zvin gležnja
Že nekaj časa se mi je dogajalo, da mi je noga “klecnila” (v gležnju). Pred časom pa mi je noga pri teku (trimu) ponovno “klecnila”, vendar pa mi je tokrat gležen odtekel in povzročal bolečino. Zato se odšla k zdravniku in dobila mavčno oblogo. Sedaj pa vprašanje:
– koliko časa po odstranitvi mavčne obloge lahko zopet pričnem s tekom?
– ali obstajajo vaje, s katerimi bi si okrepila vezi v gležnju ali kakšna druga metoda (povoji..)?
Ljudje, ki so že imele podobno izkušnjo, so me prestrašili, da je velika verjetnost ponovitve zvina gležnja, oz. celo zloma gležnja. Ker sem dokaj športni tip – dnevna rekreacija (tek) mi zelo veliko pomeni vas prosim za mnenje, kaj lahko sama naredim, da se nebi poškodba ponovila?
Lepa hvala za odgovor!
Pozdravljeni!
Ali je bilo pri pregledu ugotovljeno katere strukture gležnja so se poškodovale? Če ne, potem Vam svetujemo, da opravite UZ diagnostiko, da se vidi v kakšnem stanju so ligamenti (vezi) vašega gležnja in oz. katere strukture so se v poškodovale. Če se ugotovi natrganje oz. delno pretrganje kateri od vezi gležnja je temu primerno zdravljenje. Koliko časa ste imeli imobilizacijo- mavec?
Po odstranitvi mavca je potrebno vzpostaviti:
– normalno gibljivost zgornjega in spodnjega skočnega sklepa (gležnja)
– pravilno drsenje sklepnih površin gležnja (mobilizacija sklepa) (Po imobilizaciji je namreč vedno porušena normalna biomehanika gibanja sklepa, ki jo je potrebno ponovno vzpostaviti)
– pridobiti mišično moč in vzdržljivost mišic golena in gležnja (za krepitev teh mišic je idealen elastični trak THERABAND (nabavite ga lahko v večini športnih trgovin) – vaje s tem trakom pa najdete na therabandovi spletni strani. Priporočljivo je, če Vam vaje pokaže fizioterapevt, ki bo preveril ali izvajate vaje pravilno in Vam na podlagi poškodbe tudi svetoval katere vaje izmed vaj s thebandom so za Vas najprimernejše.
– izrednega pomena je trening za živnčno-mišično kontrolo (z drugimi besedami povedano trening “stabilnosti”, izvaja se na ravnotežnih blazinah, deskah- med drugim ta trening predstavlja tudi preventivo za nastanek ponovnih zvinov gležnja. Primeri vaj so prav tako najdljivi na spletu a je priporočljivo, da je predvsem v začetni fazi ta trening strokovno voden.
Vrnitev v športne aktovnosti, odvisno od poškodovanih struktur- 3-8 tednov po poškodbi, če gre za popolno pretrganje vezi pa je to obdobje do vrnitve še daljše.
Hvala za vprašanje!
Lep pozdrav!
ARTHRON tim
Mavec sem dobila za dva tedna. RTG desnega gležnja je pokazal, da ni zanesljivih znakov za svežo poškodbo kosti – to piše na izvidu.
Ali naj po odstranitvi mavca čez 3 tni zahtevam še kakšno dodatno preiskavo, omenjate UZ diagnostiko?
Omenjate trening za živčno – mišično kontrolo. V prihodnem mesecu bi se udeležila PILATES vadbe. Ali mislite, da bi tudi s tem lahko okrepila gleženj?
Lepa hvala za odgovor!
Pozdravljeni!
Zagotovo bi bilo priporočlljivo, da opravite UZ diagnostiko, saj ta pokaže v kakšnem stanju so mehko tkivne strukture (vezi, mišice,..). RTG diagnostika pa pove v kakšnem stanju so kostne strukture. In kot navajate ni bilo znakov za poškodbe kosti. Pri zvinih gležnjah je običajno, da ne gre za poškodbo kosti temveč za poškodbo vezi (nategi, natrganja, pretrganja) in poškodbo sklepne ovojnice. Če ste imeli izliv krvi (hematom) v področju gležnja je najverjetneje, da so se nekatere izmed mehkotkivnih struktur poškodovale.
