Kako zasvojenost z igrami na srečo vpliva na otroke?

Foto: Profimedia

Ko govorimo o zasvojenosti z igrami na srečo, pogosto omenjamo finančne izgube, vendar pa so posledice te odvisnosti precej globlje. Zasvojenost namreč ne vpliva le na vsakdan, zdravje, čustva in odnose odvisnika, temveč tudi trajno zaznamuje življenje vseh, ki so z njim povezani.

Zaradi enostavne dostopnosti in splošne sprejetosti iger na srečo v družbi odvisnost pogosto ostane neopažena. Poleg tega za razliko od drugih zasvojenosti, kot sta na primer alkoholizem ali odvisnost od drog, zasvojenost z igrami na srečo ne pusti očitnih telesnih znakov, ki bi jo razkrili. A meja med nedolžno zabavo in odvisnostjo je tanka, posledice pa so uničujoče in dolgotrajne tako za odvisnika kot za njegove bližnje.

Srečne kombinacije, nesrečne družine

Medtem ko je v Sloveniji to področje še precej neraziskano, spletni časopis Independent poroča, da v Združenem kraljestvu kar 1,6 milijona otrok živi z odraslimi, ki kažejo znake odvisnosti od iger na srečo.

Zasvojenost z igrami na srečo enega posameznika prizadene še pet do deset drugih oseb, vključno s partnerji, otroki, sorojenci, starši, prijatelji in sodelavci, opozarjajo na portalu Mladi hazarder, kjer nudijo brezplačno pomoč osebam s težavami, ki so posledica iger na srečo. Med njimi so najbolj ranljivi otroci, saj so najbolj dovzetni za vpliv okolja, v katerem odraščajo.

Zasvojenost staršev z igrami na srečo lahko vpliva na njihovo vedenje in poslabša komunikacijo, kar ustvarja napeto družinsko okolje. Otrokove potrebe so pogosto prezrte, njegovo stisko pa še dodatno poglabljajo konflikti, finančna negotovost in nepredvidljivost. Odraščanje v takem okolju lahko pri otroku vzbudi občutke sramu in prispeva k njegovi nizki samopodobi in osamljenosti, kar lahko vodi v tesnobnost in depresijo.

Kratkoročno lahko tovrstna odvisnost vodi v družinske konflikte, ker je za starša zmaga pri igri pomembnejša od trenutkov, ki jih preživi z otrokom. Dolgotrajne posledice pa se lahko kažejo v tem, da otrok težko gradi zdrave odnose, slabo razpolaga s svojimi financami, sprejema impulzivne odločitve, stremi k vznemirjenju in takojšnji zadovoljitvi potreb,” je za Independent pojasnila dr. Manpreet Dhuffar-Pottiwal, psihologinja, specializirana za nekemične oziroma vedenjske odvisnosti.  

Ponavljajoči se vzorci

Otroci se učijo preko opazovanja in posnemanja vedenja staršev. Če odraščajo v okolju, kjer so igre na srečo del vsakdana, jih začnejo sprejemati kot nekaj običajnega, kar povečuje verjetnost za razvoj odvisnosti.

Ta začaran krog odvisnosti je posledica naučenih vzorcev vedenja, čustvenih travm in okolja, kjer so igre na srečo sprejete kot nekaj običajnega,” pojasnjuje dr. Dhuffar-Pottiwal. “Brez ustrezne podpore bodo otroci najverjetneje ponovili doma naučene vzorce vedenja.

Kam po pomoč?

Ozaveščanje o odvisnosti in dostopna podpora sta ključnega pomena za uspešno prekinitev kroga zasvojenosti.

V Sloveniji so na voljo številne brezplačne zdravstvene in socialne storitve za pomoč pri duševni stiski. Na spletni strani Programa MIRA lahko s pomočjo iskalnika poiščete ustrezno podporo, prilagojeno vašim potrebam in lokaciji.

Viri:

Avtor
Piše

Z. Z.

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
2,262
18.12.2024 ob 10:38
3,422
07.01.2025 ob 22:34
592
09.01.2025 ob 22:47
79,798
09.01.2025 ob 00:18
Preberi več

Več novic

New Report

Close