Kako blizu sta si lahko sreča in žalost, dobro ve igralka Emilia Clarke, ki je kmalu po tem, ko je dobila doslej največjo vlogo v svojem življenju, izvedela, da ima možgansko anevrizmo. To diagnozo je lepotica, znana iz serije Igra prestolov, dobila že dvakrat. Prvič se je pod nož ulegla 2011, drugič leta 2013.
“Z možgansko poškodbo se dramatično spremeni samopodoba. Vse negotovosti, ki jih imate na delovnem mestu, se čez noč početverijo,” je za Big Issue povedala Clarke in dodala: “Prvi strah, ki smo ga vsi imeli, je bil: ‘O moj bog, me bodo odpustili? Ali me bodo odpustili, ker mislijo, da nisem sposoben dokončati dela?'”
Ker se je možganska krvavitev pojavila med sezonama, je le peščica ljudi v njeni ekipi vedela, kakšno je njeno stanje. Le nekaj tednov po posegu je že stala pred kamero, polna strahu, da bo zaradi stresa in pritiska doživela še eno anevrizmo. Spominja se, da je pomislila: “No, če bom že morala umreti, je bolje, da umrem v živo na televiziji.”
Emilia Clarke in njena mati sta leta 2019 ustanovili dobrodelno organizacijo SameYou, da bi pomagali ljudem, ki so utrpeli možganske poškodbe in jih sedaj mučijo duševne težave. “Imeti kronično bolezen, ki zmanjšuje vaše zaupanje v edino stvar, za katero menite, da je vaše poslanstvo, je tako izčrpavajoče,” se spominja 37-letnica. “Po možganski poškodbi sem čutila globoko osamljenost. To je tisto, kar poskušamo premagati.”
Clarke je za medije tudi odkrito spregovorila o tem, kako je prosila medicinsko osebje, naj jo pusti umreti, ker je mislila, da nikoli več ne bo mogla opravljati svojega poklica. Na srečo se je motila. Igralka je okrevala, pravi pa, da velik del njenih možganov ne deluje več. “Neverjetno je, da lahko govorim, včasih tudi artikulirano, in živim svoje življenje popolnoma normalno brez posledic. Sem del majhne skupine ljudi, ki to lahko preživijo.”
Anevrizme možganskih arterij odkrijemo pri približno 3 odstotkih prebivalstva
“Možganska anevrizma je izboklina ali balon v krvni žili v možganih. Anevrizma pogosto izgleda kot jagoda, ki visi na peclju. Strokovnjaki menijo, da možganske anevrizme nastanejo in rastejo, ker kri, ki teče skozi krvno žilo, pritiska na šibki del žilne stene. To lahko poveča velikost možganske anevrizme. Če možganska anevrizma pušča ali poči, povzroči krvavitev v možganih, znano kot hemoragična kap,” pišejo na spletni strani klinike Mayo Clinic.
“Načeloma velja, da se znotrajlobanjske anevrizme, ki so manjše od enega centimetra, redko raztrgajo. Anevrizme v zadnjem delu lobanje se raje raztrgajo kot tiste v sprednjem delu lobanje. Strokovnjaki na podlagi dokaj omejenih podatkov načeloma ne priporočajo kirurškega ali znotrajžilnega zdravljenja anevrizem, ki ne povzročajo kliničnih težav in so manjše od 0,7 – 1 cm. Pri anevrizmah možganskih arterij, ki so večje od enega centimetra, je intervencijsko zdravljenje z namenom preprečevanja raztrganja upravičeno,” pa razlagajo na spletni strani Zasrce.si, kjer vsem bolnikom z znanimi anevrizmami možganskih arterij odsvetujemo kajenje, pretirano pitje alkohola, dvigovanje bremen in napenjanje, priporočamo pa dobro uravnavanje krvnega tlaka in seveda spremljanje anevrizem z računalniško tomografijo ali magnetno resonanco.
“Anevrizme možganskih arterij s slikovnimi preiskavami odkrijemo pri približno treh odstotkih prebivalstva, nekoliko pogosteje pri ženskah kot pri moških, do razpoka z znotrajlobanjsko krvavitvijo pa pride le pri približno 1 osebi na 10.000 prebivalcev,” še razlagajo pri portalu Zasrce.si.
Večina anevrizem ne povzroča težav
Večina možganskih anevrizem, ki niso počile, ne povzroča simptomov. To še posebej velja, če so majhne. V nekaterih primerih pa lahko pride do bolečine nad in za enim očesom, razširjene zenice, spremembe vida, otrplosti ene strani obraza.
Če poči, pa je naše življenje ogroženo. Med simptomi počene anevrizme je nenaden, močan glavobol, ki ga bolniki pogosto opisujejo kot najhujši glavobol, kar so jih kdaj doživeli.
Poleg hudega glavobola med simptome počene anevrizme spadajo tudi:
- Slabost in bruhanje
- Trd vrat
- Zamegljen ali dvojni vid
- Občutljivost na svetlobo
- Krči
- Spuščena veka
- Izguba zavesti
- Zmedenost