Kdaj so smiselna prehranska dopolnila?

Ženska se drži za trebuh, v roki ima prehransko dopolnilo.
Foto; Profimedia

Odkrijte, kdaj so prehranska dopolnila smiselna za vašo prehrano! Prof. dr. Borut Štrukelj, mag. farm, razkriva pomembnost dopolnjevanja prehrane za uravnotežen vnos hranil. Kdo sploh potrebuje dodatno podporo?

Prehranska dopolnila uvrščamo med živila in so namenjena dopolnjevanju prehrane, pri enolični prehrani, izboljševanju nekaterih vrst hranil, pri vzdrževanju dovolj kakovostnega in količinskega vnosa in za vzdrževanje uravnotežene fiziološke potrebe po posameznih snoveh v hrani.

Običajno se prehranska dopolnila nahajajo v obliki prahov, tablet, kapsul, granul, tekočin, oljnih pripravkov, itd. Ker so prehranska dopolnila največkrat v obliki tablet, pastil, kapsul ali prahov, jih velikokrat enačimo z zdravili, a razlika je bistvena.

Prehranska dopolnila ne zdravijo

So le dopolnila hrani, medtem ko so zdravila namenjena zdravljenju ali lajšanju simptomov določenih bolezni. Prav zaradi tega je v Evropski skupnosti in s tem tudi v Sloveniji zakonodaja glede prehranskih dopolnil ločena od zakonodaje o zdravilih: medtem, ko v Sloveniji regulativo uporabe zdravil ureja Agencija za zdravila in medicinske pripomočke, pa je za regulativo o prehranskih dopolnilih zadolžen zdravstveni inšpektorat, oddelek za varno hrano.

Prehranskim dopolnilom zato ne smemo pripisovati kakršnikoli zdravilnih učinkov, čeprav  v vsakdanji praksi  vsakodnevno vdevamo reklame, kjer proizvajalci poskušajo prepričati uporabnike o zdravilnih lastnostih prehranskih dopolnil.

Občasno jih je smiselno uživati

V kolikor se da in nam organizem dopušča, posezimo po raznoliki, kakovostni, čim manj industrijsko predelani hrani, sicer je pa smiselno občasno zaužiti primerna prehranska dopolnila, ki pa morajo biti kvalitetna in izdelana na osnovi strogih mednarodnih standardov kakovosti.

Foto: Profimedia

Komu so torej namenjena prehranska dopolnila?

Običajno jih priporočamo različnim starostnim skupinam, kot so otroci, kjer prevladuje potreba po vitaminih, predvsem vitaminu C in D, nato je skupina starejših, kjer lahko z leti opazimo slabše delovanje imunskega sistema, pomanjkanje vodotopnih in maščobotopnih vitaminov, mineralov in koencimov, nadalje nosečnicam, kjer priporočamo folno kislino, omega-3 maščobne kisline, minerala kalcij in magnezij, nato športnikom, ki s povečanim potenjem in intenzivno telesno vadbo izgubljajo minerale in vitamine, pa tudi aktivni skupini, ki se spopada s stresom (študenti, delavci na vodilnih mestih, delavci na psihično zahtevnih delovnih mestih), kakor tudi vsem, ki uživajo enolično ali kakovostno nepopolno hrano. Tako morajo vegani s pomočjo prehranskih dopolnil zaužiti dovolj vitamina B12, posameznikom z motnjami v absorpciji hranil svetujemo posebno enteralno prehrano, kar velja tudi za bolnike po kirurških posegih prebavil ali onkološke bolnike.

Dnevi zdravja

Več o prehranskih dopolnilih boste lahko izvedeli na tridnevnem dogodku Dnevi zdravja med 17. in 19. novembrom v Celju. Na enem mestu boste lahko izvedeli vse, kar vas najbolj zanima na področju vašega zdravja, počutja, prehrane, zdravega življenja in lepote. Najboljši slovenski zdravniki in drugi strokovnjaki s področja medicine bodo na dogodku podajali najnovejše informacije o najpogostejših zdravstvenih težavah na razumljiv, prijazen in uporaben način.

Več novic

New Report

Close