdravljenje avtoimunih bolezni kože je pri nas dostopno še eno nesteroidno mazilo, Elidel (Pimecrolimus). Uporablja se le v primerih, kjer z zdravljenjem s kortikosteroidi nismo bili uspešni.

Kljub dejstvu, da lichen lahko izbruhne v starih kirurških ranah, je kirurško zdravljenje lišaja ponekod priporočeno. Cirkumcizija zaradi zoženega prepucija pri dečkih in moških je še vedno terapija izbora.

Iz držav, kjer je zgodnje obrezovanje dečkov priporočeno iz verskih vzrokov, o bolezni atrofični lišaj ne poročajo. Sklepamo torej, da obrezani moški ne zbolevajo za atrofičnim lišajem prepucija.
Od tod izvira kirurška terapija zdravljenja lišaja na spolovilu pri moških, ki se prakticira tudi v Sloveniji.
Pri ženskah z atrofičnim lišajem vulve kirurgija nima mesta, razen če je z biopsijo dokazana pridružena rakava sprememba.

Pri ženskah kirurške metode uspešno nadomešča ablacija obolelega predela z laserjem. V zadnjem času se veliko bolj uveljavlja neablativna laserska tehnika z ErYag in Nd laserjem, ki deluje preko toplotnega učinka tako na celjenje, kot na regeneracijo tkiv.

V genitalnem področju tudi ni priporočljiva terapija z UVA obsevanjem.
Nekatere tuje raziskave omenjajo tudi krioterapijo (zmrzovanje), kot uspešno pri zmanjševanju lišajastih lezij.

Nekatere ženske se zatekajo tudi k alternativnim metodam zdravljenja, ajurvedi, homeopatiji, spremenjenem dietnem režimu. Tako po raziskavah, kot iz lastnih izkušenj vse te metode le odložijo uspešno zdravljenje, nimajo pa velikega učinka.

Od pacientk slišimo, da jim nekateri zdravniki odsvetujejo telesno aktivnost zaradi atrofičnega lišaja v področju spolovil. V literaturi je omenjena raziskava iz leta 1930, ki je kot vzrok za nastanek lichna pri ženskah ugotavlja ozko perilo in vožnjo s kolesom. V kasnejših raziskavah ni bilo potrjene povezave ali vzročne zveze med telesno aktivnostjo, kolesarjenjem, tesnim perilom in atrofičnim lišajem. Telesna aktivnost ni odsvetovana, je pa zaradi bolezni onemogočena.

Simptome bolezeni lichen sclerosus et atrophycus lahko zdravimo zelo uspešno. V NAŠI AMBULANTI poteka zdravljenje atrofičnega lišaja v več fazah.
Takoj po postavitvi diagnoze odstranimo potencialni stimulus za izbruh bolezni. Uredimo hormonsko stanje pacientke in takoj začnemo zdraviti s kortikosteroidno kremo. Simptomi navadno zelo hitro izvenijo. V nadaljevanju obolela, vneta področja zdravimo z laserjem. NdYag laser omogoča toplotno stimulacijo rasti kolagenov. Toplotni učinek laserja vodi tudi v boljšo prekrvavitev in posledično popravljanje tkiv. Brazgotine nato mehčamo in odstranjujemo z ablativno tehniko, z ErYag laserjem.
Ko dosežemo popolno remisijo bolezni priporočamo kontrole v naši ambulanti najmanj enkrat letno.
Lichen sclerosus et atrophycus je kronična bolezen, zagon bolezni lahko pričakujemo kadarkoli.
Zelo pomembno je, da se te mutilitantne bolezni lotimo čimprej in učinkovito.

Ko bomo mehanizme nastanka te bolezni končno razumeli, bo lichen moč izkoreniniti. Do takrat pa bi si želeli, da bi bila diagnostika hitra, zdravljenje simptomov uspešno, preprečevanje zapletov in ponovnih izbruhov bolezni pa doseženo najmanj agresivno, brez stranskih, neželenih učinkov.

Zdravljenje že dolgo ni več usmerjeno samo k ohranjanju življenja, pač pa tudi k doseganju večje kvalitete življenja. Zdravi spolni organi in ohranjanje njihove funkcije to vsekakor so.

***
Lep pozdrav,
Urška Bizjak Ogrinc

Juna d.o.o.
http://www.juna.si

*** Lep pozdrav, Urška Bizjak Ogrinc Juna d.o.o. http://www.juna.si

Zanima me ali imas pri atroficnem lisaju lahko tudi izcedek neprijetnega vonja? In ali je mozno da to dobi tudi oseba mlajsa od 25let.
Hvala za odgovor.

Pozdravljeni Saricaa,

pri atrofičnem lišaju običajno ni izcedka in redko se pojavi pred 25. letom.

*** Lep pozdrav, Urška Bizjak Ogrinc Juna d.o.o. http://www.juna.si

Pozdravljeni,

pišem v imenu svoje mame. Stara je 63 let. Pred približno enim letom je dobila diagnozo Lichen Sclerosus Vulvae. Bila je tudi na odvzemu tkiva v bolnišnici in ni bilo ugotovljenih rakavih sprememb.
Od zdravnice je dobila priporočilo, da si v Avstriji kupi kremo Deumavan. Mazilo ji popolnoma nič ne pomaga. Pravi, da je srbež nevzdržen, ima občutek, da se ji srbež širi še v notranjost in naokrog. Od lanskega leta ni bila na pregledu.
Glede na to, da ji je bolezen prikrajšala opravljanje vsakodnevnih aktivnosti, menim, da bi potrebovala boljše zdravljenje od Deumavana. Lepo prosim, če obstaja podobna ambulanta za uspešno zdravljenje te bolezni kje na Štajerskem. Če ne bomo pomoč poiskali pri vas.

Hvala vnaprej za odgovor,

Z lepimi pozdravi.

Nejca

New Report

Close