Žalostno, a resnično. Zasebnosti, kot smo jo poznali, ni več

Javna skrivnost, pred katero smo si predolgo zatiskali oči je povezana z grobimi posegi v zasebnost, ki jo izvajajo multinacionalni ponudniki spletnih rešitev. Na to so začele opozarjati tudi evropske potrošniške organizacije.

Evropske potrošniške organizacije1 nadzorne organe, pisarno Informacijske pooblaščenke in nas, uporabnike spletnih rešitev, opozarjajo: “ko ustvarite Google račun, ste načrtno in privzeto podvrženi nadzoru“.

Iz ZPS pojasnjujejo, da Google ob prijavi v Google Račun uporablja zavajajoč pristop in izbire ter potrošnikom nejasen jezik, da bi na ta način pridobil njihovo privolitev za obsežno obdelavo podatkov. Čeprav trdi drugače, Google ovira potrošnike, ki želijo bolje zaščititi svojo zasebnost.

Potrošniške organizacije so prepričane, da s tem krši določila Splošne uredbe EU o varstvu podatkov (GDPR), saj Google uporabnike Računa nepošteno usmerja k svojemu nadzornemu sistemu, namesto da bi jim privzeto zagotovil zasebnost, kot to zahteva GDPR.

V nasprotju s tem, kar Google trdi o varovanju zasebnosti potrošnikov, je na desetine milijonov Evropejcev med prijavo v Googlov Račun pogosto nevede potrdilo, da se strinja s sledenjem aktivnostim v vseh storitvah, ki jih ta račun omogoča. Tako lahko spremlja, beleži in izkorišča vse, kar počnete v njegovih aplikacijah. 

Boštjan Okorn iz Zveze potrošnikov Slovenije opozarja na načrten nadzor in dejstvo, da se po drugi strani Googlu “skoraj ni mogoče izogniti. […] Na primer, ko potrošnik kupi pametni telefon s sistemom Android (sedem od desetih telefonov po vsem svetu), mora ustvariti račun, če želi prenesti aplikacije iz trgovine Google Play.”

Potrošniške organizacije zato ponovno2 pozivajo nadzorne organe, da ukrepajo, sprožijo ustrezne preiskave, potrošnikom pomagajo do storitev, ki bodo prijazne do zasebnosti ter da se ukine sledenje in profiliranje.

Vir in več informacij na ZPS.

Nadzora nad našimi podatki je vedno več

To ni edini primer velikih korporacij, ki delujejo nad evropsko zakonodajo. Pred časom so Evropska komisija in nacionalni potrošniški organi objavili konec pogovorov z družbenim omrežjem TikTok, ki je potekal več kot leto dni. S tem so zaključili preiskavo delovanja, ki je prinesla nekaj dobrodošlih izboljšav politike, vendar ostajajo še vedno nekatera vprašanja nerešena. Med njimi klavzula o avtorskih pravicah TikToka, ki še vedno daje zelo široko dovoljenje za uporabo vsebin, ki jo ustvarijo in objavijo njeni uporabniki. Zaskrbljeni so tudi zaradi odsotnosti zaščitnega mehanizma, ki bi mlade potrošnike ob nakupu »virtualnih kovancev« zaščitil pred zlorabami vplivnežev. Prav tako se TikTok ni zavezal, da bo prenehal s profiliranjem in ciljanjem na otroke s prilagojenim oglaševanjem.


1 Deset potrošniških organizacij, tudi ZPS, pod okriljem Evropske potrošniške organizacije (BEUC)
2 Že novembra 2018 so na ZPS sprožili vrsto usklajenih pritožb glede Googlove obdelave podatkov o lokaciji potrošnikov. Žal te pritožbe ostajajo nerešene, saj pristojni irski komisar za varstvo podatkov še vedno ni odločal o primeru.

Avtor
Piše

Uredništvo

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
3,670
02.11.2024 ob 16:14
3,930
04.11.2024 ob 20:25
33,821
24.10.2024 ob 00:11
1,240
04.11.2024 ob 13:17
574
17.10.2024 ob 09:17
Preberi več

Več novic

New Report

Close