Pred udeležbo volivcev na referendumu glede uporabe konoplje za osebno uporabo strokovnjaki opozarjajo, da legalizacija konoplje prinaša pomembna tveganja za zdravje posameznikov in celotne družbe – od porasta uporabe konoplje zlasti med mladimi, povečanja tveganj za duševne motnje, zastrupitev s konopljo, do tveganj za poslabšanje prometne varnosti, in nesreč na delovnem mestu.
Združene zdravstvene institucije Nacionalni inštitut za javno zdravje, Onkološki inštitut Ljubljana, Klinični inštitut za medicino dela, prometa in športa UKC Ljubljana, Center za klinično toksikologijo in farmakologijo UKC Ljubljana, Služba za otroško psihiatrijo, Pediatrična klinika UKC Ljubljana, Združenje za otroško in mladostniško psihiatrijo in Koordinacija Centrov za preprečevanje in zdravljenje odvisnih od prepovedanih drog s svojimi sporočili in izjavami opozarjajo na nevarnost legalizacija gojenja konoplje.
Izkušnje iz tujine, kjer so šli po poti legalizacije konoplje, na primer v nekaterih državah ZDA in v Kanadi, kažejo, da uporaba konoplje zaradi splošnega prepričanja o neškodljivosti oz. celo koristnosti konopljinih pripravkov narašča. Z večjo dostopnostjo se povečujejo nevarnosti pri njeni uporabi in s pogostejšo uporabo uporabniki konoplje iščejo izdelke z višjo vsebnostjo THC. Ilegalni trg s konopljo na račun legalizacije, pa v nasprotju s pričakovanji, žal ne izgine.
“Konoplja je droga, ki povzroča zasvojenost. Približno eden od petih ljudi, ki uporabljajo konopljo, ima motnjo zaradi te uporabe.”
NIJZ
Po ocenah je vsak tretji mladi, ki je vsaj enkrat tedensko uporabljal konopljo, odvisen od nje, kar je hujša oblika motnje zaradi uporabe konoplje. Tveganje se povečuje z zgodnjim začetkom uporabe in pogostejšo uporabo.
Negativni učinki zlorabe konoplje
S povečano dostopnostjo se povečajo tudi tveganja, da pride do širjenja negativnih učinkov konoplje:
- Uporaba konoplje med nosečnostjo ima lahko negativne učinke na plod.
- Zgodnji začetek uporabe konoplje lahko vodi v hujše duševne motnje.
- Tveganje za srčni infarkt v prvi uri po uživanju konoplje je 5x večje.
- Zastrupitve s konopljo v porastu, najpogostejše pri najbolj ranljivih.
- Otroci se nemalokrat zastrupijo z doma pripravljenimi kolački, piškoti iz derivatov konoplje iz črnega trga.
- Tveganje za prometno nesrečo je 2- do 3-krat višje pod vplivom THC.
- Uporaba konoplje v medicinske namene je primerna samo pod nadzorom zdravnikov.
Zaradi teh in številnih drugih negativnih učinkov, zdravstvene organizacije opozarjajo na nevarnost legalizacije konoplje v Sloveniji.
Vir in več informacij:
https://nijz.si/zivljenjski-slog/prepovedane-droge/zdravstveni-strokovnjaki-proti-legalizaciji-in-deregulaciji-konoplje-za-osebno-rabo/
https://www.kimdps.si/novice/kimdps-odlocno-proti-omejeni-osebni-rabi-konoplje
https://www.onko-i.si/onkoloski-institut/medijsko-sredisce/novice/novica/stalisce-onkoloskega-instituta-ljubljana-glede-uporabe-preparatov-konoplje-v-onkologiji
https://www.zomp.si/vpliv-konoplje-na-dusevno-zdravje-otrok-in-mladostnikov/
Terapevtski potenciali konoplje? Vprašajte za nasvet na forumu.
Kanabinoide uporabljamo za nego in obnovo poškodovane kože, izboljšanje počutja, spanca, lajšanje bolečin idr. Najdemo jih v prehranskih dopolnilih, kozmetiki in zdravilih. Na kaj moramo biti pozorni pri njihovi uporabi?