Čeprav se zadaha lahko znebimo s temeljitim čiščenjem zob, pogosto nastane tudi zaradi drugih vzrokov. Najpogosteje je neprijeten zadah posledica prehrane in pijač, kot so česen, čebula, določeni siri, kava, alkohol ter sladke jedi in napitki. Jutranji zadah, ki ga vsi dobro poznamo, pa je posledica izsušenih ust. Čez noč se namreč proizvodnja sline zmanjša, ustna votlina se izsuši, bakterije pa se pričnejo hitreje razmnoževati. Prav povečano število bakterij povzroči neprijeten jutranji zadah. Vse te vrste zadaha lahko omejimo z ustrezno ustno higieno, vlaženjem ustne votline, žvečenjem žvečilnih gumijev in drugimi preprostimi ukrepi.
Kadar vztraja več dni ali tednov in ga ne odpravijo niti najboljše zobne paste ali ustne vodice, je lahko vzrok veliko resnejši. Pogosto so suha usta in posledično slab zadah tudi stranski učinek jemanja določenih zdravil. Če ste pojav slabega zadaha opazili ob pričetku jemanja zdravil, so ta lahko vzrok. V takšnem primeru se je smiselno posvetovati z zdravnikom.
Vonj po acetonu
Navadno naše telo porablja sladkor v krvi za energijo. Kadar do tega ne pride, se raven sladkorja v krvi poveča, celice pa začnejo za energijo razgrajevati maščobe. Stranski produkt tega procesa so ketoni, ki lahko povzročijo sladkast vonj zadaha. To je lahko znak sladkorne bolezni, zato je ob pojavu takega vonja smiselno opraviti analizo ravni sladkorja v krvi.
Po podatkih Društva za zdravje srca in ožilja Slovenije se diabetična ketoacidoza razvije hitro, v 24 do 48 urah, in poteka zelo burno. Gre za tako veliko pomanjkanje inzulina, da se glukoza, ki je glavni vir energije, ne more več uporabljati, zato se kopiči v krvi. Prav tako portal web.md navaja, da se pri izgorevanju maščb v telesu zaradi njihove presnove povečano kopičijo ketoni. Povišane vrednosti ketonskih teles s prodiranjem hlapnega acetona v dihala opozarjajo na težavo pri uporabi sladkorja zaradi pomanjkanja inzulina.
Če opazite sladek ali sadni vonj zadaha, je priporočljivo preveriti raven sladkorja v krvi in se posvetovati z zdravnikom, saj je lahko to znak sladkorne bolezni ali diabetične ketoacidoze, ki zahteva zdravniško obravnavo.
Vonj po kemikalijah
Če zadah spominja na kemična sredstva za odganjanje mrčesa in moljev, gre lahko za alergije ali kronična vnetja sinusov. Pri tovrstnih težavah bakterije v ustih pretvorijo beljakovine v sluzi v snov, imenovano skatol, ki v večjih koncentracijah diši po fekalijah. V teh primerih lahko pomagajo ustrezna zdravila, zato je priporočen obisk zdravnika.
Vonj po pokvarjenem mleku, pokvarjenem siru ali postani hrani
Če vonj iz ust spominja na vonj po pokvarjenem mleku, se verjetno v ustih nabirajo bakterije. Pogosto so krivci tonzilarni kamni – drobni beli kamenčki, ki se nabirajo v brazdah mandljev. V te brazde se ujamejo bakterije, mrtve celice, sluz in druge snovi, ki s časom kalcificirajo. Takšni kamni povzročajo neprijeten zadah, odstrani pa jih lahko zobozdravnik. Podoben vonj nastane tudi, kadar se bakterije nabirajo v težje dostopnih predelih ustne votline, denimo okoli delno izraščenih modrostnih zob.
Po podatkih medicinskih virov, kot je Cleveland Clinic, nastanejo tonzilarni kamni zaradi nabiranja ostankov hrane, bakterij in odmrlih celic v brazdah mandljev, kjer s časom kalcificirajo. Tonzilarni kamni pogosto povzročajo slab zadah (halitozo) zaradi bakterij, ki proizvajajo hlapne žveplove spojine z neprijetnim vonjem.
Prav tako je perikoronitis, vnetje tkiva okoli delno izraslih modrostnih zob, lahko vzrok za slab zadah, saj se bakterije in ostanki hrane ujamejo pod dlesen, kar povzroča okužbo in neprijeten vonj. Če opazite simptome, kot so bolečina v grlu, oteženo požiranje ali vidne bele tvorbe na mandljih, je priporočljivo obiskati zdravnika ali zobozdravnika za ustrezno diagnozo in zdravljenje.
Vonj po gnilobi
Zadah, ki spominja na gnilobo, se pogosto povezuje s pljučnimi težavami. Če zaznavate močan, neprijeten zadah po gnilem, spremljajo pa ga tudi težave z dihanjem, bolečina v prsih ali drugi znaki pljučnih težav, je obisk zdravnika nujen za pravočasno diagnozo in ustrezno zdravljenje.
Slab zadah ni le neprijetna nadloga, temveč lahko razkriva pomembne zdravstvene težave, ki jih ne smemo spregledati. Pravočasno prepoznavanje vzrokov, od ustne higiene do resnejših bolezenskih stanj, je ključno za ohranjanje zdravja. Če se zadaha ne morete znebiti z običajnimi metodami, obiščite strokovnjaka in poskrbite za svoje dobro počutje ter samozavest.
VIRI:
- What Is Acetone Breath, and Is It Tied to Diabetes? https://www.webmd.com/diabetes/acetone-breath-diabetes
- Cleveland Clinic. Pericoronitis Dostopno na: https://my.clevelandclinic.org
- Medicinski viri o perikoronitisu. Vnetje tkiva okoli modrostnih zob in vpliv na slab zadah. Dostopno na: https://www.ncbi.nlm.nih.gov