Pred enim letom je takrat noseča Rachel Prochnow iz Teksasa (ZDA) naredila isto, kot že velikokrat pred tem: oprhala se je, ne da bi odstranila kontaktne leče. Dva tedna kasneje je popolnoma oslepela na eno oko. Zdravniki so ji rekli, da je v njeno oko prišel parazit iz vode, se zaredil v občutljivo očesno tkivo in ga poškodoval. Zdravniki so ji postavili diagnozo akantamebni keratitis.
“Mislila sem, da vse delam prav”
Kontaktne leče je Prochnow nosila od 12. leta in vedno dobro skrbela za oči: ponoči je leče vedno odstranila, jih dobro očistila, skrbela, da so bile sterilne, in jih pravočasno zavrgla. Ni pa vedela, da prhanje, plavanje ali kopanje v toplicah s kontaktnimi lečami povečuje tveganje za okužbe. “Zaradi resnosti okužbe so mi morali v 27. tednu nosečnosti sprožiti porod,” je povedala sledilcem na omrežju TikTok.
Po podatkih CDC akantamebni keratitis povzroča parazit akantameba, enocelični organizem, ki se nahaja v jezerih, oceanih, vodovodni vodi, zemlji in zraku. Po podatkih klinike v Clevelandu, okužbo vsako leto razvije 1.500 Američanov, v približno 90 odstotkih gre ta osebe, ki nosijo kontaktne leče.
Akantameba je prosto živeča žival, najpogosteje se nahaja v vodnih virih, zato so stiki z njo zelo pogosti, zelo redko pa je povzročiteljica očesnih obolenj. Zelo dobro uspeva tam, kjer so prisotne bakterije in vodni kamen, največja nevarnost okužbe pa je pri tistih, ki uporabljajo kontaktne leče, ki leče in posodice čistijo z vodo iz pipe in ki plavajo z lečami. V Sloveniji je bil akantamebni keratitis prvič odkrit leta 1995. Je zelo boleč, ogroža vid in se pojavlja v sprednjem delu očesa (na roženici).
Zahtevno zdravljenje
V nekaterih primerih se lahko okužba zdravi z očesnimi kapljicami, v približno 40 odstotkih primerov pa je potrebna operacija, s katero se odstrani parazite, nato pa je potrebna še presaditev. Takega zdravljenja je bila deležna tudi Prochnow. Po tem, ko ji je pet različnih zdravnikov postavilo napačno diagnozo, se je posvetovala s strokovnjaki, ki so ji odstranili roženico. Nato je ob pomoči staršev in moža Camerona začela strogo terapijo s kapljicami za oči, ki jih je morala uporabljati tri mesece vsakih 30 minut. “Če se moji starši in Cameron ne bi popolnoma zavezali, da me bodo spravili skozi to, bi brez dvoma izgubila živce,” je dejala.
Leto dni po tem, ko so ji postavili diagnozo in 82 pregledov pri zdravniku kasneje, so Prochnow presadili roženico umrlega darovalca. Operacija je uspela. Sprva je videla le svetlobo in gibe rok, zdaj vidi in bere predvsem velike črke. Njen vid še zdaleč ni popoln, vendar ga lahko popravi z očali.
Teksaška mama je svojo zgodbo delila v objavi na Instagramu, ki je dobila več kot 742.000 všečkov. Zdaj se osredotoča na ozaveščanje o tej bolezni in vzgojo svojega enoletnega sina Lachlana, ki se je rodil julija 2023.
Vira: