Osteohondroza – kako jo prepoznati in obvladati?

Oglasno sporočilo , 06. marec 2024
PROMO
Powered by:
Foto: Medicofit
Foto: Medicofit

Ste v svojih izvidih prebrali izraz »osteohondroza« in se sprašujete, kaj bi to lahko pomenilo? Gre za pogosto radiološko najdbo, ki pa vedno ne povzroča težav. Diagnostično so vidne razpoke na površini medvretenčnih diskov, spremembe njihove oblike in zmanjšanje višine medvretenčnih prostorov. Vas zanima, kako prepoznati prve simptome?

Osteohondroza je degenerativna bolezen hrbtenice, ki nastane zaradi postopne degeneracije medvretenčnih diskov in sklepnih površin v hrbtenici. To vodi do zoženja prostorov med vretenci in nastanka kostnih izrastkov na njihovih robovih, kar pogosto pritiska na živčne korenine in povzroča bolečine v hrbtenici.

To stanje se najpogosteje pojavi v ledvenem ali vratnem predelu hrbtenice ter se običajno razvije s starostjo – govorimo o degenerativnih procesih v hrbtenici.

Morda vas zanima, zakaj se največkrat pojavi prav vratu in ledvenem delu? Ta predela hrbtenice sta najbolj gibljiva in hkrati najbolj obremenjena. Približno 90 % težav zaradi osteohondroze se pojavi v najnižjih delih ledvene hrbtenice.

Pomembno je pravočasno diagnosticiranje in zdravljenje tega stanja, saj lahko s primernimi terapevtskimi ukrepi omilimo simptome ter preprečimo nadaljnje poslabšanje stanja vašega stanja.

Kako vam do življenja brez bolečin pomagamo v kliniki Medicofit, vam predstavljamo v nadaljevanju.

Foto: Medicofit
Foto: Medicofit

Kaj je osteohondroza?

Osteohondroza predstavlja patološki proces, v katerem se zaradi pritiska na vretenca pojavi izrazito oslabljena prekrvavitev določenih delov kosti. Ta degenerativni proces vodi v postopno oslabitev in poroznost prizadetega kostnega tkiva. Naslednja faza v razvoju bolezni je hiperplastična rast, pri kateri se kostna struktura povečuje – nastanejo kostni izrastki na robu vretenc.

Glavni povzročitelji predčasnih sprememb na hrbtenici so dolgotrajna izpostavljenost prisilnim položajem, slaba telesna drža, pretežno sedeč življenjski slog in poškodbe hrbtenice. Za nastanek bolečin v hrbtu in povezanih sprememb, smo torej v določeni meri odgovorni predvsem mi sami.

Ali ste vedeli, da so degenerativno procesi povezani tudi z nosečnostjo? Med nosečnostjo pride do pomembnih anatomskih sprememb v hrbtenici, ki vključujejo premik teles vretenc, spremembe drže ter širitev medvretenčnih prostorov. Posledično lahko nosečnost pospeši nastanek osteohondroze v hrbtenici.

Razumevanje dejavnikov tveganja je ključno za preprečevanje in pravočasno upravljanje osteohondroze ter ohranjanje zdravega hrbteničnega stebra skozi celotno življenje.

Foto: Medicofit
Foto: Medicofit

Kakšne simptome povzroča osteohondroza?

Osteohondroza lahko povzroči različne simptome, odvisno od lokacije prizadetih vretenc in stopnje bolezni. Najpogosteje se pojavijo:

