Znaki, da je vaš odnos s sorojenci toksičen

Foto: Profimedia

Kri ni voda … Sorojenci so tvoji najboljši prijatelji … Družina drži skupaj … V idealnem primeru res, a mnogokrat so odnosi med družinskimi člani toksični.

“Kadar govorimo o toksičnosti med sorojenci, po navadi ni toksična oseba, ampak dinamika med osebami. V odnos se je pritihotapila čez leta in se sama od sebe ne bo spremenila,” je za Bild razložila psihologinja in partnerska terapevtka Aneta Morbacher.

Pomembno se je tudi zavedati, da na dinamiko med sorojenci lahko vplivajo ambivalentna čustva: ljubezen, jeza, lojalnost, zavist …

Znaki, ki razkrivajo toksičen odnos

Nadzor: Morate izpolnjevati pričakovanja drugih? Se ne počutite svobodno in imate občutek, da morate delati stvari, ki si jih ne želite početi?

Manipulacija: Poskušajo vplivati na vaše odločitve? Vas ves čas usmerjajo? Govorijo grdo o drugih, da bi skrhali vaše odnose?

Omalovaževanje: Nič, kar naredite, ni dovolj dobro? Na vaše dosežke gledajo zviška? Vašega truda ne cenijo?

Nepredvidljivost: Se večkrat zgodijo stvari, zaradi katerih vam je neprijetno? Vas presenetijo z negativnimi stvarmi?

Sabotaža: Ali o vas širijo grde stvari, laži? Vam mečejo polena pod noge?

Neodgovornost: Se na sorojence ne morete zanesti? Se ne držijo dogovora? Ste vedno vi krivi? So do vas neiskreni?

Profimedia

Kaj lahko storite, če ste v večini primerov odgovorili z “da”

“Vprašajte se, kaj čutite, ko pomislite na to osebo? Kaj občutite, ko vas pokliče oziroma ko veste, da jo boste srečali?” svetuje Morbacher.

Preverite, od kod prihajajo ta čustva. Se čutite odgovorni ali dolžni? Čutite globoko ljubezen? Se bojite?

Pomislite, česa si želite in kaj bi se moralo spremeniti.Bodite realistični in konkretni. Kaj bi morala oseba spremeniti, da se ne bi več počutili tako?”

Poglejte nase in na svoj vpliv. “To je najpomembnejša točka. Le vi zase nosite odgovornost. Sedaj ste odrasla oseba. Lahko se izognete situacijam, ki na vas ne vplivajo dobro. Pri tem ne gre za egoizem, ampak za samozaščito.”

Naj vam bo jasno, da se dinamika ne bo spremenila, če ne boste naredili prvega koraka. Strokovnjakinja svetuje, da se vprašamo, kaj lahko sami storimo, ko dobimo občutek, da je nekdo prekoračil našo mejo. Če nas zagrabi panika, ko pokliče brat, lahko na primer kdaj pa kdaj klic ‘preslišimo’.

Če težko postavimo mejo, se vprašajmo, kaj bomo čez deset let občutili, ko bomo stali pred to osebo. Kako boste gledali na čas, ki ste ga preživeli v žalosti? “Naj vam bo jasno, da ste del dinamike in da lahko svoje trpljenje le sami ustavite.”

Poiščite pogovor. Sorojencem dajte vedeti, da se mora nekaj spremeniti. Če pogovor ne bo uspešen, se osredotočiti nase in na svoje obnašanje. Ko se bo spremenilo vaše obnašanje, se bo spremenila tudi nasprotna stran. “Lahko pride do distance, ampak le tako se bo ustvaril prostor za novo zbliževanje, a le, če si tega želite. Včasih se ‘rezu’ ne moremo izogniti.”

Avtor
Piše

I. K.

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
2,262
18.12.2024 ob 10:38
3,422
10.01.2025 ob 11:18
592
09.01.2025 ob 22:47
79,798
09.01.2025 ob 00:18
Preberi več

Več novic

New Report

Close