Po težkih časih za bolnike, ki potrebujejo zdravniško oskrbo in se vlečejo že več let, vladi Republike Slovenije in Fidesu še ni uspelo doseči dogovora. Stavka zdravnikov se nadaljuje, posledice postajajo vse večje in vse težje.
Na obeh pogajalskih straneh so neizprosni in ne popuščajo, zastopniki pacientovih pravic in v Zvezi organizacij pacientov Slovenije pa opozarjajo, da prejemajo vse več pritožb, prošenj in odzivov bolnikov. V upanju, da odločevalci to preberejo še v enem mediji in slišijo še enkrat, objavljamo kaj sporočajo bolniki.
Potrebe bolnikov spregledane in prezrte
“Zlasti je otežen dostop do zdravnikov družinske medicine, specialističnih pregledov ter operativnih posegov,” sporoča v imenu bolnikov Štefanija L. Zlobec, predsednica Zveze organizacij pacientov, ki združenje 32 bolniških organizacij.
Zveza opozarja tudi na pomanjkanje jasnih meril za odločanje zdravnikov glede nujnih sprejemov in zahteva javno objavo navodil stavkajočim zdravnikom in jasna merila za odločanje.
Za odpovedane preiskave bolniki ne dobijo novih datumov
Bolniki za odpovedane termine pogosto ne dobijo novih. Na klice se nekatere bolnišnice niti ne odzivajo. Poleg tega opozarjajo, da bolniki ne morejo dobiti potrdil zdravnikov v zdravstvenih domovih za izplačilo nadomestil zaradi začasne odsotnosti z dela in zato ne morejo uveljavljati te pravice pri Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije in pri delodajalcih. To neposredno ogroža preživljanje številnih pacientov. Celotna situacija pa pogosto negativno vpliva na bolnikovo zdravje, še posebej pri težjih oblikah bolezni.
Zveza organizacij pacientov Slovenije meni, da izvajanje stavke zdravnikov na način, kot poteka, pomeni neetično zlorabo pacientov v borbi proti vladi samo za povečanje plač na podlagi razvrstitve v višje plačne razrede ne glede na obseg in kakovost opravljenega dela posameznih zdravnikov in izvajalcev zdravstvene dejavnosti. Pri tem ugotavljajo, da FIDES ni predlagal oziroma ponudil nobenih ukrepov za izboljšanje učinkovitosti dela zdravnikov in izvajalcev zdravstvenih storitev, temveč dvig plač samo za zdravnike, ne pa tudi za medicinske sestre in drugo zdravstveno osebje.
Skrbi jih še, da javno zdravstvo pospešeno izgublja zdravnike, ki odhajajo na enaka ali enostavnejša delovna mesta v zasebni sektor za bistveno višje prejemke.
Kakšna so stališča Ministrstva za zdravje
Ministrstvo za zdravje je danes, 24. 1. 2024, ob 10. uri sklicalo novinarsko konferenco, na kateri so podali napotke za zagotavljanja oskrbe pacientov v času stavke. Sodelujoči so povedali:
“Tudi stavkajoči morajo spoštovati pravice bolnikov in zakonske pogoje. Med tem je (ne)izdaja bolniškega lista ena od storitev, ki ima po delovni zakonodaji hude posledice. Bolniški listi so pomembni za obračun nadomestila plač, ki jih delodajalci nujno potrebujejo. Zdravnik je dolžen povedati in izdati potrdilo, zakaj je bil bolnik odsoten iz dela”, sta jasno povedali tako Jasna Humar, v.d. generalnega direktorja Direktorata za zdravstveno varstvo, MZ, kot mag. Ana Vodičar, direktorica Področja za odločanje o pravicah in za medicinske pripomočke, ZZZS.
Zdravniki, ki potrdil ne izdajo, kršijo zakonodajo in ogrožajo tudi socialne pravice bolnikov in njihovih družinskih članov. V teh dneh bodo potekali tudi inšpektorski pregledi in ukrepi. V primeru ne odprave kršitev, bodo napisali tudi globe.
Duša Hlade Zore, zastopnica pacientovih pravic v Ljubljani, NIJZ pojasnjuje, da zastopniki pacientovih pravic rešujejo kršene bolnikovih pravic. Prvi dan stavke kršitev še niso zabeležili, zadnje tri dni pa število pritožb hitro narašča. Najbolj je bolnike strah, ker ne dobijo bolniških listov. Bolniki se bojijo tudi odpovedi pregledov in operacij ter tega, kakšne bodo posledice. Duša Hlade Zore se strinja, da morebitnih negativnih posledic odpovedi ne moremo predvideti in biti prepričani, da ne bodo nastale.
“Razumemo, da je stavka legitimen način in pravica zdravnikov. Skrbijo pa nas pravice bolnikov. Bolnike je strah, ker ne dobijo pomoči. Menim, da se ukrepi zdravnikov ne bi smele lomiti na plečih pacientov, ki niso nič krivi.”
Duša Hlade Zore
Marjan Sušelj, zastopnik pacientovih pravic v Ljubljani, NIJZ je potrdil tudi iz lastne prakse zadnji dni, da bolniki ob prošnji za bolniški list ne dobijo odgovora ali pa dobijo negativen odgovor, da ga žal ne morejo dobiti. Bolnikom svetuje, da se v takšnem primeru obrnejo na vodstvo zdravstvenega doma. Le – ti ponavadi situacijo uredijo. Izpostavil je še, da se vsak dan stavke pozna pri nervozi in negativnih posledicah za bolnike.
“Ne morem se znebiti vtisa, da so pacienti talci. Preko stisk ljudi se poskuša pridobiti boljše tarifne razrede. To je narobe in se na plečih pacientov ne bi smeli dogajati.”
Marjan Sušelj
Bolniki ne vedo, kdaj bodo prišli na vrsto. To jih spravlja v veliko stisko. To ni dobro za njihovo zdravje in razpoloženje. Čimprej potrebujemo dogovor, ki bo prinesel stabilnost v slovenskem zdravstvu. Jasna Humar na te strahove odgovarja, da mnogi zdravniki delajo zelo predano in ne kršijo pravic bolnikov, zato po njenem mnenju skrb v javno zdravje ni utemeljena.
Franci Gerbec, Podpredsednik Zveze organizacij pacientov Slovenije priporoča, da Fides javno objavi informacije in navodila, kaj bolnikom omogočajo in kam se lahko obrnejo, če storitev ni zagotovljena.
Stavkajoči navajajo, da ne bodo izvajali storitev, ki ne bodo imeli škodljivih posledic. V praksi temu ni tako. Bolniki naj ob kršitvah podajo pisno pritožbo na vodstvo ZD ali bolnišnice. V primeru, da ne dobijo odgovora, se lahko po nasvet ob kršitvah obrnejo tudi na zastopnike pacientovih pravic in Zdravstveni inšpektorat.
Fides na svoji spletni strani izjavlja, da navodila Ministrstva za zdravje glede izdajanja bolniških listov in dostopnosti na daljavo med stavko, nimajo nobene pravne podlage. Kot pojasnjujejo pravniki sindikata Fides, gre v tem primeru za stališče, ki je neutemeljeno in pravno napačno. Takšno podajanje mnenja tudi presega pristojnosti ministrstva in je nedopustno, saj vlada s tem posega v ustavno pravico zdravnikov do stavke. Celotno izjavo lahko preberete na: https://sindikatfides.si.
Posnetek izjav govorcev: https://www.facebook.com/watch/?v=190293887474882