Zgolj zato, ker je novo leto, ne pozabimo na primerno zaščito

N. K., 29. december 2023
Prosti časSpolnost
Ognjemet in množica, ki praznuje novo leto
Foto: Profimedia

Med praznovanjem novega leta je več nezaščitenih spolnih odnosov.

Nova raziskava, objavljena v publikaciji BMJ, nakazuje na velik delež nezaščitenih spolnih odnosov med praznovanjem novega leta v ZDA. “V tednu po novem letu je vsako leto opažen velik porast prodaje nujne kontracepcije, kar sovpada s časovnico, ko je nujna kontracepcija učinkovita – 96 oziroma 120 ur (štiri oziroma pet dni), prej je vsekakor bolje kot kasneje,” je dejal vodja raziskave dr. Brandon Wagner (op.a. v Sloveniji se nujno kontracepcijo lahko vzame v 72 urah po spolnem odnosu med katerim bi lahko prišlo do zanositve, predpiše pa jo zdravnik. V ZDA je nujna kontracepcija na voljo samoplačniško).

Kaj pa drugi prazniki?

Kot je dejal Wagner, so v raziskavi med drugim skušali dognati, ali je podoben trend opažen tudi med drugimi prazniki. Podatki so dejansko pokazali porast v prodaji nujne kontracepcije tudi po Valentinovem, po dnevu svetega Patrika in po dnevu neodvisnosti (4. julija), vendar prodaja nikoli ne poskoči toliko, kot po novem letu. Denimo, po Valentinovem je približno polovico manjša kot po novem letu.

Raziskovalci sklepajo, da k povečanim spolnim odnosom brez zaščite za novo leto prispeva več dejavnikov, denimo prekomerno uživanje alkohola, zaradi česar ljudje manj verjetno uporabijo kontracepcijo, če pa jo, pa je več možnosti, da jo uporabijo narobe. Poleg tega menijo, da na neuporabo zaščite vpliva tudi dejstvo, da ljudje za novo leto bedijo pozno v noč, ko trgovine niso več odprte in ne morejo kupiti kontracepcije (kondomov), hkrati pa je v ZDA za novo leto prijavljen tudi precej velik delež spolnih napadov.

‘Brezglavi’ tudi med potovanji

Spomnimo, poleti pa smo opozarjali, da je tudi na potovanjih več nepremišljene spolnosti: več oseb spušča v naključne spolne odnose, poleg tega pa ne uporabljajo zaščite s kondomom. To naj bi bila posledica tako imenovanega sindroma sonca, stimulansov in spolnosti oziroma situacijska dezinhibicija. Potovanje je samo po sebi brez dodatnih spodbujevalcev dovolj stimulativno, da se vedemo drugače kot v domačem okolju. Poleg tega se med potovanji tudi bolje, če ne celo zelo dobro, počutimo, zato o tveganjih ne razmišljamo racionalno. V širšem socialnem okolju pogosteje tudi potrebujemo potrditev, da smo zanimivi, neustrašni in se tako hitreje odločimo za doživetja in izkušnje, za katere se v domačem okolju ne bi odločili. Zato ni nenavadno, da se odločamo drugače, kot bi se v domačem okolju, čeprav dobro poznamo nasvete glede uživanja alkohola, uporabe drog, spolnih kontaktov, tetoviranja, pearcinga …

NIJZ opozarja, da so tako kot povsod po svetu tudi v Sloveniji spolno prenosljive okužbe v porastu. Pogosto lahko potekajo brez značilnih bolezenskih znakov. Okuženi zato ne poiščejo zdravniške pomoči in okužbe ne zdravijo pravočasno, kar lahko privede do hudih, celo življenje ogrožajočih zapletov, do prenosa okužbe na spolnega partnerja ali partnerko ali do okužbe plodu oziroma novorojenca. Zgodnje odkrivanje in ustrezno zdravljenje omogočata hitro ozdravitev bakterijskih spolno prenosljivih okužb oziroma učinkovito obvladovanje virusnih spolno prenosljivih okužb.

Vir: https://www.medpagetoday.com/popmedicine/popmedicine/107954

Avtor
Piše

N. K.

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
1,668
28.10.2022 ob 14:48
2,907
17.04.2024 ob 13:19
51,232
17.11.2024 ob 12:24
32,572
28.12.2022 ob 21:11
24,679
13.05.2021 ob 11:44
Preberi več

Več novic

New Report

Close