Znaki, ki nakazujejo na odvisnost!

Foto: Profimedia

“Partner vsak dan spije vsaj eno pivo. Vsaj trikrat na teden pa spije toliko, da je pijan. Njegovo pitje, razen njemu, ne škodi nikomur. Je “zabaven pijanec”, ko je opit stresa šale, ne povzroča težav, a me njegovo popivanje vseeno skrbi!”

Zgornji zapis je zgodba naše bralke, ki je želela ostati anonimna, saj imata s partnerjem 10-letnega otroka. To je tudi razlog, da se je začela spraševati, kaj lahko sploh naredi. Partner namreč ne vidi težav, po njegovem mnenju je vse v redu, saj pije zgolj pivo. Bralko skrbi za partnerjevo zdravje, še bolj pa jo skrbijo vzorci, ki jih je deležen njun sin. Je skrb na mestu?

Alkoholik ne prepoznava resnosti svojih težav

Oseba, ki ima težave s pitjem alkohola, pri sebi težje prepoznava resnost svojih težav. Prepričana je, da ni tako hudo, da drugi pijejo še več. Zaradi tega ne more uvideti svojih težav. Pri Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) so pripravili Smernice za psihološko prvo pomoč v primeru tveganega in škodljivega pitja alkohola, v katerih so izpostavili bistveno vlogo bližnjih. S svojim pristopom in vztrajnostjo so prav bližnji lahko najbolj v pomoč pri soočanju s težavami, ki so povezane s pitjem alkohola.

Povezan s številnimi boleznimi

Nekateri pijejo, da se sprostijo, nekateri, da pozabijo na težave, drugi z alkoholom omilijo tesnobo ali stisko – ne glede na vzrok, pa lahko uživanje alkohola privede do posledic, ki prizadenejo tako posameznika kot tudi njegove bližnje in širšo družbo. Slovenija je med državami z visoko povprečno porabo alkohola na osebo.

Znaki, ki nakazujejo na odvisnost!

  • Močna želja po pitju alkohola,
  • nezmožnost nadzora popite količine alkohola,
  • zanemarjanje drugih dejavnosti in obveznosti zaradi pitja alkohola,
  • vztrajanje pri pitju alkohola kljub škodljivim posledicam,
  • povečana toleranca (za enak učinek je potrebna vedno večja količina alkohola),
  • znaki odtegnitve ob prekinitvi pitja alkohola (tresenje rok, glavobol, pospešen srčni utrip, potenje, razdražljivost, nemir).

Če se pri sebi ali pri nekom bližnjem prepoznate zgornje znake, je potrebno ukrepati!

Raba alkohola se povezuje z več kot 200 bolezenskimi stanji, poškodbami in zastrupitvami“, razlagajo na NIJZ. Prizadeti so lahko živčevje, prebavila, srčno-žilni sistem ter drugi organi in tkiva, povečano je tudi tveganje za razvoj nekaterih rakov. Poleg nastanka različnih kroničnih bolezni, je raba alkohola povezana tudi z večjim tveganjem za akutne zdravstvene posledice, kot so poškodbe, tudi zaradi prometnih nezgod, ter pomembno prispeva k neenakostim v zdravju in h slabši kakovosti življenja posameznikov in družbe kot celote.

Kam po pomoč?

V Sloveniji deluje več organizacij, ki nudijo podporo svojcem iz družin alkoholikov.

  • Organizacija NACOA Slovenija, Društvo za pomoč otrokom alkoholikov je podporna organizacija za otroke zaznamovane s starševskim alkoholizmom vseh starosti. Prizadeva si za detabuizacijo otrok alkoholikov v javnosti in jim nuditi prostor za podporo in dostop do informacij. Več informacij najdete na www.nacoa.si ali kontaktnih naslovih: [email protected] / telefon: 051 323 547.
  • Društvo Žarek upanja je organizacija, ki nudi celostno psihosocialno obravnavo odvisnih od alkohola in drugih zasvojenosti in njihovih družin. Več in informacij najdete na: www.zarekupanja.net ali kontaktnih naslovih: [email protected] / telefon: 041 732 381.
  • Zveza klubov zdravljenih alkoholikov Slovenije je krovna organizacija skupin zdravljenih alkoholikov in izvaja različne preventivne dejavnosti. Več informacij najdete na: www.zveza-kza-slovenija.si
  • Po pomoč se lahko obrnete tudi na različne strokovnjake v zdravstvenih domovih (znotraj njih v centrih za krepitev zdravja oz. zdravstveno vzgojnih centrih, centrih za duševno zdravje odraslih ter otrok in mladostnikov), centrih in oddelkih za zdravljenje odvisnosti od alkohola v psihiatričnih bolnišnicah, v centrih za socialno delo ter v različnih nevladnih organizacijah s tega področja.
  • Pri projektu SOPA – Skupaj za odgovoren odnos do alkohola so, v sodelovanju z zunanjimi strokovnjaki, razvili spletno orodje, virtualnega svetovalca, s katerim se lahko pogovorite o vašem  odnosu do pitja alkohola. Pogovor z virtualnim svetovalcem poteka povsem anonimno.

Na spletni strani www.nalijem.si je anonimni spletni vprašalnik za samooceno pitja, na https://esos.karitas.si vprašalnik za oceno tveganja, kako resna je vaša osebna stiska in kam po pomoč. Če potrebujete nasvet, obiščite forum Zasvojenost in pomoč. Svetujejo tako svojcem, kot tistim, ki se soočajo z zasvojenostjo.

Avtor
Piše

M. Ć.

Napredne oblike zdravljenja, preventiva, celostni pristop k zdravju in osebna odgovornost vsakega posameznika v skrbi za svoje zdravje so teme, ki me že od nekdaj zanimajo. Moje izkušnje segajo od dela v spletnih do tiskanih medijev, od razvoja veščin v odnosih z javnostmi do iskanja poslanstva v ustvarjanju vsebin s področja zdravja. Če imate kakršen koli komentar na članek ali vprašanja, mi pišite na [email protected].

Več novic

New Report

Close