Farmacevtski podjetji Biogen in Eisai sta ta teden sporočili, da se je zdravilo, ki ga razvijata za bolnike z Alzheimerjevo boleznijo, v obširni klinični študiji 3. faze izkazalo učinkovito v zgodnjih stadijih bolezni.
Vse podrobnosti študije še niso bile objavljene, a kot kaže, zdravilo upočasnjuje kognitivni upad pri teh bolnikih. Že skopi podatki so povzročili, da je med znanstveniki završalo od navdušenja, poroča britanski BBC.
Vsi si želimo, da bi bilo zdravilo uspešno in tako končno dobili novo zdravilo po več kot 20 letih,
so novico komentirali pri Slovenskem združenju za pomoč pri demenci Spominčica – Alzheimer Slovenija.
Po več deset poskusih končno spodbudna novica
Zdravilo z učinkovino lekanemab deluje tako, da odstranjuje grudice ‘strupenih’ beta-amiloidnih beljakovin, ki se kopičijo v možganih ljudi z Alzheimerjevo boleznijo.
Do zdaj so bili vsi poskusi (več deset) z zdravili pri teh bolnikih neuspešni, zato so znanstveniki začeli dvomiti, ali omenjene beljakovine res povzročajo bolezen. Rezultati zadnje študije pa so končno pokazali, da so se ravni strupenih beljakovin v možganih dejansko znižale.
1795 prostovoljcem v zgodnjih fazah Alzheimerjeve bolezni so vsaka dva tedna injicirali lekanemab in redno testirali njihov spomin in mentalno agilnost.
Kognitivni upad se je pri bolnikih, ki so prejemali lekanemab, v 18-mesečnem preskušanju zmanjšal za 27 %, v primerjavi s tistimi, ki so prejemali placebo.
Med stranskimi učinki proizvajalca navajata otekanje možganov in glavobole.
Družbi sta v postopku odobritve in pridobitve dovoljenja za promet tako v Evropi kot ZDA.