Topla voda pospešuje prebavo, lajša bolečine in pomaga pri glavobolih, bolečinah v trebuhu in menstrualnih krčih. “Načeloma toploto občutimo kot prijetno: žile se razširijo, črevesje pa se ob topli vodi bolj sprosti. Počutimo se bolje,” je za Fitbook povedal hamburški nutricionist dr. Matija Ridl.
V idealnem primeru bi morala imeti voda temperaturo našega telesa, se pravi 36 stopinj. Vodo pa si raje pogrejte v kuhalniku. Nemška Agencija za okolje namreč svari pred pitjem tople vode iz pipe. Po njihovem mnenju je ta voda celo neprimerna za umivanje zelenjave, saj se zaradi kroženja v toplovodnem sistemu dlje časa nahaja v ceveh.
To kroženje ni potrebno samo za segrevanje vode, ampak se tako prepreči razmnoževanje legionele. Legionele so bakterije, ki se pojavljajo predvsem v sladki vodi pri temperaturah med 25 in 45 stopinj. Nabirajo se v ceveh, ki dlje časa niso bile v uporabi ali po katerih ni tekla zadostno ogreta voda. Omenjeno agencijo sicer skrbi kontaminacija vode s težkimi kovinami. Lahko se namreč zgodi, da se pri daljšem zadrževanju vode v vodovodnem sistemu iz cevi začnejo izločati sporne snovi, piše Fitbook. “Čeprav gre za majhne količine, pri pripravi hrane vedno uporabljajte hladno vodo iz pipe,” svetujejo nemške oblasti.
Nutricionist Uwe Knop je za Fitbook razložil, da težkih kovin, če bi te prišle v vodo, ni mogoče odstraniti s prekuhavanjem. Težave pa so lahko zelo resne … Svinec in arzen, če se zaužijeta v velikih količinah, naj bi na primer povzročala hude alergijske reakcije in povečala tveganje za bolezni srca in ožilja.