“V devetletnem trendu opažamo stalno naraščanje bolniške odsotnosti, ki je v letu 2022 ponovno narasla za skoraj 12 odstotkov. Sicer se je število dni nezmožnosti za delo na zaposlenega v primerjavi z letom 2016, ko smo prvič objavili kazalnike na ravni občin, v povprečju zvišalo s 13 na 22 dni,” so pred kratkim sporočili z Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ). Več o njihovem projektu Zdravje v občini in katera občina je najbolj »zdrava« si lahko preberete TUKAJ.
Podobno stanje zaznavajo tudi drugod po svetu
V Nemčiji se je število manjkajočih dni zaradi bolezni od leta 2021 do 2022 dvignilo za 40 odstotkov. Kot pišejo na Focusu, pa so med tistimi, ki so prijavili bolniški dopust, mnogokrat tudi zdrave osebe. Zdravnica je za Stern sedaj razkrila, kateri znaki razkrivajo simulante.
Nekateri bolniki, ki upajo na bolniški list, najprej poročajo o telesnih simptomih, kot so glavoboli ali driska. Zdravnica, ki je dolga leta delala kot psihoterapevtka, je pozorna na skladnost besed in telesne govorice. Če opazi neskladje, postavi posebna vprašanja, da ugotovi pravi vzrok simptomov.
Bolniški dopust pri fizičnih težavah predpiše skorajda vedno, ko pa gre za psihološke simptome, postavi več vprašanj. “Vsakdo, ki ima strto srce, od mene ne bo dobil bolniškega lista. Ne moreš nekomu dati bolniškega dopusta, ker ni prebolel razhoda,” pojasnjuje. Namesto bolniškega staleža bo bolniku predpisala kratek odmor in se z njim dogovorila za ponovne preglede, da preveri resnost simptomov.
Obstajajo pa tudi bolniki, ki zavestno lažejo
Zdravnica jih prepozna po drži in monotonem glasu. Sumljivo je tudi, če bolnik ordinacijo obišče šele tretji dan po začetku bolezni, saj je v tem primeru nemogoče vedeti, ali je bil res več dni težje bolan.