RSV je kratica za respiratorni sincicijski virus, ki je zelo pogost povzročitelj okužb dihal pri dojenčkih in otrocih v zgodnjem otroštvu. Približno dve tretjini dojenčkov se okužita z virusom RSV v prvem letu življenja, do konca drugega leta pa se z virusom RSV okuži skoraj vsak otrok.
Pri ranljivih bolnikih težji potek
“Običajno gre za lahko bolezen in zdravljenje ni potrebno, pri ranljivih bolnikih pa lahko povzroči težjo bolezen dihal, ki je lahko povezana s povečano umrljivostjo,” je na 5. srečanju primarnih pediatrov pojasnila dr. Lilijana Kornhauser Cerar, vodja Službe za neonatologijo Kliničnega oddelka za perinatologijo na Ginekološki kliniki v Ljubljani. Nevarnost, da se razvije težja oblika okužbe z virusom RSV, je še posebej prisotna pri prezgodaj rojenih otrocih, otrocih s kronično pljučno boleznijo in otrocih s hujšo prirojeno srčno napako, okužba pa je lahko nevarna tudi za starejšo populacijo.
Virus ni več zgolj sezonski
Včasih se je razmah RSV-ja dalo napovedati. Ko so nočne temperature tri dni vztrajale pod ničlo, je bilo to prvo opozorilo za napoved povečanih okužb dihal. V zadnjih dveh letih pa bolezen ni več strogo sezonska, pač pa okužbe z RSV krožijo celo leto. Za virus ne obstaja nobeno učinkovito zdravilo, zato je preventiva še toliko bolj pomembna.
Zmanjšamo nevarnost tveganja za okužbe
Širi se s telesnim stikom, na primer z dotikom, s poljubljanjem in rokovanjem, pa tudi po zraku s kapljicami pri kašljanju, kihanju, smrkanju. Na rokah ali površinah lahko virus preživi tudi dalj časa. Potrebno je skrbeti za ustrezno higieno, redno umivati roke in čistiti predmete, ki se jih dotika veliko ljudi. Zdravniki staršem novorojenčkov in malih otrok predlagajo še, naj se izogibajo velikim in zaprtim prostorom, večjim številom obiskov in naj z novorojenčkom ne hodijo na obisk k ljudem, ki kažejo znake prehlada.
Težke okužbe pri najbolj nezrelih nedonošenčkih in dojenčkih s pomembno boleznijo dihal ali srca se lahko prepreči z zaščito, ki je na voljo tudi pri nas. Gre za pasivno zaščito, kjer otrok dobi protitelesa, ki bi jih dobil, če bi bil donošen in bi njegova mama prebolela RSV. Ta zmanjša tudi tveganje za hospitalizacijo otrok zaradi virusa, pa tudi kasne posledice, ki se kažejo s ponavljajočim se piskanjem, astmi podobni bolezni.