Marsikateri zdravnik (in bralec) se bo ob prebiranju zgrozil

zdravnik začuden
Foto: Profimedia

Le slaba polovica bralk si je vsaj enkrat že samopregledala dojke, tretjina jih to počne redno in le prav toliko jih ve, kakšen je pravilen postopek. Skrb vzbujajoče je, da kar dve od treh žensk na ta pomembni del preventive pozabi.

Ob hitrem tempu življenja, vsem obveznostim, ki nam polnijo vsakdanjik, ne preseneča, da je pozabljivost tisti dejavnik, ki tudi naše drage bralke ovira pri skrbi za svoje zdravje (dojk).

Zaključek projekta, v katerem smo dober mesec namenili vsebinam, namenjenim nežnejšemu spolu, predvsem pa skrbi za ‘njeno zdravje’, prinaša skrb vzbujajoče podatke, ki … pravzaprav ne presenečajo. Anketa* med bralkami Med.Over.Net in partnerskega novičarskega portala Žurnal24.si razkriva:

  • da si je dojke pregledalo le okoli 40 % bralk;
  • da si zna dojke pregledati le okoli tretjina vprašanih; a pozor, gre za samooceno (dejansko poznavanje bomo preverili v prihajajočem projektu, zato nas spremljajte še naprej, op. a.);
  • da se velika večina (več kot 90 % vprašanih) zaveda, da je s samopregledovanjem treba začeti že v mladosti, a žal je to storila le tretjina;
  • da si redno pregleduje dojke le 22 % bralk novičarskega portala Žurnal24.si in 33 % bralk Med.Over.Net, ostale pa so izbrale odgovor ‘ko se spomnim’ in
  • da je pozabljivost pri 73 % bralk razlog, da si dojk ne pregledujejo redno.

* Štiri od petih bralk, ki so sodelovale v kvizu, ki je potekal na Instagramu medijev Žurnal24.si in Med.Over.Net, spadajo v skupino žensk, ki še imajo menstruacijo, ostale so v menopavzi.  

Po navadi se mora zgoditi kakšen dogodek …

“Naše pacientke so bolj ali manj zelo obremenjene, nimajo časa zase. Po navadi si začnejo tipati dojke, ko se zgodi kakšen dogodek (zatrdlina) na primer prijateljicam, sorodnicam,” rezultate komentira zdravnica Maja Milohnoja Berčič, dr. med. iz Centra za bolezni dojk (CBD) ZD Ljubljana.

“Zlasti mlajše ženske, ki imajo zelo gosto tkivo, so zelo prestrašene, marsikatero je strah. Tudi sama opažam pri mojih pacientkah, da so zelo, zelo negotove pri samopregledovanju, kar mi je popolnoma razumljivo,” pripoveduje.

Zato ženskam svetuje, da si dojke pregledujejo v ‘bolj ugodnem delu ciklusa’, to je 6.-11. dan, če vzamemo, da je prvi dan menstruacije prvi dan ciklusa.

“Je pa res, da je dojka v starostnem obdobju, ko se najbolj pojavlja karcinom (torej po 50. letu starosti), odlična za tipanje, v obdobju pred tem, je dojko težje samopregledovati,” primerja sogovornica.

Opažam, da se pacientke ne znajo pravilno tipati, predvsem tiste, ki uporabljajo tako imenovani pincetni prijem. Pomembno je, da dojko gladimo z 2/3 prsta.

Maja Milohnoja Berčič, dr. med.

“Kako naj vas prepričamo, da bi bili bolj ‘vestni’?”

“Na koledarju si napravite križce in če kak mesec preskočite, ne bo nič hudega. Nikakor se ne tipajte tik pred menstruacijo, kajti takrat je žlezno tkivo dokaj nabreklo,” je bralki na Javni tribuni, ki smo jo organizirali ob mesecu Žensk in ženskega zdravja na Med.Over.Net, odgovorila zdravica Maja Milohnoja Berčič, dr. med.

“Najlažje se je samopregledovati med tuširanjem, s krožnimi gibi preko vseh kvadrantov, krožimo s prsti (glajenje) in po vsej dojki (kvadrantih), pogledamo se tudi v ogledalo, da pogledamo simetrijo bradavici in izgled kože.”

Spomni, da obstajajo tudi nasvetno-informativne zloženke združenja Europa Donna, o pravilnem pregledovanju vas na modelu za samopregledovanje izobrazijo tudi v vsakem Centru za bolezni dojk.

Obstaja aplikacija z vsem tem znanjem in opomnikom? Seveda. Več o njej in prednostih, si preberite v tem članku, kjer je Polona Marinček iz združenja Europa Donna predstavila aplikacijo Breast Test.

Poleg samopregledovanja še …

Kaj je še zanimalo ženske na Javni tribuni?

