Teh 7 živil ne sodi v hladilnik!

hladilnik živila
Foto: Profimedia

Čeprav se hladilnik pogosto zdi najprimernejše mesto za shranjevanje živil, ni vedno prava izbira. Hladne temperature lahko v nekaterih primerih celo poslabšajo kakovost hrane. Preverite, katera živila shranjujete narobe!

Katera živila ne sodijo v hladilnik?

Paradižnik

Zaradi hladnih temperatur v hladilniku celične membrane paradižnika razpadejo, zato paradižnik izgubi okus in postane kašast.

Kruh

Kruh se pri nizkih temperaturah hitreje suši in postane trd in drobljiv, zato je bolje, da ga hranimo na suhem mestu pri sobni temperaturi.

Olivno olje

Olivno olje se v hladilniku lahko strdi ali postane motno. Da ohrani pravo barvo, okus in teksturo, ga moramo shranjevati na temnem in hladnem mestu, stran od neposredne sončne svetlobe.

Čebula

Tudi čebulo moramo hraniti na temnem hladnem mestu, stran od neposredne sončne svetlobe. Shranjevanje čebule v hladilniku se odsvetuje, saj lahko zaradi vlage hitro začne plesneti ali gniti.

Med

Zaradi nizkih temperatur se med kristalizira in strdi. Za ohranitev njegovega okusa, ga hranite pri sobni temperaturi, stran od neposredne sončne svetlobe.

Čokolada

Hladna temperatura in vlaga v hladilniku lahko spremenita barvo in teksturo čokolade. Poleg tega pa čokolada prevzame okuse in vonjave drugih živil, zato jo je bolje hraniti v suhem prostoru, ločeno od druge hrane.

Zorjen sir

Zorjenih sirov, kot sta cheddar in gauda, ni potrebno shranjevati v hladilniku, saj so trši in vsebujejo malo vode, zato bodo svežino in okus ohranili tudi pri sobni temperaturi.

Kako pravilno shranjevati hrano v hladilnik?

Ko prinesemo živila iz trgovine, jih pogosto brez razmisleka zložimo v hladilnik. A moramo se zavedati, da pravilno shranjevanje hrane v hladilnik ni ključnega pomena le za ohranjanje kakovosti živil, temveč tudi za zagotavljanje varnosti hrane in zaščito zdravja.

Pri shranjevanju živil v hladilnik upoštevajte nekaj preprostih priporočil, da boste preprečili kvarjenje hrane in zaščitili svoje zdravje:

  • Živila po policah razporedite tako, da ne pride do navzkrižnega onesnaženja z živila na živilo. Do navzkrižnega onesnaženja lahko pride na primer, če na zgornji polici hranite surovo meso, iz katerega mesni sok kaplja na živila na spodnji polici.
  • Za shranjevanje živil uporabite ustrezno embalažo, da preprečite navzemanje vonjav in okusov, ter ohranite kakovost hrane.
  • Bodite pozorni, da je temperatura v hladilniku skozi celo leto povprečno 4 stopinje Celzija, saj se takrat bakterije razvijajo najpočasneje.
  • V vratih hladilnika ne shranjujte lahko pokvarljivih živil, saj je tam temperatura najvišja in najpogosteje niha. Vrata hladilnika so primerna za shranjevanje manj pokvarljivih živil, kot so sokovi, majoneza ali paradižnikova mezga.
  • Hladilnik naj ne bo prepoln. Prevelika količina hrane lahko ovira pretok zraka, kar povzroči neenakomerno hlajenje in poveča možnost za rast bakterij.
  • Bodite pozorni na rok uporabe živil. Nove izdelke vedno postavite za starejše, da se izognete pretečenim rokom uporabe in pokvarjenim živilom.
  • Hladilnik redno čistite. Polite tekočine takoj obrišite z vročo vodo. Da preprečite nabiranje bakterij in navzkrižno onesnaženje živil, vsaj enkrat na teden preglejte hladilnik in zavrzite hrano, ki ni več užitna.

Viri:

Avtor
Piše

Z. Z.

Več novic

New Report

Close