Le prehlad? Takšne so lahko dolgoročne posledice!

Čeprav večina otrok okužbo z respiratornim sincicijskim virusom (RSV) preboli brez resnejših zapletov, je okužba v zgodnjem otroštvu lahko povezana z nekaterimi zdravstvenimi težavami kasneje v otroštvu in celo odrasli dobi.

“RSV je eden najpogostejših povzročiteljev okužb dihal pri otrocih ter pomemben vzrok za hospitalizacijo in smrtnost otrok po vsem svetu. Posebej ogroženi so nedonošenčki, otroci s kroničnimi obolenji, kot so srčna ali pljučna obolenja, ter otroci z oslabljenim imunskim sistemom,” pojasnjuje pediatrinja asist. dr. Jasna Rodman Berlot, dr. med., iz Službe za pljučne bolezni Pediatrične klinike.

Več okužb spodnjih dihal

Pediatrinja izpostavlja, da so raziskave pokazale povezavo med okužbo z RSV v zgodnjem otroštvu in ponavljajočimi se okužbami spodnjih dihal, vključno s pljučnico. Ta povezava je še izrazitejša pri otrocih, pri katerih je bil potek bolezni težji. Kot pravi, so razlogi za to verjetno večplastni: po preboleli okužbi z RSV lahko pride do vnetja in poškodb v dihalnih poteh, kar oslabi naravne obrambne mehanizme pred mikroorganizmi. Poleg tega lahko okužba z RSV v zgodnjem otroštvu vpliva na še nezrel imunski sistem dojenčka, kar poveča dovzetnost za druge virusne in bakterijske okužbe.

Vpliv na ponavljajoče se piskanje in astmo

“Dosledno se ugotavlja tudi povezava med RSV bronhiolitisom in razvojem astme: hude okužbe dihal zaradi RSV v zgodnjem otroštvu so dejavnik tveganja za ponavljajoče se piskanje in astmo, zlasti pri otrocih, ki imajo pridružen atopijski dermatitis. Raziskava INSPIRE je denimo pokazala, da so imeli otroci, ki do prvega leta starosti niso preboleli okužbe z RSV, bistveno manjše tveganje za diagnozo astme pri petih let,” je povedala dr. Rodman Berlotova.

Pljučna funkcija

Na koncu je pediatrinja opozorila še na dvosmerno povezavo med RSV in pljučno funkcijo. “Slabša pljučna funkcija v zgodnjem otroštvu je dejavnik tveganja za težji potek okužbe z RSV. Hkrati pa tudi okužba z RSV poveča tveganje za poslabšanje pljučne funkcije, kar lahko vodi v dolgoročne okvare, celo v odrasli dobi.

“Z ukrepi, kot sta cepljenje nosečnic proti RSV in uporaba monoklonskih protiteles, je dokazano mogoče preprečiti hude okužbe z RSV pri dojenčkih in otrocih z večjim tveganjem za zaplete. Ni pa še jasno, ali ti ukrepi zmanjšujejo tudi dolgoročne posledice okužb,”je sklenila dr. Jasna Rodman Berlot.

Avtor
Piše

Noemi Kandus

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
1,282
26.12.2024 ob 11:27
143
02.06.2021 ob 22:04
31,080
09.12.2024 ob 09:34
Preberi več

Več novic

New Report

Close