Žalostno: Živimo dlje, a še zdaleč ne bolje

Zdravnik drži za roko starejšo osebo
Foto: Profimedia

Ni dvoma, da ljudje danes živimo dlje kot pred stoletji ali celo desetletji. Vendar nova študija ugotavlja, da v teh dodatnih letih morda ne živimo najbolje.

Predstavljajte si: Pravkar ste upihnili 80 svečk na rojstnodnevni torti, obkroženi ste z družino in prijatelji. Namesto da bi praznovali živahna zlata leta, se prebijate skozi pokrajino kroničnih bolečin, težav z duševnim zdravjem in trdovratnih bolezni. Dobrodošli v realnosti staranja v 21. stoletju.

Leta, ki jih pridobivamo, vse bolj zasenčena z boleznimi

Študija, ki so jo opravili raziskovalci s klinike Mayo, izsledki pa so bili objavljeni v JAMA Network Open, razkriva kruto resnico, ki postavlja pod vprašaj naše predpostavke o dolgoživosti: živimo dlje, a še zdaleč ne bolje. Raziskovalci, ki so analizirali zdravstvene podatke iz 183 držav, so odkrili, da so dodatna leta, ki jih pridobivamo, vse bolj zasenčena z boleznimi in invalidnostjo.

“Podatki kažejo, da daljša življenjska doba ni povezana z enakovrednim napredkom v zdravem življenju,” je v sporočilu za medije zapisal eden od avtorjev študije dr. Andre Terzic. “Staranje pogosto pomeni več let življenja, obremenjenega z boleznijo.

Več časa živimo s kroničnimi boleznimi

Pričakovana življenjska doba se je v dveh desetletjih podaljšala za 6,5 let, število let, ki jih preživimo v dobrem zdravju, pa za 5,4 leta. V povprečju ljudje zdaj preživijo 9,6 let z neko obliko kronične bolezni, kar je 13-odstotno povečanje od leta 2000.

Združene države Amerike so najbolj presenetljiv primer tega zdravstvenega paradoksa. Američani se soočajo z največjo ‘zdravstveno vrzeljo’: posamezniki v povprečju preživijo 12,4 leta s kronično boleznijo, kar je skoraj 30 odstotkov več od svetovnega povprečja.

Nepričakovana je tudi razlika med moškimi in ženskami. Na svetovni ravni je pri ženskah zdravstvena vrzel večja za 2,4 leta v primerjavi z moškimi. Posebne motnje, ki negativno vplivajo na zdravje žensk, vključujejo nevrološke bolezni, mišično-skeletne težave in urogenitalne motnje.

“Naraščajoča razlika med zdravstveno in življenjsko dobo po vsem svetu kaže na potrebo po pospešenem prehodu na proaktivne sisteme oskrbe, usmerjene v dobro počutje,” pojasnjuje prvi avtor študije Armin Garmany.

Vir:

Study Finds: People are living longer — But spending more time in poor health. Dostopno na: https://studyfinds.org/living-longer-in-poor-health/. Zadnji dostop: december 2024

Avtor
Piše

N. K.

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
21,723
07.01.2025 ob 21:09
399
14.01.2025 ob 13:17
2,556
03.10.2018 ob 20:45
Preberi več

Več novic

New Report

Close