  • Bolečina v hrbtu: Glavni simptom je bolečina, ki se lahko pojavi v ledvenem, vratnem ali prsnem delu hrbtenice – odvisno od mesta.
  • Omejena gibljivost: Osteohondroza lahko povzroči omejeno gibljivost hrbtenice, kar lahko močno omeji vsakodnevne aktivnosti.
  • Sevajoča bolečina: Bolečina se lahko razširi v roke ali noge, odvisno od tega, kateri del hrbtenice je prizadet. Pojavijo se lahko tudi občutek mravljinčenja, šibkosti ali odrevenelosti v teh predelih.
  • Mišična napetost ali oslabelost: Pojavi se lahko napetost in krči v mišicah okoli prizadetega segmenta hrbtenice.
  • Slabša telesna drža: Bolniki s to boleznijo pogosto refleksno zavzamejo določeno držo, da bi zmanjšali nelagodje in pritisk na utesnjene živce, kar pa lahko vodi v dodatne težave s hrbtenico.
  • Nevrološki simptomi: V hudih primerih osteohondroze lahko zaradi pritiska na živčne korenine nastopijo nevrološki simptomi, kot so težave s hojo, koordinacijo in izgubo občutka za dotik v okončinah.

Ali ste vedeli, da lahko osteohondroza povzroči tudi išias? Bolečine v križu, ki jih imenujemo išias, nastanejo zaradi stiskanja ali draženja živcev v ledvenem delu hrbtenice. Kaže se kot bolečina, ki se širi od zadnjice vse do stopala.

Foto: Medicofit
Pomembno je, da ne ignorirate prvih bolečinskih simptomov v hrbtenici, saj lahko v začetnih fazah s specialno fizioterapijo dosežemo uspešne in dolgotrajne rezultate (Foto: Medicofit).

Kako vam pri osteohondrozi pomagamo v kliniki Medicofit?

Fizioterapija predstavlja ključno komponento integriranega pristopa k zdravljenju osteohondroze, saj je temeljnega pomena pri izboljšanju kakovosti življenja posameznika ter preprečevanju nadaljnjega napredovanja bolezni.

V klinični praksi klinike Medicofit se posvečamo prilagojenemu terapevtskemu pristopu, usmerjenemu v zmanjšanje bolečin v hrbtenici ter povečanju gibljivosti prizadetega segmenta hrbtenice.

Začetek terapevtskega procesa predstavlja diagnostična terapija, ki združuje diagnostični pregled z uporabo naprednih fizioterapevtskih tehnik zdravljenja že ob vašem prvem obisku. S pomočjo sodobne diagnostike in najsodobnejših naprav omogočamo učinkovito obvladovanje simptomov ter ciljno usmerjeno obravnavo pacientov.

Izvaja se manualna terapija, ki vključuje tudi sklepno mobilizacijo, lahko izboljša gibljivost hrbtenice in olajša bolečino.

TECAR terapija in terapevtski LASER sta koristna predvsem v obdobjih akutne bolečine, saj izboljšujeta elastičnost vezivnega tkiva hrbtenice, zmanjšujeta bolečino in okoliško vnetje.

Foto: Medicofit
Foto: Medicofit

Ključno vlogo v terapevtskem procesu imajo predvsem terapevtske vaje, usmerjene v izboljšanje gibljivosti sklepov ter krepitve oslabljenih mišičnih skupin okoli prizadetega območja, ki jih boste izvajali na našem kineziološkem oddelku.

Z visokokakovostno rehabilitacijo in individualiziranim pristopom si prizadevamo za doseganje optimalnih rezultatov za vsakega pacienta.

VAŠA POT DO NOVEGA ŽIVLJENJA!

Viri in literatura

Stefanio Sinicropi. (2020). The Causes, Symptoms & Treatment of Spinal Osteochondrosis. Available from: https://sinicropispine.com/causes-symptoms-treatment-spinal-osteochondrosis/ . [Accessed: 29/2/2024].

MedClinic. (2020). Osteochondrosis. Available from: https://medclinic.info/en/blog-en/osteochondrosis/ . [Accessed: 29/2/2024].

Armbrecht G, Felsenberg D. Degenerative inter-vertebral disc disease osteochondrosis intervertebralis in Europe: prevalence, geographic variation and radiological correlates in men and women aged 50 and over. Rheumatology (Oxford). 2017 Jul 1;56(7):1189-1199. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5582627/

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
164,505
30.03.2024 ob 10:27
298,332
04.11.2024 ob 15:36
113,052
05.11.2024 ob 01:10
Preberi več

Več novic

New Report

Close