Zakaj nekateri, tudi mladi, zbolevajo za težko obliko covida?

pozitiven test covid
Foto: Profimedia

Kako je, če danes zbolimo za covidom? Nekateri ga zdaj, tudi če je drugič ali tretjič, prebolevajo težje, kot so ga pred tem, med njimi so tudi mladi in sicer zdravi ljudje.

Tekom pandemije je veljalo, da po tem, ko smo vsaj enkrat že preboleli covid, naj bi ga naslednjič prebolevali lažje. Vendar se po spletu pojavljajo novice, da v zadnjem času nekateri prebolevajo covid z izrazitimi in hudimi simptomi. Med njimi so tudi mladi in sicer zdravi ljudje.

Pri večini okuženih z virusom SARS-CoV-2 se pojavijo vročina, bolečine v žrelu, kašelj, izcedek iz nosu, slabo počutje, utrujenost, bolečine v mišicah in sklepih, lahko tudi izguba vonja in okusa ter prebavne težave. Okužba lahko poteka skoraj brez vsakršnih simptomov, z blagimi ali izrazitimi simptomi vse do hude prizadetosti pljuč z dihalno stisko, ki se lahko konča celo s smrtjo.

Zdaj imamo ljudje manj protitels

Kako se bo naše telo odzvalo na okužbo s covidom, je odvisno od našega imunskega sistema ter protiteles – manj kot jih imamo, težji je lahko potek bolezni. Imunologinja profesorica Eleanor Riley iz Univerze v Edinburghu meni, da imamo zdaj ljudje manj protiteles, saj se večina ljudi že dolgo ni cepila proti covidu, prav tako do jeseni oziroma zime virusu nismo bili izpostavljeni, poleg tega pa se spreminja tudi virus. Profesor Peter Openshaw iz Imperial College London dodaja, da so covid različice, ki krožijo zdaj, imunološko precej drugačne od prvotnih različic, za katere so bila izdelana tudi prva cepiva.

Kdor več kot leto dni ni prebolel covida, je bolj dovzeten za okužbo.

Profesor Peter Openshaw iz Imperial College London

Na UKC Ljubljana več urgentnih bolnikov z respiratornimi obolenji

V UKC Ljubljana so v petek sporočili, da od četrtka (28.12.2023) zvečer beležijo izjemno veliko število obiskov urgentnih bolnikov, ki potrebujejo prvo pomoč zaradi respiratornih obolenj – gripe, respiratornega sincicijskega virusa (RSV), covida-19 in pljučnice. Prejšnji četrtek je infekcijska klinika UKC Ljubljana zaradi polnih posteljnih kapacitet začela preusmerjati bolnike na internistično prvo pomoč UKC Ljubljana, kjer pa je na sprejem in obravnavo že čakalo 40 bolnikov. Zato so v UKC aktivirali vse prostorske vire v skladu s protokolom za povečan priliv bolnikov na urgenco in razglasili rumeni alarm, in sicer z osredotočenostjo na hitrejšo zdravstveno obravnavo in nameščanje bolnikov na vse razpoložljive posteljne kapacitete kliničnega centra, so za STA sporočili iz UKC. “Vsi bolniki bodo ustrezno oskrbljeni. Prosimo pa za razumevanje in potrpežljivost. Generalni direktor pa je že izdal sklep o zagotavljanju posteljnih kapacitet na vseh klinikah UKC Ljubljana,” so poudarili. Ob tem so na druge bolnišnice naslovili tudi zaprosilo za pomoč, da se po dogovoru z njimi bolnike premešča v druge bolnišnice.

Viri:

  • https://www.bbc.com/news/health-67726685
  • https://nijz.si/nalezljive-bolezni/nalezljive-bolezni-od-a-do-z/covid-19/
Avtor
Piše

N. K.

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
164,480
15.07.2024 ob 15:40
297,477
16.07.2024 ob 05:03
113,026
28.10.2022 ob 14:48
Preberi več

Več novic

New Report

Close