Tina Mele, TheGreenWitchSi, je večino znanja o zeliščih odkrila na novo

Tina Mele, poznavalka zelišč, portretna naslovnica
Foto: osebni arhiv

Ko govorimo o zeliščnih pripravkih in starih (naravnih) recepturah za premagovanje zdravstvenih tegob, kot so prehladi, viroze in kašelj, pogosto pomislimo na recepte babic. Pobrskamo po spominu ali pokličemo mamo. Kaj pa o tem pravi znanost?

Dr. Tina Mele, doktorica veterinarske medicine, ki je doktorirala iz nevrofarmakologije na Medicinski fakulteti, moderatorka foruma Vrtičkarstvo, zelišča in urejanje okolice in urednica spletne strani TheGreenWitchSi, je zakladnice znanja o zeliščih. Za Med.Over.Net je že večkrat napisala uporabne nasvete o zeliščih, ki temeljijo na strokovnih raziskovanjih in dokazih. V pogovoru z njo nas je tokrat zanimalo, kako je sama pridobila znanja in koliko ji je pri tem pomagalo znanje prednikov.

Katere nasvete babic, dedkov ali staršev ste prenesli v svoj vsakdan

Iskreno se ne spomnim, da bi dobivala kdaj kakšne konkretne nasvete glede imunskega sistema oz. skrbi za zdravje. Bolj zgled, način življenja. Doma kuhana hrana, ustvarjanje v kuhinji, ukvarjanje s hobiji,.. Niti nismo bili veliko bolni, ko pa smo bili, pa smo zgodaj ostali doma in se veliko »crkljali«. Zelišč s starši nismo nabirali (moj dedek je bil pravi vaški zeliščar, a je žal umrl, ko sem bila še zelo majhna), tako da iz tega vidika jaz zdaj prenašam znanja in uporabo na svoje starše.

Ali uporabljate domača zdravila

Po mojem mnenju nam zelišča, oz. kot rada rečem divje rastline, zelišča in drugi »pleveli«, najbolje koristijo, če jih vključimo v svoj vsakdan. V obliki divje hrane, začimb, dodatkov prehrani, zeliščnih napitkov (čajev, zeliščnih limonad), zeliščnih kisov,… po »zeliščnih zdravilih« pa posegamo le, ko je potrebno.

V naši domači lekarni ne sme manjkati bezgov sirup ob virozah za otroke, trpotčev sirup proti kašlju, losjon za poškodbe, ognjičevo mazilo, šentjanževo olje, tinktura »imunska spodbuda« za odrasle –  a le, ko se nas nekaj loteva (ne kot preventiva!), pršilo za grlo, sivka – še najraje v obliki hidrolata, tinktura ob težavah z želodcem (zgaga, vnetje, bolečine), tinktura ob menstrualnih krčih, plešec v prahu za zaustavljanje krvavitev,…pa še kaj bi se našlo.

Katere preventivne ukrepe uporabljate za krepitev svojega imunskega sistema in zdravje svojih bližnjih?

Vsekakor zdrav življenjski slog. Poleg doma kuhane hrane, če se le da, čimbolj domače, ekološke, je meni osebno zelo pomemben spanec. Vsaj 9 ur spanja, kar je recimo problem doseči pri najstnikih (op. imam 3 najstniške hčere), ki imajo drugačen cirkadiani ritem in se šola po mojem mnenju za njih začne prezgodaj.

Sama, kot samostojna podjetnica, si to lahko zagotovim. Dovolj gibanja na svežem zraku, kar je spet pri otrocih pri vseh obveznostih, ki jih imajo, težje doseči, zame pa kar dobro poskrbi naša psička Miša. Pomembno se mi zdi tudi, v tem hitrem tempu življenja, zavestno umirjati življenje, poskrbeti za sproščanje, razbremenitev, druženje, smeh,…

Vitamine in minerale pri nas doma dodajamo striktno z divjo hrano in hranilno-krepčilnimi zelišči (v različnih oblikah) in se ne poslužujemo nobenih komercialnih prehranskih dodatkov. Res je, da je sodobna hrana pogosto osiromašena z vitamini in minerali, ampak pred domačim pragom nas čaka ogromno divjih rastlin, ki so v povprečju vsaj 3-4 x bogatejše z mikrohranili kot gojena zelenjava (kaj šele tista iz supermarketa). Marsikatere izmed njih vsi poznamo (samo ne vemo, kako zelo uporabne so), so dostopne, lokalne in brezplačne in jih je enostavno vključiti v svojo prehrano. Čim več pa poskušam v prehrano dodajati tudi različna fermentirana živila (trenutno je hit doma narejen kimchi), uporabljati čim manj čistil (sploh ne močnih, razkuževalnih) in se kdaj v naravi tudi malo »umazati«.

Kako pristopate k zdravljenju pri pojavu sezonskih respiratornih obolenj?

