Zaradi te navade v Sloveniji vsak dan umre osem prebivalcev

Prazna bolniška postelja pripravljena za naslednjega pacienta v čisti bolnišnični sobi.
Foto: Profimedia

Kajenje škoduje prav vsakemu organu v telesu, poleg tega je na prvem mestu med vzroki za bolezni in smrti, ki bi se jih dalo preprečiti. Za mlade je še posebej nevarno, saj postanejo še hitreje zasvojeni.

Tako opozarjajo na Ministrstvu za zdravje, kjer poudarjajo, da kajenje poleg odvisnosti povzroča veliko različnih bolezni – bolezni pljuč, srca in ožilja, rakava obolenja … – od katerih mnoge vodijo v prezgodnjo smrt.

Vzrok za več kot tretjino primerov več vrst raka

Kajenje povzroča več vrst raka – raka pljuč, dihalnih poti, ustne votline, glasil, žrela, požiralnika, želodca, debelega črevesa in danke, trebušne slinavke, jeter, ledvic, sečnega mehurja, sečevodov, materničnega vratu, jajčnikov in akutno mieloično levkemijo. Potrjena je tudi povezava med pasivnim kajenjem in rakom pljuč.

Skupno se kajenju lahko pripiše več kot tretjina (35 odstotkov) naštetih vrst raka, več kot 80 odstotkov raka pljuč in raka grla, med 20 in 50 odstotkov rakov spodnjih sečil, žrela, požiralnika, ustne votline, jeter in želodca ter 20 odstotkov ali manj ostalih vrst raka.

Vzrok za številne bolezni različnih organskih sistemov

Kajenje je znan povzročitelj več bolezni dihal. Povzroča kronično obstruktivno pljučno bolezen (KOPB), poslabšuje astmo, povzroča pogostejši kašelj, povečuje izločanje sluzi, povzroča težave pri dihanju, pogostejše in resnejše okužbe dihal ter prezgodnji in pospešen upad pljučnih funkcij.

Kajenje pa je tudi vzrok za nastanek bolezni srca in ožilja. Povzroča koronarno srčno bolezen, srčni infarkt, možgansko kap, aterosklerozo in anevrizmo abdominalne aorte. Poleg tega so osebe, ki kadijo, bolj dovzetne za določene bolezni, kot sta tuberkuloza in okužbe spodnjih dihal.

Pa tudi številne druge bolezni, denimo sladkorna bolezen, revmatoidni artritis, bolezni oči, katerih posledica je lahko slepota, motnje erekcije, motnje imunskega sistema, nizka kostna gostota pri ženskah in zlomi kolka ter parodontalno bolezen štejemo med bolezni, ki jih povzroča kajenje.

Pri ženskah je kajenje lahko vzrok za zmanjšano plodnost in izvenmaternične nosečnosti. Kajenje v nosečnosti škoduje zdravju še nerojenega otroka, povezano je s prezgodnjim porodom, nenadno smrtjo dojenčka, razcepljeno ustnico in/ali nebom (tako imenovana zajčja ustnica, volčje žrelo), nižjo porodno težo otroka in poškodbami ožilja pri še nerojenem otroku.

Mladi postanejo zasvojeni prej

“Uporaba izdelkov med mladostniki (elektronske cigarete, fuge, nikotinske vrečke itd.) poveča tudi tveganje za začetek in nadaljevanje kajenja cigaret. Mladi postanejo zasvojeni prej, vloga staršev ter šole pri ozaveščanju in preprečevanju samih začetkov uporabe nikotinskih izdelkov pa je zelo pomembna. Mladostniki in otroci potrebujejo pozitiven zgled vrstnikov in ljudi v domačem okolju, pa tudi jasna pravila za okolje brez tobačnih in s tobakom povezanih izdelkov. Prav je, da smo jim starejši vzor in jih usmerjamo v zdrav življenjski slog,” navajajo na ministrstvu.

S sloganom “Izberi sebe, ne kajenja”, mladostnike in vse ostale v oktobrski akciji s pesmijo ponovno nagovarjajo, naj izberejo zdrav življenjski slog. Zakaj kajenje ni zdravo, Robert Petan skupaj s prijatelji tokrat razlaga na vsakodnevnih primerih in situacijah, pa tudi, kako kajenje omejuje kadilca.

Izberi sebe, ne kajenja

Pomoč pri opuščanju kajenja

Osebam, ki želijo opustiti kajenje so na voljo različne vrste brezplačne pomoči. V Centrih za krepitev zdravja in Zdravstveno vzgojnih centrih (CKZ/ZVC) v zdravstvenih domovih sta kadilcem dostopni dve vrsti obravnav, skupinsko in individualno svetovanje za opuščanje kajenja, ki so financirane iz obveznega zdravstvenega zavarovanja in dostopne vsem. Njihov namen je udeležence motivirati in jim pomagati pri opuščanju kajenja, usposobljeno osebje pa jim nudi strokovno pomoč pri premagovanju telesne in duševne zasvojenosti z nikotinom ter stresa.

Podpora pri opuščanju kajenja je na voljo tudi na brezplačni anonimni telefonski številki 080 2777, ki je objavljena na vsaki cigaretni škatlici in s financiranjem Ministrstva za zdravje deluje v okviru Nacionalnega inštituta za javno zdravje.  Strokovnjaki na telefonski številki so na voljo vsak dan, tudi med vikendi in prazniki med 7. in 10. uro ter med 17. in 20. uro.

Avtor
Piše

N. K.

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
164,506
16.11.2024 ob 02:23
298,578
16.11.2024 ob 09:42
113,057
28.10.2022 ob 14:48
Preberi več

Več novic

New Report

Close