Imate radi šparglje? Ste morda opazili, da ima po zaužitju špargljev vaš urin nekoliko drugačen vonj kot običajno? Raziskava z naslovom “Izločanje in zaznavanje značilnega vonja v urinu po zaužitju špargljev: psihofizična in genetska študija” se ukvarja z vprašanjem, zakaj nekateri ljudje po zaužitju špargljev opazijo specifičen vonj v svojem urinu, medtem ko ga drugi ne zaznajo.
Genetika vpliva na zaznavanje vonja
Raziskava je pokazala, da je sposobnost zaznavanja vonja po špargljih podedovana, saj so večje možnosti, da bodo vonj zaznale osebe, katerih starši so ga prav tako zaznavali. Poleg tega so ugotovili, da se vonj po špargljih proizvaja v telesu po zaužitju, vendar pa vsi ljudje ne izločajo te snovi v urinu. Raziskava je uporabila tudi psihofizično metodo, ki jo je sestavljalo vprašanje, ali so posamezniki sposobni zaznati vonj po špargljih in kako intenziven je vonj. Ugotovili so, da so tisti, ki lahko zaznajo vonj, opisali njegovo intenzivnost podobno močno kot druge vonje, kot sta denimo vonj po kavi ali česnu.
Značilen vonj po žveplu
Čeprav natančen mehanizem tega pojava še ni bil povsem raziskan, naj bi bil značilen vonj urina po zaužitju špargljev posledica prisotnosti 1,2-ditiolan-4-karboksilne kisline, ki vsebuje žveplo. Po zaužitju špargljev se produkti presnove te snovi sproščajo v urin, ki v stiku z zrakom dobi značilen vonj po žveplu, podoben vonju kuhanega zelja. Omenjena snov je specifična za šparglje, zato takšnega vonja pri zaužitju drugih živil ne zaznamo. Vendar pa ta snov ni škodljiva za telo, niti nima kakšnih posebnih koristnih učinkov. Zato je značilen vonj urina le posledica presnove te specifične snovi v špargljih. Zanimivo dejstvo je tudi, da se vonj v urinu po zaužitju špargljev lahko pojavi že v 15 minutah.
Celotna raziskava je na voljo TUKAJ!