Pilates metoda daje povdarek stabilzatorjem trupa (m. transversus in m. multifidus) in ne daje posebej povdarka vajam za stabilnost gležnja. A je zagotovo dobra metoda in se vadbe na vsak način udeležite.
Lep dan!
Lep pozdrav,
ARTHRON tim
Pozdravljeni moje ime je Aleš, treniram hokej na travi in pred 3 tedni sem imel sem zvin gležnja pri nogometu.
Sem bil pri zdravniku, so mi slikali in niso opazili poškodbe kosti.
Imam vprašanje kako se imenuje preveza oz. tisto kar si naredijo športniki pred obremenitvijo z leplivim platnenim trako da imajo stabilen gleženj, ker nevem če pravilno delam prevezo?
hvala za vaše odgovore:D
Spoštovani,
preveza se s tujko imenuje “taping”. Tudi če je postavljena pravilno, ohranja stabilnost sklepa le okoli 10 minut (pri obremenitvah).
Pred začetkom uporabe preveze, ki jo naj namesti za to usposobljen fizioterapevt ali zdravnik, Vam priporočam (glede na ponovljene zvine) obisk zdravnika, ki bo ugotovil, ali gre pri Vas za nesatbilnost gležnja, ki zahteva operativno zdravljenje ali pa uporabo opornice za gleženj, ki je boljša rešitev za stabilizacijo, kot prej omenjene preveze.
Lep pozdrav,
Iztok Pilih
Lep pozdrav.
V cetrtek sem si pri kosarki zvil glezenj in sem dobil mavcno oblogo. Zdravnik je rekel, da kosarke ne bom smel igrate dva do tri tedne.
Mene samo zanima kaj pomeni par stvari.
Nekaj stvari bom prepisal s izvida, upam da mi boste pomagali razumeti, saj me zdravniki vedno pustijo v nevednosti.
Status ob sprejemu
Oteklina zunanjega maleola, bolec LTFA
Petnica in Mt bp.
Diagnosticni postopki
rtg
levi glezenj susp.za epifiziolizo distalne tibije
Diagnoza
Epiphyseolysis tibiae distalis sin.
Upam da mi boste pomagali, hvala za odgovore in Lep Pozdrav.
Spoštovani,
Status ob sprejemu: stanje ob prejemu
Oteklina zunanjega maleola, bolec LTFA
Petnica in Mt bp.: oteklina zunanjega gležnja, boleča sprednje vez med golenico in mečnico, petnica in stopalnice brez posebnosti
Diagnosticni postopki: postopki ugotavljanja
rtg
levi glezenj susp.za epifiziolizo distalne tibije: rentgen, levi gleženj sumljivo na premik končnega dela golenice v področju rastnega hrustanca
Diagnoza
Epiphyseolysis tibiae distalis sin.: Ugotovitev, premik končnega dela golenice v območje rastnega hrustanca.
Lep pozdrav,
Iztok Pilih
Spoštovani,
če pride do večjega premika končnega dela golenice je včasih potrebno tudi operativno zdravljenje. Če do večjega premika sploh ne pride, zadostuje 1 do 3 tedensko zdravljenje z mirovanjem (mavec, opornica).
Lep pozdrav,
Iztok Pilih
Pozdravljeni!
Pred nekaj dnevi sem si zvila gleženj, rentgenska slika je pokazala, da ni poškodb skeleta in tudi vezi so v dobrem stanju. Zdravnik mi je svetoval nekajdnevni počitek in nato razgibavanje in postopno obremenjevanje gležnja.
Zanima me, katere vaje so za to najbolj primerne? Kdaj lahko začnem stopati na nogo s polno težo in kdaj lahko preneham z uporabo bergelj pri hoji? Naj že zdaj začnem uporabljati oporo za gleženj, ko ga le rahlo razgibavam? Koliko časa po okrevanju (samostojna hoja) lahko preneham z uporabo kompresije?
Za odgovore se Vam najlepše zahvaljujem!
