Zbogom kriza srednjih let; pozdravljen obup v mladosti?

Žalostna mlada ženska
Foto: Profimedia

Mladi so zdaj tako nesrečni, da se je spremenil temeljni življenjski vzorec.

Ko smo odraščali, smo poslušali, da so srednješolska in študentska leta najlepše življenjsko obdobje. Vendar, kot kažejo dognanja prof. Davida Blanchflowerja z univerze Dartmouth in njegovih sodelavcev, ni več tako, piše IFLScience.

“Obstaja vsaj 600 člankov, ki kažejo, da je po letih v življenju krivulja sreče v obliki črke U, krivulja nesreče pa v obliki griča oziroma grbe. Tako konsistentno kažejo različni podatkovni nizi in različne meritve,” je dejal prof. Blanchflower. In dodal: “Ampak ne več. Zdaj so mladi odrasli (v povprečju) najmanj srečni ljudje. Nesreča zdaj s starostjo upada, sreča pa s starostjo narašča – in zdi se, da se je ta sprememba začela okoli leta 2017. Starejši so srečnejši od mladih.

Težko je dovolj poudariti, kako univerzalna je bila krivulja sreče v obliki črke U. Pokazala se je v skoraj vseh preizkušenih človeških družbah, od razvitih in bogatih držav do držav v razvoju; opazili so jo v angleško govorečem in neangleško govorečem svetu; v krajih z visoko in nizko pričakovano življenjsko dobo; kjer je visoka in nizka stopnja demokracije; ne glede na povprečni zaslužek ali BDP …

Vzorec sreče v obliki črke U je tako temeljen, da ni omejen zgolj na človeka – opažen je bil celo v populacijah človeku podobnih opic.

Slabšanje blaginje mladih

Zaradi upada v blaginji oziroma počutju mladih, pa je krivulja sreče vse bližje ravni črti, saj je, kot kaže, zadovoljstvo z življenjem največje na koncu življenja in najmanjše na začetku odraslosti.

“To nas je nekako šokiralo,” je dejal prof. Blanchflower na predavanju o svojih ugotovitvah v začetku letošnjega leta. “Kar naenkrat smo začeli opažati, da se nekaj dogaja, in sicer, hitro slabšanje blaginje mladih. Zlasti pri mladih ženskah, vendar se kažejo enaki trendi tudi pri mladih moških. V podatkih so se pojavile spremembe, ki jih doslej še nismo opazili.

Kot je pojasnil profesor, danes v Ameriki približno vsaka deveta mlada ženska in vsak 14 mlad moški poročajo, “da je vsak dan v življenju slab za duševno zdravje“.

Močno se je povečalo število mladih, ki iščejo pomoč v službah za duševno zdravje, so hospitalizirani zaradi samopoškodovanja ali celo poskusa samomora, so pokazale ugotovitve prof. Davida Blanchflowerja in sodelavcev.

Čeprav je bil pojav prvič opažen na podatkih iz ZDA, so nadaljnje študije prof. Blanchflowerja in sodelavcev pokazale, da ne gre le za problem te države. Do zdaj so to novo negativno razmerje odkrili v več kot 80 državah po vsem svetu. Kaj je vzrok za ta globalni trend upada v sreči med mladimi, pa ne vedo. Po besedah profesorja, nobeden od enostavnih odgovorov ne ustreza. “Sprememba pa ni posledica pandemije kovida, saj se je začela že prej,” je povedal.

Vir: https://www.iflscience.com/how-long-haul-flights-affect-the-body-and-what-to-do-about-it-75045

Avtor
Piše

N. K.

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
809
31.10.2024 ob 21:38
1,059
15.10.2024 ob 10:37
360
20.10.2024 ob 18:58
784
03.09.2024 ob 15:16
1,189
08.05.2024 ob 23:42
Preberi več

Več novic

New Report

Close