Sekcija farmacevtov javnih lekarn pri Slovenskem farmacevtskem društvu vsako leto izda knjižico o pravilni in varni uporabi zdravil. V bogati zbirki je na voljo tudi knjižica O pravilni in varni uporabi zdravil – Zdravila in jetra, v kateri so avtorice Patricija Dolinar, mag. farm., Maša Koritnik Zadravec, mag. farm., spec. in Andrea Šetina, mag. farm., pod drobnogled vzele jetra. Poglavje so namenile tudi zdravilom in prehranskim dopolnilom.
Uporaba je lahko nevarna za zdravje ljudi
Hepatotoksične učinkovine so snovi, ki lahko povzročijo poškodbe jeter in zato je njihova uporaba lahko nevarna za zdravje ljudi. Zaradi tega se med razvojem zdravil posebno pozornost posveča proučevanju morebitnih hepatotoksičnih učinkov, da se preprečijo morebitni negativni učinki na jetra. V primeru, da se med raziskavami ugotovi, da ima zdravilo prevelik potencial za poškodbe jeter, se mu ne dovoli vstopa na trg. Tako je zagotovljena varnost in učinkovitost zdravil, ki so na voljo na trgu in so pomembna za zagotavljanje zdravja in dobrega počutja ljudi.
Večina zdravil, ki so trenutno na voljo na trgu, je varnih, vendar obstajajo tudi nekatera, ki so bolj nevarna za jetra in jih je treba uporabljati previdno, še posebej pri ljudeh, ki so za to bolj dovzetni.
Varno le če se uporablja pravilno
Ena izmed najbolj znanih zdravilnih učinkovin, ki lahko povzroči jetrno okvaro, je paracetamol. Če se uporablja v skladu s predpisanimi odmerki, gre za varno protibolečinsko zdravilo. Vendar pa lahko prekomerno uživanje ali preseganje največjega dovoljenega odmerka, ki se lahko zgodi zaradi hkratne uporabe več zdravil, ki vsebujejo paracetamol, povzroči toksičnost.
Simptomi se pojavijo v enem dnevu
Simptomi prevelikega odmerjanja se lahko pojavijo v prvih 12 do 24 urah po zaužitju in vključujejo slabost, bledico, bruhanje, znojenje in zaspanost, ter spremembe vrednosti jetrnih testov ter povečano tveganje za krvne strdke in krvavitve. Če se prevelik odmerek paracetamola zaužije v več ponavljajočih se odmerkih (6-10 g na dan), se lahko pojavijo bolečine v trebuhu, kar je prvi znak jetrne okvare, sledijo pa lahko izguba apetita, vedno hujša zmedenost, napredujoča zlatenica in krvavitve iz prebavil.
Najresnejši toksični učinek prevelikega odmerjanja paracetamola je jetrna nekroza, ki je odvisna od količine zaužitega zdravila, in lahko povzroči smrt!
V primeru prevelikega odmerjanja je priporočljivo uporabiti aktivno oglje in odvajalo, kar zmanjša absorpcijo učinkovine. Specifični protistrup pri zastrupitvah s paracetamolom je N-acetilcistein. Pomembno je, da zdravljenje začnemo čim prej, najbolje v roku 8 ur po zaužitju prevelikega odmerka, saj to zmanjša tveganje za jetrno okvaro.
Zdravila za zniževanje ravni holesterola
Spremembo v rezultatih jetrnih testov povzročijo tudi statini, zdravila za zniževanje ravni holesterola in trigliceridov v krvi. To so varna zdravila tudi za ljudi z nizko stopnjo jetrne okvare. Kmalu po uvedbi zdravljenja s statini se lahko bolnikom povišajo nekatere vrednosti jetrnih testov. Verjetnost za pojav spremenjenih izvidov jetrnih testov se povečuje z odmerkom statina. Povečanje po uvedbi je največkrat samo prehodno in izzveni brez dodatnih ukrepov.