Zaradi strahu, da bodo obsojane, ne razkrijejo svojega počutja in simptomov

N. K., 09. september 2023
Ginekologija in porodništvo
Mati s poporodno depresijo in dojenček
Foto: Profimedia

Poporodna depresija je pogosto nediagnosticirana in nezdravljena, saj številne matere zaradi strahu, da bi bile obsojane, težko razkrijejo svoja občutja in simptome, tako družini kot zdravstvenim delavcem.

Gre pa za resno in lahko tudi življenje ogrožajoče stanje, opozarjajo na portalu Medscape, kjer so delili novico, da je Ameriška agencija za hrano in zdravila (ang. Food and Drug Administration, FDA) odobrila prvo zdravilo v obliki tablete razvite prav za zdravljenje poporodne depresije. Gre za zdravilo, ki se ga 14 dni uživa zvečer, skupaj z maščobami obogatenim obrokom.

Po podatkih raziskave, na podlagi katere je bilo zdravilo v Združenih državah Amerike odobreno, so izboljšanje stanja pri materah opazili že po treh dneh zdravljenja. Najpogostejša neželena učinka sta bila omotičnost (somnolenca) in glavobol, zaradi vpliva na vožnjo pa uporabnice zdravila vsaj 12 ur po zaužitju ne smejo voziti avtomobila.

V Sloveniji s poporodnimi duševnimi težavami do 3.600 žensk

Nacionalni inštitut za varovanje zdravja (NIJZ) navaja, da znake poporodne depresije vsaka ženska lahko občuti nekoliko drugače: pojavljajo se lahko kombinacije občutkov ali samo nekateri izmed njih.  Poporodna depresija in/ali tesnoba se pojavita med štiri in šest tedni po porodu, lahko pa tudi kasneje. Trajata lahko od tri do šest mesecev ali več.

Ena do dve ženski od desetih po porodu postaneta depresivni in/ali tesnobni. V Sloveniji vsako leto zaradi hujše depresivnosti in/ali tesnobe po porodu trpi med 1.800 do 3.600 žensk.

Nacionalni inštitut za varovanje zdravja

Najpomembnejše je stanje prepoznati in poiskati pomoč

Za poporodno depresijo so značilni občutki nesposobnosti, nemoči, žalosti, nemirnosti in obupa, pomanjkanje volje do življenja, pojavljajo se lahko občutki manjvrednosti, hudi občutki krivde, jokavost (vse do nenadzorovanega ihtenja), potrtost, pretirani občutki osamljenosti, nezanimanje za spolnost, povečan ali zmanjšan apetit – posledično povečanje ali zmanjšanje telesne teže. Prisotni so lahko tudi slabo počutje, velika utrujenost in pomanjkanje energije, težave s spanjem (tudi huda nespečnost), nezbranost, vsako opravilo lahko postane napor, celo vstati iz postelje, oseba ne uživa v stvareh, ki jih je navadno rada počela in ne občuti zadovoljstva ob vsakodnevnih dejavnostih, prisotno pa je tudi nezanimanje za otroka ali pretirana skrb zanj.

Ob poporodni tesnobi se poleg tesnobnih občutkov lahko pojavljajo napadi panike. Prisotni so lahko izjemno neprijetni telesni občutki, denimo mravljinčenje v rokah in nogah, oteženo dihanje, pospešen in/ali nereden utrip srca ter misli o poškodovanju otroka ali sebe.

Vira:

Avtor
Piše

N. K.

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
87,483
17.10.2024 ob 06:49
263
23.09.2024 ob 12:59
1,613
18.09.2024 ob 18:07
850
13.10.2024 ob 20:21
768
18.05.2021 ob 15:18
Preberi več

Več novic

New Report

Close