Družinska zdravnica o podpori bolnikom s srčnim popuščanjem

Andreja Verovšek, 25. januar 2024
Kardiologija

Pogostnost srčnega popuščanja z leti narašča. V starosti se z njim sooča več kot 10 odstotkov populacije.

Prvi stik bolnik napravi z družinskim zdravnikom, ki ima izjemno pomembno vlogo.

Glede na pogostnost in pomembnost srčnega popuščanja, pomembnega vpliva na kakovost življena, rast zdravstvenih izdatkov in hkrati možnosti preprečevanja in zdravljenja dejavnikov tveganja in samega sindroma srčnega popuščanja, srčno popuščanje naslavlja kot javnozdravstveni problem. Družinski zdravniki so na udaru in so prvi naslov, na katerega se obrnejo bolniki.

  • Kratka sapa,
  • utrujenost in šibkost,
  • kašelj,
  • težave pri izvajanju vsakodnevnih dejavnosti, na primer pri vzpenjanju po stopnicah in hoji,
  • otekanje gležnjev,
  • težave pri koncentraciji ali ohranjanju pozornosti,

so lahko znaki, ki so povezani s trenutno preobremenitvijo, lahko pa so znak zahrbtnih bolezni. Več o znakih in srčnem popuščanju preberite v članku: Utrujenost in kratka sapa nista samo znak staranja, ampak znak zahrbtne bolezni

Vsako leto zaradi srčno-žilnih bolezni umre več ljudi kot zaradi katere koli druge bolezni. Prvič zaradi sodobnega, sedečega načina življenja, ki ga poslabšajo neustrezna prehrana, premalo gibanja, preveč stresa, slabo spanje in nezdrave navade in drugič zato, ker se populacija stara. V času težav zdravstvenega sistema, ko je ponekod dostopnosti do zdravstvene oskrbe slabša, je situacije toliko bolj resna.

Dejavniki tveganja za srčno popuščanje

Dejavniki tveganja, poleg starosti, ki privedejo do srčnega popuščanja, so najpogosteje:

  • arterijska hipertenzija,
  • sladkorna bolezen,
  • ishemična bolezen srca,
  • debelost in bolezni srčnih zaklopk.

“Pogostnost srčnega popuščanja z leti narašča – v starosti se z njim sooča več kot 10 odstotkov populacije.”

Prof. dr. Marija Petek Šter, dr. med., specialistka družinske medicine
Spletna okrogla miza: »Odkrivanje, diagnoza, zdravljenje in oskrba srčnega popuščanja«, 30. 11. 2023

Kako pri srčnem popuščanju ukrepa družinski zdravnik

Naloga zdravnika družinske medicine je pomembna že mnogo preden se razvije srčno popuščanje; to pomeni obvladovanje dejavnikov tveganja z namenom preprečiti srčno popuščanje oz. premakniti njegov pojav v čim kasnejše življenjsko obdobje. Naslednji pomemben korak je zgodnja prepoznava bolnikov, pri katerih je srčno popuščanje verjetno. Tu ima poleg anamneze, kliničnega pregleda in EKG sedaj v večini ambulant na voljo določanje označevalca srčnega popuščanja NT-pro-BNP. V kolikor ima bolnik simptome in znake srčnega popuščanje in spremembe v EKG ter povišane vrednosti NT-pro-BNP, je diagnoza srčnega popuščanja verjetna.

Za potrditev diagnoze srčnega popuščanja, s katerim je mogoče oceniti funkcijo srca in najverjetnejši razlog za srčno popuščanje, uporabijo ultrazvok (UZ) srca. Čakalne dobe za UZ v Sloveniji so dolge, bolnik z verjetnim srčnim popuščanjem pa potrebuje ukrepanje čim prej.

Zdravnik družinske medicine ob sumu na srčno popuščanje bolnika obravnava celostno in čim prej; torej ob obisku, ob katerem je bil postavljen sum na srčno popuščanje.

Najpomembnejši ukrepi za varovanje zdravja bolnika s srčnim popuščanjem

Bolnik s srčnim popuščanjem si želi umiritev simptomov, kar običajno zdravniki dosežejo z  omejitvijo soli v prehrani in uvedbo diuretika. Pri tem je pomembno okrepiti nadzor nad dejavniki tveganja: urediti krvni tlak in krvni sladkor in pri bolnikih z aterosklerotično boleznijo tudi vrednost lipidov v krvi in v zadnjem času še tretji ukrep, to je uvedba zdravil iz skupine SGLT 2 (zaviralci natrij-glukoznega prenašalnega sistema 2). Gre za zdravila, ki imajo diuretični učinek, bolnik že v prvih tednih po uvedbi čuti bistveno izboljšanje kakovosti življenja, v nadaljevanju pa dolgoročne ugodne izide na zmanjšanje hospitalizacij, izboljšanje preživetja, izboljšanje ledvičnega delovanja neodvisno od sladkorne bolezni ter pri bolnikih s sladkorno boleznijo predstavljajo eno temeljnih zdravil za zniževanje krvnega sladkorja.

Po opravljenem UZ srca glede na iztisni delež in ugotovljene spremembe na srcu, bolnike zdravnik ponovno oceni in presodi potrebo po napotitvi k kardiologu zaradi morebitne nadaljnje diagnostike in zdravljenja.

Starejše bolnike s srčnim popuščanjem z ohranjenim iztisnim deležem, ki je običajno posledica dolgotrajnega zvišanega krvnega tlaka, ki se dobro odzovejo na začetno zdravljenje, lahko vodi zdravnik družinske medicine samostojno.

Podkast s prof. dr. Marijo Petek Šter, specialistko družinske medicine

Vabljeni, da prisluhnete pogovoru Andreje Verovšek s prof. dr. Marijo Petek Šter. Pogovarjali sta se o:

  • Kako lahko znani znaki staranja, ki jih vsi poznamo, v sebi skrivajo neodkrito srčno popuščanje.
  • Kdaj je potreben obisk zdravnika.
  • Kako srčno popuščanje obravnavajo v ambulantah družinske medicine. 
  • Kaj bolnik s srčnim popuščanjem potrebuje in kako ga lahko podpremo.
Avtor
Piše

Andreja Verovšek

Zdravje, preventiva, dobri odnosi in ustvarjanje pogojev za lepše življenje so področja, ki jih raziskujem in na njih aktivno delujem od leta 1999. Po osnovni izobrazbi univ. dipl. soc. del., nadaljevala z delom na področju PR in marketinga za družbeno odgovorne projekte (mag. poslovnih znanosti), danes nadaljujem študij telesno usmerjene psihoterapije. Imate komentar na članek? Pišite nam na [email protected].
Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
6,072
04.11.2024 ob 15:36
126
23.04.2021 ob 20:24
Preberi več

Več novic

New Report

Close