Ta prehranska dopolnila lahko vplivajo na učinkovitost zdravil

Foto: Profimedia

Jemanje prehranskih dopolnil ima lahko pozitivne učinke na naše zdravje in počutje, kljub temu previdnost ne bo odveč, še zlasti, če morate jemati zdravila.

Prehranska dopolnila lahko kupimo v drogeriji, na spletu in v lekarni. Ker zanje ne potrebujemo recepta, mnogi zmotno menijo, da nimajo stranskih učinkov. Znano je, da lahko nekatera prehranska dopolnila vplivajo na učinek drugega, nekatera pa vplivajo tudi na absorpcijo, presnovo ali izločanje zdravil, kar pomeni, da lahko dobite preveč ali premalo zdravila, ki ga potrebujete, piše Health.

Ašvaganda

Ašvaganda spada med zelišča, ki jih uporabljajo v kitajski in ajurvedski medicini, pri uživanju pa je treba biti previden, če jemljete naslednja zdravila.

Zdravila za sladkorne bolnike
Ašvaganda v kombinaciji z zdravili za zmanjševanje ravni sladkorja v krvi povečuje tveganje za hipoglikemijo, padec krvnega sladkorja pod vrednosti, ki omogočajo normalno delovanje možganov.

Zdravila za zniževanje visokega krvnega tlaka
Študija na živalih je pokazala, da ašvaganda znižuje sistolični in diastolični krvni tlak, zaradi česar so ljudje, ki jemljejo zdravila za zniževanje krvnega tlaka, izpostavljeni tveganju za hipotenzijo – prenizek krvni tlak.

Imunosupresivi
Imunosupresivi so zdravila, ki upočasnijo ali zaustavijo dejavnost imunskega sistema, ašvaganda pa je znana po tem, da imunski sistem stimulira. Raziskave na živalih so pokazale, da lahko ašvaganda zmanjša učinkovitost imunosupresije, ki jo povzroča ciklofosfamid, zdravilo za zdravljenje raka in nefrotskega sindroma (ledvične bolezni).

Cink

Cink je mineral, ki sodeluje pri številnih procesih v telesu. Prispeva k ohranjanju zdravih las, nohtov in kože. S prehranskimi dodatki, ki vsebujejo cink, pa bodite previdni, če jemljete spodaj našteta zdravila.

Antibiotiki
Pri hkratnem jemanju cinka in nekaterih antibiotikov lahko v prebavnem traktu pride do nezaželenega učinka, ki zmanjšuje absorpcijo tako cinka kot tudi zdravila. Če morate jemati oboje, antibiotik vzemite dve uri pred cinkom ali 4 do 6 ur po cinku.

Penicilamin
Penicilamin je učinkovina, ki se uporablja za zdravljenje revmatoidnega artritisa. Cink lahko zmanjša njegovo absorpcijo, zato ga vzemite dve uri pred ali po zaužitju zdravila.

Še zlasti za nosečnice, doječe matere in otroke je pomembno, da se pred začetkom uživanja prehranskih dopolnil posvetujejo z zdravnikom. To velja tudi za osebe, ki jih čaka poseg ali so ga pred kratkim prestale.

Melatonin

Melatonin je hormon, ki ga začne telo proizvajati, ko se stemni, in nam pomaga zaspati. Naša biološka ura nadzira naravni cikel spanja in budnosti ter nadzoruje, koliko melatonina naše telo proizvaja. Veliko ljudi, ki imajo težave s spanjem ali tako imenovanim “jet lagom”, uživajo dodatke melatonina, ki pa imajo lahko stranske učinke, saj vplivajo na delovanje nekaterih zdravil

Zdravila za redčenje krvi
Obstajajo poročila o manjših krvavitvah in zmanjšani proizvodnji beljakovine protrombina (enega od številnih dejavnikov, ki pomagajo pri strjevanju krvi) pri ljudeh, ki so jemali melatonin.

Antikonvulzivi
Antikonvulziv pomaga posameznikom, ki imajo epileptične napade in krče. Njegovo učinkovitost lahko melatonin zmanjša. Obstaja tudi nekaj kliničnih raziskav, ki kažejo, da lahko melatonin poveča pogostost napadov, zlasti pri otrocih z nevrološko okvaro.

Kontracepcija
Nekaj študij je pokazalo, da lahko oralna kontracepcija poveča raven melatonina, zaradi česar lahko pride do nezaželenih učinkov, kot so glavoboli, vrtoglavice, slabost in zaspanost.

Šentjanževka

Šentjanževko mnogi uporabljajo za lajšanje simptomov depresije in menopavze. Če dopolnilo uživate hkrati z antidepresivi, lahko pride do previsoke ravni serotonina, kar je nevarno. Do nezaželenih učinkov (halucinacij, hitrega bitja srca, driske, visokega krvnega tlaka, razdražljivosti) lahko pride čez nekaj minut ali več ur.

Šentjanževka lahko zmanjša delovanje naslednjih zdravil:

  • kontracepcijskih tablet
  • nekaterih imunosupresivov
  • zdravil proti srčnemu popuščanju
  • nekaterih protibolečinskih zdravil
  • nekaterih zdravil za bolnike s HIV
  • nekaterih zdravil proti raku
  • nekaterih zdravil za redčenje krvi

Zdravilne rastline, ki najpogosteje vstopajo v medsebojno delovanje z zdravili, so: baldrijan, česen, ginko, ginseng, glog, grenivka, kava kava in šentjanževka. Več o tem TUKAJ.

Kdaj morate k zdravniku?

Če ste poleg zdravil vzeli tudi prehransko dopolnilo in so se pojavili nezaželeni simptomi, takoj prenehajte z jemanjem dopolnila in se obrnite na svojega zdravnika.

Seznam nezaželenih stranskih učinkov:

  • srbeča koža, izpuščaj ali koprivnica
  • otekanje grla, ustnic ali jezika
  • piskajoče ali težko dihanje
  • omedlevica
  • bolečina v prsih ali nereden srčni utrip
  • slabost, bruhanje ali driska
  • težave z uriniranjem, zmanjšano uriniranje ali temen urin
  • kri v urinu, blatu, bruhanju ali izpljunku
  • nenormalne krvavitve iz nosu ali dlesni
  • utrujenost
  • izguba apetita
  • porumenelost kože ali oči
  • hude bolečine v sklepih, mišicah ali trebuhu

Avtor
Piše

I. K.

Več novic

New Report

Close