Prva stvar pri vsakem obolenju je počitek. Če ni tako »hudo«, da ne bi šli v šolo ali službo, obvezno zmanjšamo aktivnosti v popoldanskem času in namenimo čas počitku. Nato pridejo na vrsto čaji. Čeprav je v jesensko-zimskem času čaj pri nas doma tako ali tako stalnica, morda naredim kakšno bolj posebno, usmerjeno čajno mešanico v tem primeru. Ob prvih znakih oz. prvih par dni dobijo otroci sirup bezgovih jagod, odrasli pa tinkturo »imunska spodbuda«, ki ponavadi vsebuje pisano ploskocevko, bezgove jagode, morda še česen, ingver, … (odvisno, kaj imam). Sama zagovarjam večje količine, večkrat na dan, ampak samo 2-3 dni – ob predpostavki, da je drugače naš imunski sistem v dobrem oz. odličnem stanju. Potem pa odvisno od simptomov – ob povišani temperaturi podpiramo telo glede na različne stopnje vročine (ali bom uporabila bolj stimulatorna zelišča ali relaksacijska), pri kašlju podpiramo dihala – zopet odvisno ali je moker ali suh kašelj, ob bolečinah v mišicah in vnetjih bom uporabila proti-vnetna oz proti-bolečinska zelišča. Predvsem pa »zgodaj v posteljo in pozno iz nje«. V primeru hudih bolečin ali res visoke vročine oz kadar se z zelišči ne moremo učinkovito podpreti, se ne bom branila uporabiti farmacevtskih sredstev (najraje paracetamol), da zagotovimo telesu potreben počitek.

Pristop modrih žena

V današnjem svetu, v tem hitrem tempu smo usmerjeni k hitrim rešitvam in na zeliščarstvo pogosto gledamo kot na pomoč pri težavah. Imam to in to težavo – katero zelišče naj uporabim? Katero zelišče naj vzamem za imunski sistem, katero zelišče za holesterol, …? In ko se pogovarjamo o moči počitka, spanja, »delanja nič«, o moči hranilno-krepčilnih zelišč, ki jih lahko na raznorazne okusne načine vključimo svoj vsakdan,…pride pogosto do AHA momentov. Nekateri potrebujejo malo več časa, da ponotranjijo te principe, nekaterim pa je to tako intuitivno blizu, da potrebujejo samo nekoga, ki jim stvari predstavi na »pravi« način 😊. Seveda ni ene in edine prave poti, vsak najde svojo, a ugotavljam da je »wise woman way« – pristop modrih žena blizu veliki večini, ki se odločijo za mojo podporo na tej zanimivi, a pogosto negotovi poti.

Kaj ste se naučili iz lastnih profesionalnih izkušenj, kar vam je spremenilo pogled na skrb za zdravje?

Meni osebno je spremenilo pogled na skrb za zdravje, tudi a ne samo glede uporabe zelišč, ko sem na svoji raziskovalni poti zeliščarstva naletela na tradicijo zdravilstva modrih žena (»Wise Woman Way«), ki je najstarejša tradicija zdravilstva na svetu. Meni se je takrat vse poklopilo. Moje znanje veterine oz. medicine, moja povezanost z naravo, moje intuitivno delovanje,…

Pri predajanju teh znanj in razmišljanj naprej, na moji trenutni profesionalni poti, dobivam ogromno odzivov. Ljudje, predvsem ženske, se lahko s tem poistovetijo. Večina je nekako globoko v sebi to čutila, a ker sodoben svet ne deluje v skladu s tem, jih je malo živelo po teh principih. To so v bistvu najbolj naravni principi, ki živijo v vseh nas, le da so pri nekaterih precej globoko zakopani.

Kateri je najboljši nasvet za krepitev imunskega sistema in ohranjanje zdravja, ki ga priporočate svojim pacientom?

To so navade zdravega življenjskega stila in uporaba zelišč v skladu z »Wise Woman Way«. Dovolj spanja, upočasnitev življenja, obvladovanje stresa, dobra prehrana ter skrb za odlično prebavo (to je tema, ki je ključna za zdravje in se ji še vedno namenja premalo pozornosti), uporaba hranilno-krepčilnih zelišč (divje hrane, »plevelov«, zeliščnih napitkov,…) v vsakdanjem življenju, čuječe gibanje v naravi in rekreacija. Zelišča, kot jih večinoma dojemamo (stimulatorna ali sedativna zelišča) naj se uporabljajo le v primeru prvih znakov obolenja, takrat lahko v večjih količinah, večkrat na dan, a le kratek čas in še to ob predpostavki, da je drugače naš imunski sistem v dobrem oz. v odličnem stanju. In pa, če zbolimo – dovolimo si vzeti dovolj počitka!

Avtor
Piše

Andreja Verovšek

Zdravje, preventiva, dobri odnosi in ustvarjanje pogojev za lepše življenje so področja, ki jih raziskujem in na njih aktivno delujem od leta 1999. Po osnovni izobrazbi univ. dipl. soc. del., nadaljevala z delom na področju PR in marketinga za družbeno odgovorne projekte (mag. poslovnih znanosti), danes nadaljujem študij telesno usmerjene psihoterapije. Imate komentar na članek? Pišite nam na [email protected].
Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
21,723
24.12.2024 ob 14:48
399
18.12.2024 ob 11:34
2,556
03.10.2018 ob 20:45
Preberi več

Več novic

New Report

Close