Manekenka Hailey Bieber je sporočila, da je bila pred kratkim hospitalizirana zaradi “mini kapi”. Marca je 25-letnica zajtrkovala z možem, pop zvezdnikom Justinom Bieberjem, ko je po roki začutila nenadno pekočo bolečino. Kot je pojasnila v videoposnetku na YouTubu, na Justinovo vprašanje, ali je z njo vse v redu, ni mogla odgovoriti. “Nisem mogla govoriti. Desna stran mojega obraza se je začela povešati, nisem mogla izreči stavka,” je pojasnila.
Z reševalnim vozilom so jo odpeljali v bolnišnico, in ko je prispela tja, so njeni simptomi popustili. Opravljena je bila preiskava, ki je pokazala, da ima v možganih majhen krvni strdek, ki je izginil sam od sebe. Šlo je za prehodni ishemični napad.
Simptomi, ki jih ne smemo spregledati
Sprva so zdravniki mislili, da je vzrok za prehodni ishemični napad kombinacija uporabe kontracepcijskih tablet, nedavne okužbe s Covidom-19, zgodovine migren in posledica dolgega leta. Po dodatnih preiskavah pa so našli bolj verjeten vir: “Ugotovili so, da imam PFO 5 stopnje (patent foramen ovale, precej pogosta srčna napaka, kjer bolniki največkrat potrebujejo manjšo operacijo, da preprečijo drugo kap, op. p.), kar je najvišja ocena, ki jo lahko imate. Moj je bil precej velik.”
“Moj krvni strdek je ušel skozi loputo oziroma luknjo v mojem srcu in odpotoval v moje možgane, zato je prišlo do prehodnega ishemičnega napada,« je še dodala. Kasneje je prestala uspešno operacijo za zaprtje PFO.
V Sloveniji se v zadnjih letih zdravi zaradi možgansko-žilnih bolezni, med katere spada tudi prehodna možganska kap, okoli 4.400 ljudi letno, okoli 2.100 jih umre.
15-20 % bolnikov, ki so zboleli za možgansko kapjo, je navedlo, da so predhodno doživeli prehodno možgansko kap. Če so ga že doživeli, so bolniki zelo ogroženi, saj se lahko ponovi v prvih 7 dneh v 10 % , v 30 dneh pa v 15 %.
Zato je prehodni možganski ishemični napad opozorilni znak, ki ga je potrebno resno obravnavati in je zato potrebna hitra nevrološka ocena ter ukrepanje.
Zdravnica Mihaela Strgar-Hladnik