Spoštovani!
Na nogo začnite stopati čim prej, obremenjujte jo koliko vam to dopušča bolečina, razgibavajte v vse smeri, hladite z ledom, bergle čim prej v koš, povijajte po potrebi – čez 3 tedne boste že lahko plesali.
Lep pozdrav,
Uroš Dobnikar
Lepo pozdravljeni.
Sem nov na forumu in z prebiranjem starih postov nisem zaslednil popolnega odgovora na mojo težavo.
Pred polnimi 6 meseci sem si zvil gleženj,obiskal sem urgenco kjer so ugotovili da znakov za poškodbo ksoti ni,dobil sem mavec in bergle po 5tednih so mi to odstranili in začel sem z fizikalno terapijo(do sedaj imel 2krat po 10 terapij).Bolečine niso izginile ampak se stopnjujejo tudi oteklina-precejšnja je še prisotna.Bil sem na MR in pred dvema dnevoma dobil sledeči izvid:
Majhen izliv v zgornjem skočnem sklepu.
Avulzija LTFA s fibularnega narastišča,del ligamenta je ob talarnem narastišču še ohranjen.
Izrazit edem oz parcialni rupturi kalkaneofibularnega ligamenta in LFTP
MNENJE:Popolna ruptura LTFA ter delni rupturi LTFP ter kalkaneofibularnega ligamenta.
Ker se stvar vleče že sedmi mesec me zanima kaj točno to pomeni in na kak način se te zadeve pozdravijo in koliko resne so.
NAJLEPŠA HVALA
LP
Spoštovani!
Iz opisanih diagnoz in težav je razvidno, da je šlo za hujši zvin gležnja, pri katerem so se pretrgale vezi pod zunanjim gležnjem. Zdravljenje je bilo primerno (longeta, razbremenjevanje), verjetno pa ni bila učinkovita fizikalna terapija, ki lahko (če je strokovna in dobra) bistveno skrajša zdravljenje.
Morate tudi vedeti, da pri takih poškodbah dostikrat pride tudi do poškodb drugih delov sklepa med golenico in skočnico – velikokrat je poškodovan hrustanec, ki bi lahko delal težave pri vašem primeru. Svetoval vam bi pregled in po potrebi artroskopijo gležnja.
Lep pozdrav,
Uroš Dobnikar
Lepo Pozdravljeni
Pred enim tednom(zjutraj) sem si “rahlo” poškodoval gležnj na treningu(nogomet).Nenadno sem spremenil smer in gležnj “potisnil” v zelo zvit položaj nakar sem začutil klec in se prisilno usedel na tla. Treninga nisem nadaljeval čeprav sem imel občutek kot da poškodba ni resna.Ker imamo po dva treninga na dan in je bil ravno petek se naslednjega treninga(popoldan) nisem udeležil in sem miroval cel dan tako je oteklina delno izginila.Naslednji dan(sobota)sem že hodil naokoli kljub rahli bolečini.Nedeljo sem preživel brez velikih obremenitev gležnja razen hoje.Naslednji dan pa sem se že udeležil obeh treningov in tako tudi vse naslednje dni.Problem pa je ta, da grem na trening brez “večje” otekline, vrnem pa se nazaj z oteklino ki sem jo imel prvič ko sem začutil klec.Ker si nemorem privoščit večje odstotnosti(1-3 tednov) me zanima kaj priporočate? Bolečino ševedno čutim ampak je prisotna le par minut treninga in nato izgine.Razen teh par minut bolečine in otekline nimam večjih problemov. Ali oteklina nebi nastala če bi gleženj pravilno bandažiral ali nosil pravilno ortopetsko obutev(povoj v obliki “nogavice”).
V naprej se zahvaljujem za odg. ( se opravičujem za tako dolgo napisano zgodbo a se mi zdi vse napisano pomembno ker nisem obiskal osebenga zdravnika)
Spoštovani,
bolečine in otekanje sta vnetna znaka, ki nam sporočata, da je proces celjenja poškodovanih vezi še v teku.