“Nisem ravno redna pri pregledovanju. Žal pri 40 šele bolj spremljam. H kateremu zdravniku mi priporočate, da grem in katero preiskavo priporočate? Na koliko časa?” se je glasilo eno od vprašanj.

“Svetujemo najprej samopregledovanje dojk, če je v družini prisoten karcinom dojke, vsekakor obisk v CBD-ju (Center za bolezni dojk), pa tudi, če imate dolgotrajno farmakoterapijo (imunosupresivno, psihofarmake, hormonsko terapijo…). V primeru tipne zatrdline, bolečine, spremenjene kože, izcedka pa vsekakor pregled pri družinskem zdravniku ali ginekologu in nadalje v CBD,” ji je odgovorila sogovornica iz Centra za bolezni dojk Zdravstvenega doma Ljubljana.

Kako se pogovoriti s hčerko?

“Sama res nisem najbolj vešča pri pregledovanju, imam pa dve najstniški hčerki. Imate kakšen nasvet, kako se lotiti, kako razložiti njima. Vem, zgledi vlečejo, vendar kar ne vem, kje začeti. Z mamo žal nisem imela te predaje znanja?” je bila z vprašanjem konkretna druga bralka.

Zdravnica ji je svetovala nakup samopregledovalne rokavice ali pa tipanje, ko je koža namaščena (milo, mleko za telo…). “Najstnice so sicer že vključene v okviru preventivnih pregledov v ustreznih dispanzerjih šolske medicine. Ko ste umirjeni, ko si vzamete čas, si dojke “masirajte” s krožnimi gibi in v nekaj mesecih boste postala izkušena samopregledovalka. Določite si termin (glede na vaš menstrualni ciklus) za pregledovanje dojk. Ženske po menopavzi pa naj si določijo dan (npr. ko prejmejo pokojnino) za pregledovanje dojk.”

Mamogram, strah in trepet ali …

Seveda se v spletni debati zdravnica in uporabnice forumov niso izognile niti vprašanju o mamografiji in njenem morebitnemu sevanju. “Koliko žensk si pri samopregledovanju odkrije raka? Sem brala, da je za to bolj priporočljiv mamogram? Ampak ali ta škodi zdravju?” je zanimalo bralko.

Mamografija ni škodljiva, poudarja Milohnoj Berčičeva. “Sevanje je minimalno, manjše od letalskega poleta čez Atlantik. Pri samopregledovanju dojk se odkrijejo zatrdline, ki so lahko benigne, tudi lahko maligne, veliko je tudi rakov, ki niso tipni in ravno za te rake je mamografija najbolj idealna.”

Še več. “Mamografija celo pokaže morebiti veliko let pred karcinomom, da se bo nekaj razvilo. Operativni poseg je v tem primeru minimalen.”

V CBD v ZD Ljubljana je več odkritih rakov z mamografijo. Pregled dojk zahteva tipanje, slikovno diagnostiko in punkcijo. Najbolj pomembna je radiološka diagnostika.”

Maja Milohnoja Berčič, dr. med.

Še malo za šalo in hkrati zares:

Več vprašanj in odgovorov si lahko preberete tu.

Zakaj ‘težimo’?

  • Ker je rak dojk na prvem mestu med raki pri ženskah. V Sloveniji letno za rakom dojk zboli okoli 1.400 žensk in okoli 12 moških.
  • Možnost za ozdravitev je velika, če je rak dojk odkrit pravočasno, ko je še v zgodnji fazi razvoja. Pomembna preiskava za zgodnje odkrivanje raka dojk je mamografija, ki lahko odkrije raka, ko je še netipen. Ključno vlogo pri odkrivanju raka dojk ima tudi ženska sama, saj veliko zatrdlin, za katere se po opravljenih preiskavah izkaže, da so rakave, odkrijejo ženske same s samopregledovanjem, opozarjajo tudi na Onkološkem inštitutu Ljubljana.
  • Od začetka delovanja programa do marca letos so v okviru programa Dora opravili 839.170 mamografij in odkrili raka pri 5.067 ženskah. Več si lahko preberete v tem članku.

Med.Over.Net se zavezuje skrbi za vaše zdravje  

Ob skrb vzbujajočih podatkih je naša misija zdaj, še bolj kot kadarkoli poprej, informirati in ozaveščati o vseh vidikih skrbi za zdravje, tako z vidika preventive kot kurative.

V ‘roza oktobru’ zato nadaljujemo vseslovenski projekt ozaveščanja o pomenu preventive in samopregledovanja, predvsem pa o vlogi, ki jo imamo pri tem ženske same.

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
3,672
18.11.2024 ob 17:13
3,939
21.11.2024 ob 14:33
33,823
24.10.2024 ob 00:11
1,241
17.11.2024 ob 11:52
576
19.11.2024 ob 16:43
Preberi več

Več novic

New Report

Close