Zaradi mikroplastike porast Alzheimerjeve demence?

N. K., 01. september 2024
Zdravje
zdravnik, možgani, kognitiven
Foto: Profimedia

Nova raziskava je pokazala skrb vzbujajoče visoke ravni mikroplastike v človeških možganih.

Kot kaže, pa bi bilo lahko to povezano celo s porastom Alzheimerjeve bolezni, za katero zboleva vse več ljudi po vsem svetu. Po preliminarnih rezultatih študije, ki so jo vodili raziskovalci z Univerze v Novi Mehiki, so v vzorcih možganov ljudi, ki so umrli zaradi demence, vključno z Alzheimerjevo boleznijo, našli več mikroplastike kot pri osebah brez demence. To nakazuje na možnost povezave med prisotnostjo mikroplastike v možganih in pojavnostjo te bolezni, kar bi lahko pojasnilo tudi naraščanje primerov Alzheimerjeve bolezni po vsem svetu. Po podatkih raziskave, objavljene leta 2022 v reviji Lancet Public Health, naj bi se število bolnikov s to boleznijo do leta 2050 potrojilo, kar še povečuje nujnost nadaljnjih raziskav na tem področju.

V možganih več mikroplastike kot v jetrih ali ledvicah

Delci mikroplastike so v zraku, vodi, hrani, kozmetiki … praktično povsod. Ko jih vdihnemo ali zaužijemo, prodrejo tudi v naše organe. Raziskovalci so merili koncentracije mikroplastike v 51 vzorcih jeter, ledvic in možganov, ki so jih zbrali v letih 2016 in 2024. Delci mikroplastike so bili prisotni v vseh vzorcih, vendar jih je bilo v vzorcih možganov od sedem- do tridesetkrat več kot v vzorcih jeter ali ledvic.

Poleg tega pa je 12 vzorcev možganov ljudi, ki so umrli z demenco ali Alzheimerjevo boleznijo, po teži vsebovalo do 10-krat več plastike kot jo je bilo v vzorcih zdravih ljudi.

V osmih letih se je količina plastike v možganih povečala za 50 odstotkov

Te prve ugotovitve (še) ne dokazujejo, da obstaja povezava med mikroplastiko v možganih in pojavnostjo demence ali Alzheimerjeve bolezni. Vendar pa kažejo na potrebo po nadaljnjih raziskavah, saj je primerov teh bolezni po vsem svetu vse več, količina plastike v možganih pa se je v osmih letih povečala za več kot 50 odstotkov, so zapisali raziskovalci v svojem poročilu.

Tudi v preteklosti opravljene študije na miših so pokazale, da je nanoplastika (delci plastike še manjši od mikroplastike) v možganih povezana s kognitivnimi spremembami, Parkinsonovo boleznijo in nekaterimi vrstami demence.

V zadnjih letih je val raziskav odkril mikroplastiko v skoraj vseh delih človeškega telesa, vključno s srcem, semenčicami, materinim mlekom, posteljico, jetri, ledvicami in možgani. Nova študija pa kaže, da se v možganih kopičijo nenavadno visoke koncentracije mikroplastike in da te koncentracije sčasoma še naraščajo.

Znanstveniki še vedno ne razumejo v celoti vpliva mikroplastike na zdravje

Je pa denimo ena od nedavnih študij pokazala, da mikroplastika v arterijah lahko poveča tveganje za srčni infarkt in druge srčno-žilne bolezni. Kemikalije, ki so pogosto prisotne v plastiki, pa so povezane z različnimi zdravstvenimi težavami, vključno z rakom, presnovnimi motnjami, motnjo aktivnosti in pozornosti (ADHD) in težavami s plodnostjo.

Po podatkih študije iz leta 2022, objavljene v reviji Lancet Public Health, se bo število primerov demence v svetu do leta 2050 potrojilo. Vendar je potrebnih več raziskav, ki bi povečanje demence lahko z povezali z mikroplastiko v možganih.

Vir: https://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-13769763/Alzheimers-crisis-fueled-common-plastic-entering-brains-early-findings-suggest.html

Avtor
Piše

N. K.

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
6,166
31.08.2024 ob 19:06
3,284
13.06.2024 ob 09:27
24,487
20.07.2024 ob 22:57
13,216
28.07.2024 ob 16:00
143,608
31.08.2024 ob 22:49
Preberi več

Več novic

New Report

Close