Julija in avgusta sem zdravil po dva do tri take primere na teden, včasih tudi več, je bil za BBC jasen britanski plastični kirurg Paul Drake z bolnišnice Queen Victoria v East Grinsteadu, West Sussex.
Vzrok za poškodbe je, kot pravi, trend, ki se je začel na družbenih omrežjih, v katerem ljudje na ogenj postavljajo aerosolne pločevinke. V mnogih primerih so pločevinke eksplodirale, veliko mladih, ki jih je obravnaval, je imelo hude opekline.
Eden od teh, ki se zdravi v bolnišnici Queen Victoria, je mali Alfie, ki je utrpel resne opekline, potem ko je prižgal aerosolno pločevinko. Njegova mama Sunny Willink je britanskemu mediju zaupala, da se je “samo zabaval s svojimi prijatelji”.
Čeprav se večina poškodb zaceli brez večjih dolgotrajnih zapletov, v omenjeni bolnišnici obravnavajo tudi hude poškodbe, ki zahtevajo operacijo. Nekateri od bolnikov pridejo s “potencialno uničujočimi posledicami z dosmrtnimi brazgotinami in invalidnostjo,” je bil konkreten Paul Drake.
Zaradi poškodb ostal “neprepoznaven”
Eden bolj medijsko odmevnih primerov hudih posledic tega trenda sicer prihaja iz Združenih držav Amerike. Mason Dark, 16-letni fant iz Severne Karoline, perspektivni nogometaš, je po sodelovanju v aerosolnem izzivu utrpel opekline kar na 76-odstotkih svojega telesa.
V pogovoru z novinarji lokalne televizijske postaje WRAL je Darkova mati Holi povedala, da je za izvedbo trendovskega izziva v svoji sobi uporabil vžigalnik in barvo v spreju. Slišala je močan pok, Mason je pritekel iz sobe in si poskušal sleči gorečo majico. Da bi pogasil požar na sebi in si olajšal opekline, je skočil v reko. Kljub temu je utrpel opekline prve, druge in tretje stopnje in bo po besedah matere ostal “neprepoznaven”.
Od incidenta, ki se je zgodil konec aprila, se 16-letnik zdravi v specializirani bolnišnici za opekline. Za njim so že operacije s presaditvijo kože, boril se je tudi z okužbami. V bolnišnici bo ostal še vsaj pol leta.