Že poznaš referenčne ambulante?

anonimni uporabnik, 10. julij 2015
Ostalo

V referenčnih ambulantah poleg zdravnika, zdravstvenega tehnika oz. srednje medicinske sestre, dela še …

Referenčne ambulante so ambulante družinske medicine, okrepljene z diplomirano medicinsko sestro. Gre za okrepitev tima družinske medicine in s tem tudi osnovne zdravstvene dejavnosti, kar je prioriteta zdravstvene politike z namenov krepitve zdravstvenega stanja prebivalcev Republike Slovenije.

Z dispanzersko metodo dela, ki jo postavitev diplomirane medicinske sestre v obstoječe time omogoča, se izboljša kakovost dela in zadovoljstvo bolnikov. Projekt se je leta 2011 začel s prvimi 46 ambulantami. Sčasoma naj bi vse ambulante družinske medicine bile organizirane na ta način.

V referenčnih ambulantah poleg zdravnika, zdravstvenega tehnika oz. srednje medicinske sestre, dela še diplomirana medicinska sestra z večletnimi delovnimi izkušnjami in specialnimi znanji.

Dodatna znanja, ki so potrebna za delo v referenčni ambulanti, diplomirane medicinske sestre pridobijo tekom izobraževanj ob začetku dela v referenčnih ambulantah, saj potrebujejo široko znanje. Njihovo delo je neposredno povezano z delom zdravnika.

Trenutno je v eni referenčni ambulanti medicinska sestra prisotna polovico delovnega časa ambulante. Kljub velikemu številu opredeljenih pacientov v posamezni ambulanti, imajo diplomirane medicinske sestre možnost, da si za vas res vzamejo čas in se z vami pogovorijo.

Njihovo delo je razdeljeno na preventivo in kurativo.

V preventivno dejavnost spadajo vse osebe starejše od 30 let brez kroničnih bolezni. Te osebe so vsakih 5 let vabljene na preventivni pregled za kronične nenalezljive bolezni. V primeru, da ste že opravili preventivni pregled na medicini dela in športa, kot redni obdobni pregled v okviru službe, ste vseeno vabljeni v referenčno ambulanto.

V okviru   kurativne dejavnosti se ukvarjajo s pacienti, ki se zdravijo zaradi ene ali več izmed naslednjih kroničnih bolezni, to so arterijska hipertenzija, sladkorna bolezen, astma, KOPB (kronična obstruktivna pljučna bolezen), benigna hiperplazija prostate, depresija, koronarna obolenja in osteoporoza.

Na pregled k diplomirani medicinski sestri ste lahko vabljeni preko pisnega vabila, lahko vas napoti vaš osebni zdravnik ali pa kar sami pokličete v referenčno ambulanto in se naročite k diplomirani medicinski sestri, ki dela z vašim osebnim zdravnikom.

Kaj bo medicinska sestra sploh počela za menoj?

Še preden boste prišli v ambulanto boste najprej napoteni v laboratorij na odvzem krvi. Za osnovni preventivni pregled se potrebuje lipidogram in vrednost glukoze na tešče, ki nam omogočata izračun koronarne ogroženosti.

Obravnava v referenčni ambulanti traja približno 45 min in je individualna. Diplomirana medicinska sestra vas bo povprašala o raznih stvareh.

Podatki, ki jih od vas želi pridobiti so; preprosti demografski podatki (spol, starost, kraj bivanja …), o vašem šolanju in zaposlenosti, družinska anamneza (ali imate v družini kakšne srčne bolezni, sladkorno, rakavo obolenje), o vašem življenjskem slogu (prehrana, gibanje, razvade; alkohol, kajenje), o znakih stresa in depresije, ali se udeležujete preventivnih programov (DORA, ZORA, SVIT), moške po 50. letu bo povprašala o odvajanju vode (kot začetno odkrivanje raka prostate), seveda pa ji boste lahko zaupali, če vas skrbi še kar koli drugega  v zvezi z vašim zdravjem.

Po pogovoru vam bo izmerila krvni tlak,  telesno težo in višino (za izračun ITM), obseg trebuha, posnela EKG.

Cilj referenčnih ambulant je, da s pomočjo medicinske sestre ugotovite ali imate dejavnike tveganja, kako jih odpraviti in da ste informirani o nenalezljivih kroničnih boleznih. Če ste bolj dovzetni za določeno bolezen, skupaj sestavita načrt, kako boste izboljšali svoje zdravstveno stanje.

V primeru, da ste prišli na redni pregled, ker imate kronično bolezen npr. astmo, arterijsko hipertenzijo ali kakšno drugo prej navedeno bolezen, diplomirana  medicinska sestra opravi še dodatne meritve. Če vrednosti preveč odstopajo od normale, vas lahko zdravnik napoti na dodatne preglede ali posvet.

Namen medicinske sestre v referenčni ambulanti je da ste informirani, da se zavedate, da kajenje lahko privede do KOPB-ja, povečana telesna teža do srčno žilnih obolenj in vam to tudi natančneje razloži. Hkrati pa vam ponudi priložnost, da se vključite v brezplačne programe za hujšanje, odvajanje od kajenja … ki potekajo v zdravstveno vzgojnih centrih v okviru zdravstvenih domov po vsej Sloveniji.

Vabljeni ste, da se odzovete na vabilo na pregled v referenčno ambulanto, saj lahko z rednimi preventivnimi pregledi hitreje prepoznamo spremembe v zdravju, ki jih lahko z ustreznim ravnanjem pravočasno odpravimo in si tako izboljšamo svoje zdravje.

Ne spreglejte tudi več podatkov, ki jih dobite na Referenčne ambulante MZ.

Ta program je za Vas, da najdete pravo pot svojega zdravja, naj o njem ne odloča samo zdravnik, ampak tudi Vi sami!

Zahvaljujem se tudi Nataši Kopač, dipl. m. s. iz zdravstvenega doma Ljubljana, enota Moste Polje, PE Polje za predstavitev referenčnih ambulant.

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
164,508
17.11.2024 ob 14:47
298,586
22.11.2024 ob 23:21
113,059
22.11.2024 ob 18:32
Preberi več

Več novic

New Report

Close