Zato vam je po jemanju vitaminov slabo

I. K., 17. september 2024
PrehranaŽivljenjski slog
Ženska jemlje vitamin, kar simbolizira pomembnost prehranskih dopolnil za zdravje. Na sliki je ženska, ki drži bel vitaminski dodatek blizu ust, pripravljena, da ga zaužije. Jemanje vitaminov lahko pomaga pri ohranjanju zdravja in dobrega počutja.
Foto: Profimedia

Jemanje določenih vrst vitaminov lahko povzroči gastrointestinalne težave.

Jemanje vitaminov in mineralov v obliki tablet, praškov ali kapsul je pri mnogih del rutine, a če ste med tistimi, ki so že kdaj pogoltnili kakšen vitamin in jim je kratek čas pozneje postalo slabo, veste, da ta rutina ni vedno tako nedolžna …

Dr. David Poppers, gastroenterolog iz New Yorka opozarja, da jemanje določenih vrst vitaminov lahko povzroči gastrointestinalne težave. Občutite lahko bolečine ali nelagodje v trebuhu, slabost, pojavi se lahko tudi driska.

Obstaja več vzrokov, ki lahko prispevajo k pojavu teh težav, med drugim tudi:

Vitamine ste vzeli na prazen želodec
Vitamini, ki so po naravi bolj kisli, kot sta vitamin C ali folna kislina, lahko povzročijo slabost, če jih zaužijemo na prazen želodec, je za HuffPost opozoril Poppers. “Če vitamine zaužijemo s prigrizkom ali majhno količino hrane, boste želodec zaščitili,” je dejal in dodal, da se nekatera hranila celo bolje absorbirajo, če jih zaužijemo s hrano. Nekatere dodatke pa je bolje zaužiti na prazen želodec. “Vitamini, topni v maščobi, kot so vitamini A, D, E in K, se lahko za razliko od nekaterih drugih bolje absorbirajo, če jih ne zaužijemo s hrano,” je razložil strokovnjak.

Oseba drži kozarec vode v eni roki in nekaj vitaminskih dodatkov v drugi roki, kar simbolizira vsakodnevno rutino jemanja vitaminov za ohranjanje zdravja in dobrega počutja. Slika prikazuje pomembnost hidratacije in ustreznega vnosa vitaminov.
Foto: Profimedia

V dodatku je veliko železa
Multivitamini, ki vsebujejo veliko železa, ali dodatki železa lahko povzročijo slabost, pravi dr. Donald Hensrud s klinike Mayo. To še posebej velja takrat, kadar jih ne zaužijete s hrano. “Železo je zanimivo, ker se najbolje absorbira na prazen želodec, vendar ga je najtežje vzeti na prazen želodec, saj povzroča slabost. Ljudem svetujem, naj ga vzamejo s hrano, da ne bi imeli težav in bi se na koncu odločili, da ga ne bodo jemali. Morda bo to nekoliko zmanjšalo absorpcijo, vendar je to bolje kot nič.”

Vitamine jemljete z drugimi zdravili.
“Vitamini lahko tako kot zdravila učinkujejo na druge vitamine in tudi zdravila, ki jih jemljete,” je razložil Hensrud in dodal, da je pomembno, da se o kombiniranju vitaminov in zdravil posvetujete z zdravnikom. Nekatere raziskave kažejo, da bi lahko multivitamini povzročili neželene učinke, če jih vzamemo, ko imamo povišane ravni estrogena (kar se lahko zgodi pri kontracepciji), je še povedal Hensrud.

Napačen čas jemanja vitaminov
“Pomembno je, da se s strokovnjakom pogovorite tudi o tem, kdaj vzeti vitamine, “ je dejal Poppers. “Lahko se namreč medsebojno dopolnjujejo ali pa ovirajo absorpcijo.” Na primer, železo se bolje absorbira, če ga jemljemo z vitaminom C, jemanje železa s kalcijem pa ima lahko nasproten učinek, je pojasnil Poppers

Etiketa na vitaminih mora vsebovati navodila za jemanje, podrobnostmi o sestavinah in izdelavi. Te informacije preverite, preden vzamete dopolnila. Oba strokovnjaka tudi opozarjata, da se pogovorite s svojim zdravnikom, preden začnete z novo rutino jemanja vitaminov ali dodatkov. Imejte tudi v mislih, da večina ljudi dovolj vitaminov in mineralov zaužije z uravnoteženo prehrano in ne potrebuje na tone dodatkov.

Avtor
Piše

I. K.

Več novic

New Report

Close