Na precejšnjo vrzel pri zdravljenju anksioznih motenj in drugih težav v duševnem zdravju kažejo podatki Svetovne zdravstvene organizacije, po katerih se po vsem svetu v državah z nizkim in srednjim dohodkom zdravi od 15 do 25 odstotkov duševnih motenj, v državah z visokim dohodkom pa od 50 do 65 odstotkov.
Omenjeno vrzel so skušali odpraviti raziskovalci s pomočjo aplikacije za pametne telefone. Pravijo, da gre za učinkovito in cenovno ugodno rešitev, ki jo lahko ljudje uporabljajo v zasebnosti svojega doma, še preden se pojavijo resnejša stanja težav v duševnem zdravju.
Klinično preizkušanje aplikacije je trajalo šest tednov. V njem je bilo udeleženih 109 ljudi, ki imajo izkušnjo anksiozne motnje, od strahu pred iglami do strahu pred pajki. Testirancem so nadeli posebna očala za virtualno resničnost, s pomočjo katerih so jih postopoma izpostavljali njihovim najhujšim strahovom. Takšna očala si je ob naročilu na aplikacijo mogoče kupiti tudi za domačo uporabo.
Je mogoče s pomočjo aplikacije premagati strah?
Pred, med in po ogledu vsakega filmčka, ki je bil posnet v resničnem svetu, so morali udeleženci zabeležiti stopnjo svojega strahu. Na naslednji filmček, ki je vzbujal več strahu kot prejšnji, so lahko napredovali šele, ko je njihov strah padel pod določeno stopnjo.
The Guardian je poročal, da so rezultati preizkušanja pokazali, da je uporaba aplikacije pri udeležencih znatno zmanjšala simptome fobij. To je bilo razvidno iz zabeleženih stopenj strahu pred, med in po ogledu vsakega filmčka takoj po zaključku preizkušanja in še šest tednov kasneje.
Rezultati preizkušanja aplikacije so torej spodbudni, zato jo bodo nadalje razvijali. Razvijalci bodo še širili področja uporabe za druge socialne fobije, panične motnje, zasvojenosti in depresijo. Trenutno je na voljo beta verzija.
Slabost aplikacije je, da je plačljiva. 6-tedenski dostop stane 59 dolarjev, po tem pa 17 dolarjev na mesec. Tisti, ki živijo v Novi Zelandiji pa se trenutno lahko prijavijo na brezplačno testiranje ter sodelujejo v raziskavi. Več informacij o aplikaciji oVRcome na spletni strani https://www.ovrcome.io.
Viri: Corlett, E., No fear: The New Zealand virtal reality app helping conquer phobias, dostopno na internetnem naslovu https://www.theguardian.com/world/2022/jul/13/no-fear-the-new-zealand-virtual-reality-app-helping-conquer-phobias in e-novičnik programa OMRA.