Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Intimna nega in zdravljenje vaginalnih okužb ITINIMNA NEGA – LICHEN SCLEROSUS

ITINIMNA NEGA – LICHEN SCLEROSUS

Pozdravljeni “Nejca”,

sem morala prav preveriti kakšno mazilo je to. Pri lichnu tako mazilo gotovo ne bo pomagalo. Doktrinarno zdravljenje zaenkrat so le kortikosteroidi v dolgotrajni uporabi (do 6 mesecev), a se po tem bolezen običajno ponovi. Klinično opažamo precejšnje izboljšanje simptomatike z laserskim zdravljenjem, a je ta storitev zaenkrat samoplačniška. Pričakujemo daljše izboljšanje, čeprav je metoda mlada in spremljanje dosedaj še ni dolgo. Je pa gotovo brez vseh dosedaj znanih stranskih učinkov. V Sloveniji na ta način zdravimo le v naši ambulanti in tudi na Ginekološki kliniki v Ljubljani, kjer pa poteka raziskava.

*** Lep pozdrav, Urška Bizjak Ogrinc Juna d.o.o. http://www.juna.si

Pozdravljeni.

Na vas se obračam zato, ker imam že nekaj let težave z zunanjim spolovilom in sicer pekoč občutek med in po spolnem odnosu. Pekoče bolečine se pojavljajo predvsem na vhodu v nožnico oz. na področju presredka. V času nosečnosti se je vse skupaj še poslabšalo, pekoče bolečine se pojavljajo že med uriniranjem (ob stiku s kožo), ne med samim uriniranjem in tudi spolni odnosi so bolj boleči, kot pred nosečnostjo. Ginekološke težave so bile v tem primeru izključene, zato sem se odločila za obisk dermatologa. Dermatolog je postavil sum na Lichen sklerosis, čeprav na področju spolovila še ni nobenih znakov za to bolezen. So pa videti spremembe v ustni sluznici, v smislu belih lis. Ker sem trenutno noseča, sva se z dermatologom dogovorila za biopsijo tkiva po porodu, da se morebitno obolenje potrdi. Veliko sem prebrala na temo zdravljenja, ki je glede na njegovo razlago in na prebrano zelo dolgotrajno. Zanima pa me predvsem kakšna je uspešnost zdravljenja in če imajo osebe s to boleznijo lahko še kdaj normalne spolne odnose brez bolečin?

Za vaš odgovor se vam že vnaprej lepo zahvaljujem.

LP

Pozdravljeni,

zal je bolezen kronicna – pocasi se slabsa in nikoli povsem ne pozdravi. Bolezen velikokrat izbruhne po porodu in se tudi hitreje poslabsa. Zdravimo le tezave, t.j. simptome in dokler zdravimo, npr. s kortikosteroidnimi zdravili ali z laserjem je stanje zadovoljivo, vendar lahko kasneje vedno pricakujemo tudi poslabsanja in relapse. Po izkusnjah se ob zdravljenju lahko stanje toliko izboljsa, da imate spolne odnose brez bolecin, a se lahko stanje kasneje zopet poslabsa.

*** Lep pozdrav, Urška Bizjak Ogrinc Juna d.o.o. http://www.juna.si

Lepo pozdravljeni!

Stara sem 21 let. Spolno sem aktivna dobro leto. Pri spolnih odnosih nimam težav, me nič ne boli. Imam hipertirozo.

Skrbi me, da imam lichen – peče me namreč presredek (presredek je na dotik malce trd in napet) in v ritnici… zadnje 3 tedne nisem imela spolnih odnosov… sem pa 1 teden nazaj dobila glivicno vnetje noznice (mazala s Xanestenom in je že zelo bolje, me nič več ne srbi). Presredek in ritnica me pečeta približno 3 dni… ko sem na internetu zacela iskati zakaj bi me lahko pekel presredek sem videla da je to lahko znak lichna… 🙁 ali menite, da je možno, da sem si ju le poškodovala z WC papirjem? Ali gre za lichen?

Strah me je, ker si res ne želim, da bi me pri spolnih odnosih bolelo oziroma da b mi bolezen razrla vagino…

Za odgovor se Vam v naprej zahvaljujem in se opravicujem, da Vas zasipam z vprasanji,ampak me res skrbi…

Pozdravljeni,

samo zaradi ene epizode pečenja po spolnem odnosu in ker ste imela prej glivično vnetje, ne moremo reči, da bi šlo za lichen. Če pa kljub zdravljenju ne bo bolje, se morate oglasiti pri ginekologu, da vsaj izključita ostale možne vzroke srbenja.

*** Lep pozdrav, Urška Bizjak Ogrinc Juna d.o.o. http://www.juna.si

New Report

Close