Za težave 231 milijonov ljudi krivo tudi pomanjkanje tega hranila

Prehransko dopolnilo na žlici
Foto: Profimedia

Poleg hormonskih sprememb – zlasti v mladosti – lahko razvoj aken pospeši tudi nepravilna prehrana.

Le kdo si ne bi želel mehke in gladke kože brez nepravilnosti? Imajo pa jo le redki srečneži. Eno od kožnih tegob predstavljajo akne. Podatki raziskave Global Burden of Disease kažejo, da za aknasto kožo trpi več kot 231 milijonov ljudi. Pri nastanku te kožne bolezni igra pomembno vlogo tudi naša prehrana. Nemška študija je celo dokazala, da je razvoj aken povezan s pomanjkanjem pomembnega hranila.

Pri aknah gre za vnetno stanje kože, za katero je značilno nastajanje mozoljev, gnojnih izboklin in oteklin. Akne se lahko pojavijo na obrazu, hrbtu, prsih in vratu ter celo na intimnih predelih.

Na spomladanskem simpoziju Evropske akademije za dermatologijo in venerologijo (EADV) je raziskovalna skupina pod vodstvom dermatologinje Anne Gϋrtler z Univerze Ludwiga Maximiliana v Münchnu leta 2022 predstavila rezultate svoje študije o aknah. Pri tem so znanstveniki zaznali možno povezavo med aknami in pomanjkanjem omega-3 maščobnih kislin.

Gürtlerjeva in njeni sodelavci so v krvi 100 oseb, ki so trpele zaradi aken, preverili prehranske parametre. Pri 94 odstotkih je bila raven omega-3 maščobnih kislin pod priporočeno vrednostjo. Hkrati so imeli udeleženci študije povečane ravni IGF-1. To je rastni faktor (inzulinski rastni faktor-1), hormon, ki nastaja predvsem v jetrih, pa tudi v maščobnem tkivu. Po raziskavah ta že dolgo velja za pomemben faktor pri nastanku aken.

Foto: Profimedia

Rezultati študije podpirajo prejšnje ugotovitve, ki dokazujejo protivnetne učinke omega-3 maščobnih kislin. V članku, objavljenem v Journal of the German Society of Dermatology, Gürtler zato zagovarja koncept zdravljenja, ki bi upošteval tudi prehrano. Pozitivne učinke pri zdravljenju aken bi, kot kaže, lahko dosegli tudi s povečanim vnosom omega-3 maščobnih kislin.

S to oceno se strinja tudi zdravnik v Univerzitetni bolnišnici v Tübingenu Martin Schaller. “V zadnjih 15 letih je vse več dokazov, da prehrana, značilna za zahodni svet, spodbuja razvoj aken,” pravi Schaller, ki je ob tem spomnil na večje študije, ki so pokazale, da bi na kožno bolezen lahko vplivalo tudi uživanje mleka. Ugotovljeno je bilo celo, da akne povzročajo tudi pijače, bogate z beljakovinami, ki se uporabljajo za izgradnjo mišic.

Omega-3 maščobne kisline najdemo v stročnicah, morskih algah, oreščkih, semenih in ribah, kot sta divji losos in sardine.

Na splošno velja, da se je dobro izogibati prehrani, ki povzroča hiter dvig krvnega sladkorja. To je dokazala tudi študija Univerze v New Yorku leta 2013. Študija iz leta 2021, ki je preučevala vpliv nekaterih živil na stanje kože, pa je pokazala, da lahko omega-3 maščobne kisline, vitamin D in minerali z antioksidativnimi lastnostmi preprečijo akne in celo izboljšajo zdravljenje. Neka druga študija pa je našla povezavo med aknami in vitaminoma A in E – tisti z nižjim deležem teh vitaminov so imeli hujše akne.

A prehrana ni vse. Pomembno vlogo igrajo tudi genetski in hormonski dejavniki.

Avtor
Piše

I. K.

Več novic

New Report

Close