Nastanejo kot posledica mešanja bakterij in ostankov hrane, kar je povezano s slabo higieno dlesni in zob. Glede na nedavno opravljeno analizo, katere izsledki so bili objavljeni v publikaciji BMJ, kaže, da bi slab ustni zadah (halitoza) lahko pomagalo preprečevati uživanje določenih sevov probiotičnih bakterij.
V analizo je bilo zajetih sedem kliničnih raziskav, v katerih je bilo skupno udeleženih 278 ljudi. Rezultati so pokazali, da se je pri osebah, ki so uživale probiotike, statistično pomembno zmanjšal neprijetni ustni zadah. Avtorji raziskave menijo, da uživanje probiotikov v ustih zavira razkroj žveplovih spojin in proteinov bakterij, zaradi česar se zmanjša tudi slab ustni zadah.
Glede na podatke analize, naj bi pri preprečevanju slabega ustnega zadaha pomagalo uživanje sledečih probiotičnih sevov: Lactobacillus salivarius, Lactobacillus reuteri, Streptococcus salivarius in Weissella cibaria.
Avtorji priznavajo, da ima analiza pomanjkljivost – majhno število udeležencev v raziskavah. Za potrditev ugotovitev bi bile treba opraviti večje randomizirane klinične raziskave.