Je najpomembnejša za izboljšanje in vzdrževanje dobrega zdravstvenega stanja. Na podlagi znanstvenih dokazov veliko smernic svetuje vsaj 150 minut zmerne do intenzivne vadbe na teden.
Koraki in umrljivost
Eden od načinov merjenja dnevne fizične aktivnosti je število korakov. Je preprosto in dobro sledljivo, saj ga omogočajo številne nosljive naprave, kot so telefoni, pametne zapestnice in ure. Že opravljene raziskave, predvsem v populaciji starejših, so potrdile povezave med majhnim številom korakov, merjenih z nosljivimi napravami, in umrljivostjo. V raziskavi CARDIA (The Coronary Artery Risk Development in Young Adults) pa so to povezavo proučevali še pri mlajših odraslih. Izsledki so bili objavljeni v publikaciji JAMA.
Koliko korakov je dovolj?
V raziskavi je sodelovalo 5.115 oseb, starih med 18 in 30 let. Udeležence so od leta 1985 spremljali do 30 let. Glede na število korakov, so jih uvrstili v eno od treh skupin: osebe z majhnim številom korakov (< 7000 korakov na dan), z zmernim številom korakov (7000 – 9.999) in z velikim številom korakov (>10.000). Spremljali so tudi intenzivnost korakov, za zmerno intenzivnost se je upošteval čas, ko so udeleženci naredili več kot 100 korakov na minuto.
Pri analizi so raziskovalci upoštevali raso, indeks telesne mase (ITM), količino / pogostost uživanja alkohola, pridružene bolezni (kot so sladkorna bolezen, srčno-žilne bolezni, visok krvni tlak …) in prehranske diete.
Manj korakov, več bolezni
Osebe, ki so dnevno naredile 7.000 korakov ali več so imele za 50 do 70 % manjše tveganje za umrljivost kot osebe, ki so dnevno naredile manj kot 7.000 korakov. Pri več kot 10.000 korakih dnevno se umrljivost dodatno ni zmanjševala. V skupini z majhnim številom korakov so opazili največjo pojavnost srčno-žilnih bolezni, hipertenzije in sladkorne bolezni.
Kot kažejo podatki, na umrljivost nista vplivala rasa ali spol, niti intenzivnost hoje. So pa imele osebe s hitrejšo hojo praviloma tudi večje dnevno število korakov, tako da je bilo intenzivnost težko oceniti kot neodvisno spremenljivko. Potrebne bodo dodatne raziskave, saj nekateri podatki v preteklosti opravljenih raziskav kažejo, da večja intenzivnost hoje prinaša dodatne pozitivne vplive na zdravo življenje.