Tako pravi internistična hematologinja Frosina Krstanoska, dr. med., ki dela v Ambulanti za spolno medicino in svetovanje v ZD Velenje in je strokovnjakinja za onkoseksologijo. Priznava, da se težave v spolnosti ne zdijo tako pomembne, dokler se bolnica bojuje za svoje življenje. Ko pa se zdravljenje konča, v ospredje pridejo težave v vsakdanjem življenju, v katerem ima pomembno vlogo tudi spolnost. “Spolna dejavnost je za bolnice medicinsko priporočljiva, razen v določenih fazah bolezni in zdravljenja. Pripomore k boljšemu okrevanju, zdravju in kakovosti življenja. Upad spolne želje je ena najpogostejših spolnih težav med zdravljenju in po zdravljenju,” pravi.
Osebe, ki so prebolele raka dojk lahko pestijo:
- Pomanjkanje poželenja
- Fiziološke težave zaradi suhosti nožnice
- Težave pri spolnem odnosu, kot je denimo boleč spolni odnos
- Nedoseganje orgazma
Strah in sram
Po besedah dr. Krstanoske, ženske o težavah v spolnosti težko spregovorijo. Bodisi jih je strah, sram ali pa jim ni pomembno, dokler se borijo za življenje. “Če same ne vprašajo o tem, kako bosta bolezen in zdravljenje vplivala na njeno spolnost, je prav da jih zdravnik onkolog pripravi na to, kaj jih čaka po terapiji, še preden se začne zdravljenje, jih vpraša kaj se dogaja med terapijo in potem v fazi okrevanja,” meni. Dodaja, da se ženska lahko o težavi, s katero se sooča posvetuje z izbranim zdravnikom, ginekologom ali onkologom, saj vsi lahko pomagajo nasloviti težavo in poiskati rešitev.
Težave so lahko kratkotrajne ali trajajo dolgo, posamezne so nerešljive. Pomembno je da se v obravnavo vključi par, kajti to ni le težava bolnice, temveč para. Čaka jih trdo delo: partnersko sodelovanje in komunikacija s ciljem, da se zmanjšajo konflikti med partnerjema, ter da razvijeta spolno pogajanje in prilaganje ter okrepita občutek bližine in medsebojne povezanosti (intimnosti).
Frosina Krstanoska, dr. med., strokovnjakinja za onkoseksologijo
Individualen pristop
“Če ima bolnica pridružene psihološke težave, kot so tesnoba, depresija ali motena komunikacija s partnerjem, je pomoč smiselno poiskati pri seksologu ali psihologu. Bolnice si pomagajo tudi v društvu, kjer si izmenjujejo izkušnje o vlaženju nožnice, denimo z lubrikanti. Če je potrebna terapija s hormoni, pa jo mora odobriti onkolog, tudi, če je lokalna, v obliki estrogenske kreme, oziroma če so prisotni znaki prezgodnje menopavze,” pojasnjuje Frosina Krstanoska. Poudarja, da je vedno potreben individualne pristop, z namenom, da bolnica sprejme in izboljša spolno življenje, pri čemer se priporoča tudi masturbacija.
Ženske z rakom dojk morajo vedeti da imamo težave v spolnosti lahko vsi in da spolnost ni samo za lepe, mlade in zdrave. Poskusijo naj ohraniti ogenj ljubezni, s spolnostjo se zniža prag za bolečine, se sproščajo endorfini in oksitocin, zmanjša se tenzija in vse to privede do dobrega občutka, tako da orgazem ni skrajni cilj. Bolj kot izvedba štejeta senzualni dotik in čustveno zadovoljstvo v spolnosti.
Frosina Krstanoska, dr. med., strokovnjakinja za onkoseksologijo
Spolna psihoterapija para vključuje:
- Izobraževanje bolnice za odprtost, da sprejme nove spolne možnosti, ki ne vključujejo samo vaginalnega spolnega odnosa.
- Predelava žalovanja s kognitivnimi tehnikami, da bolnica privzame nov okvir in pristop k doživljanju spolnosti.
- Tehnike čuječnosti, da postane bolnica bolj pozorna z vsemi čuti na ‘tukaj in zdaj’.
- Psihodinamični pristop, da se prepoznajo in izboljšajo njene zmožnosti za uspešno spoprijemanje s tesnobo in stresom.
- Vaje ‘sensate focus’, kar pomeni pozornost na čute in čustva tukaj in zdaj, v času izvajanja spolne dejavnosti, s ciljem, da se zmanjša tesnoba pri odnosu in se znova vzpostavi intimnost.
- Spolno eksperimentiranje: poskusiti nekaj novega, znova gledati na partnerja kot na ljubimca in ne negovalca.
- Delo na zvišanju samozavesti: sprejeti telo kot spremenjeno, znova se počutiti živo in poiskati pomoč psihiatra, če sta prisotni tesnoba ali depresija.
- Predpisovanje zdravil in naslavljanje specifičnih težav.
Frosina Krstanoska nudi svetovanje v Ambulanti za spolno medicino in svetovanje v ZD Velenje ob četrtkih popoldan. Telefonska številka za naročanje: 031 278 793