Raziskovalci so ugotovili majhno, vendar statistično značilno povečano tveganje za razvoj psihotičnih izkušenj pri moških, ki so imeli v otroštvu zunanjega mačka – takega, ki je lahko hodil ven, v primerjavi z otroci, ki so imeli notranjega mačka oziroma ga niso imeli.
Krivec za to ni maček sam po sebi, temveč izpostavitev parazitu Toxoplasma gondii, ki je pogost med glodavci in prisoten v mačjih iztrebkih. Ni pa povsem jasno, zakaj okužba poveča tveganje za psihoze le pri moškem spolu. Ena od teorij je, da ima pri njih okužba večje nevrobiološke učinke.
Pomembno javnozdravstveno vprašanje
Izsledki raziskave tako prinašajo dodatne dokaze, ki kažejo da je izpostavitev Toxoplasmi gondii dejavnik tveganja za pojav shizofrenije in drugih psihotičnih motenj. Kljub temu, da je ugotovljeno tveganje za psihotične izkušnje le malo povečano, pa vodja raziskave psihiater Vincent Paquin meni, da lahko postane pomembno javnozdravstveno vprašanje, saj so zunanji mački, in z njimi tudi Toxoplasma gondii, zelo prisotni v naši družbi.
S tem parazitom se okuži približno 30 % ljudi, najpogosteje preko mačkov. Večina okužb poteka brez simptomov, pri nekaterih pa lahko povzroči toksoplazmozo, za katero kaže, da je povezana s povečanim tveganjem za shizofrenijo, samomorilnostjo in blagimi kognitivnimi motnjami. Toksoplazmoza je sicer bolj nevarna za nosečnice, zato so tekom nosečnosti trikrat testirane (razen tiste, ki imajo že ob prvem testiranju pozitiven rezultat, kar pomeni, da so okužbo že prebolele).
Rezultati preteklih raziskav o povezavi med lastništvom mačk in povečanim tveganjem za psihoze so sicer nekonsistentni. Je pa tokratna raziskava zanimiva, saj je prva, je mačke ločila glede na to, ali so notranji ali zunanji, in tudi pokazala povečano tveganje le pri tistih, ki so imeli zunanje mačke, še povzemajo pri Medscape.