Kaj lahko naredimo, da bo majhen otrok bolj zdrav?

Bolnemu dojenčku merijo temperaturo
Foto: Profimedia

Večina okužb zgornjih dihal se na začetku začne z izcedkom iz nosu, ki ga lahko spremljajo drugi simptomi, denimo bolečine v žrelu, kašelj, vročina, glavobol, slabše počutje, utrujenost … Kdaj je treba obiskati zdravnika?

“Samo na podlagi simptomov in ugotovitev pregleda, ki ga opravimo pri otroku v ambulanti, ne moremo vedeti, kateri od številnih respiratornih virusov povzroča bolezen pri otroku. Je to respiratorni sincicijski virus (RSV) ali gripa, morda rinovirus ali kaj drugega? To pa je lahko pomembno, če imamo v družini rizične otroke ali odrasle, saj nekateri virusi, denimo RSV, v večji meri povzročajo težji potek bolezni,” pravi specialist pediatrije Denis Baš, dr. med., iz ZD Kamnik.

Okužbe dihal pri otrocih so zelo pogoste:

  • Dojenčki in predšolski otroci (0 – 5 let) zbolevajo v povprečju šest do osemkrat na leto.
  • Šoloobvezni otroci (šest – 12 let) zbolevajo v povprečju štiri do šestkrat na leto.
  • Odrasli zbolevajo približno dva do trikrat na leto.

Do 40 odstotkov vseh pregledov, ki jih specialisti pediatrije opravijo v ambulantah, je posledica okužb dihal zgornjih in spodnjih dihal. Večina teh (80 – 90 odstotkov) je virusnih okužb. “Pogosto se soočimo s pričakovanjem staršev, da je treba njihovemu otroku predpisati antibiočno zdravljenje. Pa naj bo to zaradi vnetja oči v obliki kapljic ali pa zaradi bolečin v ušesu v obliki sirupa. Ne samo, da so antibiotiki neučinkoviti pri zdravljenju virusnih okužb, ampak so celo škodljivi zaradi neugodnega vpliva na mikriboto in zaradi povečevanja na antibiotike odpornih bakterij. Za virusne okužbe zdravil ni, so pa lahko problematične, zlasti RSV, saj lahko v telesu omogočijo razmere za razvoj bakterijske okužbe, pogosto lahko pride do gnojnega vnetja srednjega ušesa ali pa še do hujših zapletov, kot so bakterijska pljučnica, sepsa, meningitis …” je opozoril sogovornik.

Kakšni so znaki okužbe z RSV?

Po besedah Denisa Baša se do drugega leta starosti okuži z virusom RSV skoraj vsak otrok, ki je vključen v vrtec. To je še posebej problematično oziroma nevarno za družine, ki imajo doma še novorojenčka ali majhnega dojenčka, saj starejši otrok zlahka prinese virus iz vrtca in ga prenese na mlajšega sorojenca, ki ima pa veliko večje tveganje za težek potek bolezni. “RSV je v otroški dobi najpogostejši povzročitelj pljučnic, bronhiolitisov, in je pogosti razlog, da otrok potrebuje bolnišnično zdravljenje,” je povedal.

Okužba z RSV se v začetni fazi kaže z znaki prehlada: s kihanjem, smrkanjem, vodenim izcedkom iz nosu in/ali povišano telesno temperaturo. Pediater pravi, da se najbolj bojijo, da okužba napreduje v  spodnja dihala: bronhiolitis ali pljučnica; in da je zelo pomembno, da starši vedo, na katere znake morajo biti pozorni.

Znaki in simptomi pri majhnem otroku, ki zahtevajo pregled pri zdravniku:

  • Dražeč kašelj, ki se ne pomiri
  • Oteženo in pospešeno dihanje
  • Stokanje, piskanje, hropenje
  • Dihalni premori (to je pri nedonošenčkih in dojenčkih do tretjega meseca lahko edini znak okužbe z RSV)
  • Spremenjeno obnašanje: razdražljivost, utrujenost, zaspanost
  • Odklanjanje hrane in tekočine
  • Zmanjšano izločanje urina

Lahko zmanjšamo možnost okužb?

Na vprašanje, kako v jesensko – zimskem času zmanjšati možnost za nalezljive okužbe in zmanjšati posledice in zaplete okužb pri majhnih otrocih, Denis Baš odgovarja, da je najbolj pomembno, da starši sledijo cepilnemu programu otroka in ne spuščajo odmerkov cepiv. Pri tem je pomembno tudi cepljenje proti pnevmokokom, ki je že vrsto let na voljo brezplačno, in preprečuje razvoj invazivne pnevmokokne okužbe. “Za dojenčke, starejše od šest mesecev, je na voljo tudi cepljenje proti gripi – gripa je pri otrocih do drugega leta starosti povezana s številnimi zapleti in hospitalizacijami. Prav tako je bilo lani veliko primerov oslovskega kašlja, proti kateremu se lahko tudi cepijo nosečnice in na ta način zaščitijo novorojenčke po rojstvu.” Pri krepitvi imunskega sistema otrok lahko pomaga tudi dodajanje vitamina D.

Pomemben vir okužb: otroci v vrtcih in gneča

Denis Baš poudarja, da se pri zaščiti dojenčkov pred nalezljivimi boleznimi pogosto pozablja na zelo preprost, vendar učinkovit ukrep: Družine z dojenčkom, ki je mlajši od šest mesecev, naj starejšega sorojenca v sezoni nalezljivih bolezni izpišejo iz vrtca. Prav tako naj z dojenčkom ne hodijo v nakupovalna središča in gnečo.

Avtor
Piše

Noemi Kandus

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
1,267
03.11.2024 ob 19:57
143
02.06.2021 ob 22:04
31,048
20.10.2024 ob 19:52
Preberi več

Več novic

New Report

Close