Vsekakor Vam svetujem le tiste obremenitve, ki bolečine in otekanja NE POVZROČAJO. V nasprotnem lahko pričakujete slabši rezultat zdravljenja (nestabilnost, dolgotrajna bolečina). Bolečina je opozorilo, da se dela škoda!
Bandaža (učinkovita le približno 10 minut od namestitve) in opornica za gleženj sicer nekoliko pomagata, vendar pa je najpomembnejše ne delati tistega, kar povzroča bolečine in/ali otekanje!
Lep pozdrav,
Iztok Pilih
Spoštovani!
Pišem vam še enkrat.
Zdaj počivam že 3 dni(Brez treningov itn.) Zadnja 2 dni pa sem preležal celo doma.Gleženj je boljše a še ni dokonca “odtekel”. Odkril sem, da mi gleženj ne oteče kadar je v vodoravnem položaju(npr. kadar ležim), zateče pa že po 15-20 minutah kadar stojim,hodim lahko tudi samo sedim(ko se ponovno vležem traja približno 20 min, da gleženj spet poneha otekati in se vrne v “normalno” otečeno stanje). Do zadnjih dveh dneh sem si daval obhladke iz ledu po večkrat na dan, sedaj pa si mažem na 3 ure(čez dan) “ICE POWER” gel.
Zanima me če je poškodba bolj resne narave kot se mi je zdelo, ali je to povsem normalno?(gležnj mi sicer nikoli ne zateče več tako kot na treningih, a je razlika vseeno vidna(med ležečim in stoječim položajem))
Še enkrat se Vam, res zahvaljujem za odgovor.
Spoštovani,
celjenje poškodb vezi gležnja traja odvisno od obsežnosti poškodb 3 tedne do 3 mesece. V času celjenja poškodovano področje tudi oteka.
Obseg poškodb se lahko oceni le na osnovi natančnega kliničnega pregleda, pogosto zdrauženega z ultrazvočno preiskavo in/ali magnetno resonanco.
Za odgovor na Vaše vprašanje Vam priporočam pregled.
Lep pozdrav,
Iztok Pilih
Lep pozdrav.
Pred 4 tedni sem igral nogomet in ko sem po nesreči stopil na žogo je bilo slišati *pak*. Bolečina je bila velika, zato sem šel naslednji dan v bolnišnico, kjer so mi naredili RTG. Zdravnik je rekel, da ni nobena kost poškodovana, zato mi je nogo samo povil in me poslal na počivanje.
Napako pa sem naredil, ker smo čez 1 teden začeli aktivno s treningi. Tako, da sem kljub veliki bolečini opravil trenig z maximalno zmožnostjo. To sem ponovil 3x, dokler mi ni gležen tako otekel, da je bil podoben večji tenis žogici.
Sedaj počivam že 3 tedne, (čeprav kakšen dan nemorem več in moram iti malo tečt, oz lahkotno igrati nogomet.
Čudi pa me, kako, da je gleženj še vedno tako otečen in občasno še vedno boli. Bojim se, da imam pretrgano kakšno vez.
Zato me zanima vaše mnenje, napotki, svetovanje?
Lepo pozdravljeni in hvala lepa.
Spoštovani!
Pri vaši poškodbi je zelo verjetno prišlo do pretrganja vezi na zunanjem delu gležnja. Pri pretrganju vezi pride do krvavitve, pojavi se oteklina in kasneje tipična modrica nad peto. Take poškodbe se ponavadi zdravijo funkcionalno – glede na stopnjo poškodbe se lahko za kratek čas predpiše tudi longeta, prične se takoj z razgibavanjem in noga se lahko obremenjuje do bolečine. Vsekakor pa treningi niso priporočljivi, dokler težave ne minejo, vsaj 6 tednov – v nasprotnem primeru se poveča možnost, da se vezi zacelijo v podaljšanem položaju in gleženj lahko ostane nestabilen.
Seveda so možni tudi drugi vzroki vztrajanja bolečin. Pri zvinu lahko, poleg poškodbe vezi, pride tudi do poškodbe hrustanca in podhrustančne kosti.
V primeru vztrajanja bolečin bi svetoval pregled.
Lep pozdrav,
Uroš Dobnikar