Na spomladanskem srečanju Ameriškega kemijskega društva (American Chemical Society), ki se je marca odvijal v San Diegu, so znanstveniki predstavili rezultate raziskave, ki je pokazala, da se med žvečenjem žvečilnega gumija v povprečju sprosti kar 100 delcev mikroplastike na vsak gram žvečilnega gumija. Študija sicer še ni bila recenzirana in objavljena v strokovni reviji, a njene ugotovitve vzbujajo pozornost, poroča Healthline.
“Naš cilj ni prestrašiti ljudi,” je v izjavi za javnost dejal dr. Sanjay Mohanty, vodja raziskave in profesor na Univerzi Kalifornije v Los Angelesu (UCLA). “Znanstveniki še vedno ne vedo, kako škodljiva je mikroplastika za zdravje ljudi, saj ni kliničnih študij. Vemo pa, da smo ji vsakodnevno izpostavljeni, zato smo želeli raziskati to problematiko.”
Pretekle raziskave ocenjujejo, da posameznik letno zaužije med 39.000 in 52.000 delcev mikroplastike. Mikroplastika je prisotna povsod – v hrani, pijači, embalaži, gospodinjskih pripomočkih in celo v zraku. Toda vpliv žvečilnega gumija na izpostavljenost mikroplastiki do zdaj ni bil prav zelo preučevan.
Naravni in sintetični žvečilni gumi: Vsebujejo podobne količine mikroplastike
Ekipa dr. Mohantyja je v raziskavi analizirala pet vrst sintetičnih in pet vrst naravnih komercialno dostopnih žvečilnih gumijev. Eksperiment je vključeval eno osebo, ki je prežvekovala sedem kosov žvečilnega gumija vsake blagovne znamke. Vzorci sline so bili zbrani vsakih 30 sekund v prvih štirih minutah in dodatno vsakih 20 minut v ločenem poskusu.
Raziskovalci so domnevali, da bodo sintetični žvečilni gumiji vsebovali več mikroplastike, vendar jih je presenetilo, da so naravni vsebovali podobne količine. “Nismo bili presenečeni, da smo našli mikroplastiko v žvečilnem gumiju, toda, presenetilo nas je, da se njena količina med sintetičnimi in naravnimi žvečilnimi gumiji ni bistveno razlikovala,” je pojasnil Mohanty.
Raziskovalci so ugotovili, da se v povprečju sprosti 100 delcev mikroplastike na gram gumija, pri nekaterih vrstah celo do 600 delcev mikroplastike na gram. Običajno žvečilni gumi tehta od dva do šest gramov.
Analiza je pokazala, da tako sintetični kot naravni gumiji vsebujejo podobne vrste polimerov, pri čemer so bili najpogosteje prisotni poliolefini, vrsta plastike, kamor sodita polietilen in polipropilen.

“Nič več nas ne preseneča, ko gre za mikroplastiko,” je dejala dr. Tracey Woodruff, profesorica porodništva in ginekologije na Univerzi Kalifornije v San Franciscu (UCSF), ki ni sodelovala pri raziskavi. “Vemo, da smo izpostavljeni različni mikroplastiki. Odkrili so jo že v vseh delih telesa. Žalostno in zaskrbljujoče pa je, da se mikroplastika nahaja tudi v stvareh, ki jih dajemo v usta in jih pogosto dolgo žvečimo in tako še dodajamo mikroplastiko, ki smo ji že tako izpostavljeni.”
Vpliv mikroplastike na zdravje
Vpliv mikroplastike na zdravje ljudi ostaja predmet raziskav. Pregledna študija iz leta 2024* je pokazala, da mikroplastika lahko negativno vpliva na dihala, prebavila in reproduktivno zdravje ter je morda dejavnik tveganja za nastanek raka debelega črevesa in pljuč.
Dr. Dana Hunnes, klinična dietetičarka na UCLA Health, ki ni bila vključena v študijo, je dejala, da so jo kljub razširjenosti mikroplastike ugotovitve raziskave presenetile. “Nikoli ne bi pomislila, da bi lahko žvečilni gumi bil vir mikroplastike! Če ljudje pri žvečenju pogoltnejo slino, ki vsebuje mikroplastiko, to ni dobra novica.”
Bi morali prenehati žvečiti žvečilne gumije?
Po mnenju strokovnjakov se lahko vsak posameznik sam odloči, ali bo zaradi teh ugotovitev prenehal žvečiti. Dr. Hunnesova svetuje previdnost, zlasti pri otrocih, ki so bolj dovzetni za učinke kemikalij. “Če tako naravni kot sintetični gumiji vsebujejo podobne količine mikroplastike, bi bilo smiselno vsaj omejiti njihovo uporabo,” je dejala.
Dr. Woodruffova se strinja in poudarja, da mikroplastiko prejemamo iz mnogih virov, zato dodatna izpostavljenost z žvečenjem gumija ni zaželena. “Bolj, ko žvečite, več mikroplastike vnašate v telo. Izogibanje žvečilnemu gumiju je ena izmed možnosti za zmanjšanje izpostavljenosti mikroplastiki,” je zaključila.
Vir: Healthline: Chewing Gum Could Release Thousands of Microplastics Into Saliva, Study Finds. Dostopno na: Chewing Gum Could Release Thousands of Microplastics Into Saliva, Study Finds. Zadnji dostop: April 2025
Raziskava: *Chartres N, Cooper CB, Bland G, at al. Effects of Microplastic Exposure on Human Digestive, Reproductive, and Respiratory Health: A Rapid Systematic Review. Environ Sci Technol. 2024 Dec 31;58(52):22843-22864. doi: 10.1021/acs.est.3c09524. Epub 2024 Dec 18. PMID: 39692326; PMCID: PMC11697325.