Zakaj se vračamo k partnerju, ki z nami ravna slabo?

I. K., 05. december 2024
Duševno zdravje in odnosi
Foto: Profimedia

Med razlogi, zakaj vztrajamo v nesrečnem razmerju, je tudi nizka samopodoba.

“Če s tabo ravna grdo, odidi,” je stavek, ki ga je verjetno slišala vsaka oseba, ki je nekomu potarnala, da partner z njo ne ravna lepo. A situacija ni tako preprosta, pravi terapevt za pare Jeffrey Bernstein, ki je naštel tri razloge, zakaj večina ne zapusti nesrečnega razmerja.

  1. Dopaminska injekcija: Ujetost v vznemirjenje nepredvidljive ljubezni
    En dan bi partner za vas sklatil zvezde z neba, naslednji dan pa vas ignorira. Nato se vrne s sladkimi besedami in obljubami … Zaradi takšnega obnašanja ste ves čas na trnih in pozorni na vsak znak naklonjenosti. Ko se vam partner posveti, to za vas predstavlja veliko nagrado.

    To ni naključje. Nepredvidljiva naklonjenost ustvari cikel, v katerem vaši možgani, ko se zgodi nekaj pozitivnega, sproščajo dopamin, hormon, ki spodbuja ‘dobro počutje’. Podobno kot pri igrah na srečo ali drugem vedenju, ki povzroča odvisnost, se možgani naučijo hrepeneti po trenutkih vzhičenosti, tudi če jih je malo’

Namig: “Če se želite osvoboditi te navezanosti, ki jo poganja dopamin, razmislite o vzpostavitvi podpornega sistema zunaj vašega odnosa. Ustvarite načrt, kako preživeti čas s prijatelji in družino ali se vključite v dejavnosti, ki niso odvisne od razpoloženja ali dejanj vašega partnerja. Ključno je, da postopoma preoblikujete svoje možgane, da se boste počutili nagrajeni, ko boste prejemnik doslednih in zdravih znakov naklonjenosti,” je za Psychology Today povedal Bernstein.

  1. Nizka samozavest: Prepričanje, da si ne zaslužite boljšega odnosa
    Nizka samozavest je po mnenju strokovnjaka mnogokrat eden od razlogov, da vztrajamo pri partnerju, ki nas ne ceni. Morda ste celo prepričani, da si boljšega partnerja ne zaslužite ali da je v vseh odnosih tako kot v vašem. Ko se ne počutite vredni ali dragoceni, podzavestno iščete odnose, ki odražajo te občutke.

Nasvet: “Začnite delati na lastni vrednosti. To lahko storite tako, da naštejete svoje prednosti, dosežke in pozitivne lastnosti. Prepoznavanje teh lastnosti pomaga obnoviti samozavest. Razmislite o terapiji ali pogovoru z zaupanja vrednim mentorjem, da bi rešili osnovne težave, zaradi katerih se počutite nevredni. Ne pozabite, da se zdravi odnosi začnejo z zdravim občutkom samega sebe. Če se cenite, je manj verjetno, da se boste zadovoljili s kom, ki vas ne ceni,” pravi terapevt.

  1. Upanje, da se bodo spremenili
    “Fantazija o spremembi” je pogosta v odnosih, kjer en partner upa, da bo drugi sčasoma izpolnil svoj potencial. To upanje lahko temelji na zgodnjih spominih, občasnih lepih gestah ali obljubah. Na žalost se ljudje le redko spremenijo, kot bi si želeli. Ostati v toksičnem razmerju, ker upamo, da se bo nekdo spremenil, pogosto povzroči več bolečine in razočaranja.

Namig: “Bodite pozorni na partnerjeva dosledna dejanja, ne pa na njegove obljube ali posamezne lepe trenutke. Zapišite svoje izkušnje, saj zapisovanje pomaga razjasniti, kako pogosto ste deležni spoštovanja, ljubezni in skrbi, ki si jo zaslužite. Ne pozabite, ljubezen pomeni biti sprejet in cenjen, in to sedaj in ne v neki namišljeni prihodnosti.”

Avtor
Piše

I. K.

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
838
14.01.2025 ob 19:01
1,063
06.01.2025 ob 07:24
361
05.12.2024 ob 20:35
787
14.01.2025 ob 17:42
1,192
08.05.2024 ob 23:42
Preberi več

Več novic

New Report

Close