Za rakom debelega črevesa ne zbolijo drugi

Rak na debelem črevesu in danki je četrti najpogostejši vzrok smrti zaradi raka v Sloveniji. Velika umrljivost je povezana s poznim odkrivanjem, razlog pa, da se bolezen lahko dolgo razvija brez očitnih bolezenskih znakov.

Podatki Nacionalnega Inštituta za javno zdravje RS (NIJZ) kažejo, da bi veliko primerov bolezni lahko odkrili v zgodnejši fazi – takrat, ko je bolezen še ozdravljiva. S tem bi znatno zmanjšali obolevnost in umrljivost ter posledice, ki jih ta rak pusti bolnikom.

Čeprav sta rak dojke in rak prostate najbolj strašljivi diagnozi, je rak debelega črevesa še vedno ena najpogostejših diagnoz, o kateri se ne govori dovolj. Diagnostične metode, kot sta testiranje blata in kolonoskopija, ter diagnoza raka debelega črevesa, so zaradi strahu in sramu še vedno zelo stigmatizirani.

Polipi rastejo počasi

Večina primerov raka debelega črevesa se razvije iz polipov, ki rastejo počasi in se začnejo pogosto pojavljati po 50. letu starosti.

Raziskave kažejo, da se v več kot 80 % primerov polipi skozi leta spremenijo v raka. Diagnosticiranje v poznejši fazi zmanjša možnosti za preživetje, medtem ko so možnosti za preživetje pri tistih, ki jim bolezen odkrijejo v zgodnji bolezenski fazi, kar od 85–100 %.

Pravočasno odkritje lahko pomeni preprečitev raka!

Vodilna svetovna zdravniška združenja priporočajo, da se ljudje, stari 50 let ali več, redno udeležujejo preventivnih pregledov za raka debelega črevesa, kar pomeni, da se opravi test za odkrivanje morebitnega raka, tudi če oseba nima simptomov. “Presejalno” kolonografijo je priporočljivo opraviti vsakih 5 let, še posebej, če imate pozitivno družinsko anamnezo (pojavnost bolezni v družini).

Številne študije so potrdile, da virtualna kolonoskopija zazna 90 % polipov z velikostjo  >= 10 mm oziroma v enakem odstotku kot klasična kolonoskopija.

15-minutna preiskava brez sedacije in brez bolečin

Računalniška tomografska kolonografija  (MSCT kolonografija),  bolj znana kot virtualna kolonoskopija (3D virtualna kolonoskopija) je neinvazivna alternativa klasični kolonoskopiji. Z združevanjem napredne CT tehnologije in prefinjene programske opreme navidezna kolonoskopija sestavi 2D prereze v 3D prikaz debelega črevesa. Preiskava je za bolnika hitrejša, lažja in udobnejša od klasične kolonoskopije. Za mnoge bolnike je ta metoda prva izbira za odkrivanje bolezni debelega črevesa, vključno s polipi, divertikli in rakom debelega črevesa.

Foto: Poliklinika Medikol

Prednosti virtualne kolonoskopije v Polikliniki Medikol:

  • traja 15 minut,
  • postopek je hitrejši, lažji in bolj udoben od klasične kolonoskopije,
  • prvi korak v prepoznavanju bolezni debelega črevesa, vključno vsemi spremembami v njem (polipi, karcinom itd.),
  • brez sedacije,
  • brez vpihovanja zraka, z vpihovanjem CO2, kar omogoča bolj udoben in manj boleč pregled in hitrejše okrevanje po preiskavi,
  • brez odvajal v fazi priprave na postopek.

Prednost izvajanja preiskave v Polikliniki MEDIKOL v primerjavi z izvajanjem iste preiskave v drugih ustanovah je v tem, da pacient v sklopu priprave ne prejme odvajal, poleg tega pa metodo izvajajo brez vpihovanja zraka, z vpihovanjem CO2, kar omogoča bolj udoben in manj boleč pregled in hitrejše okrevanje po preiskavi.

Kako se izvede MSCT kolonografija?

V danko (le nekaj centimetrov) se vstavi tanek kateter. Skozenj se potem vpihne CO2, ki razširi debelo črevo in ga pripravi za analizo. Zdravnik nato pacienta skenira v ležečem položaju na hrbtu, da dobi niz 2D rezov po celotni dolžini debelega črevesa. Potem se skeniranje ponovi v ležečem položaju na trebuhu. Računalniški sistem naprave za računalniško tomografijo (CT) sestavi 2D slike v 3D pogled debelega črevesa v celoti kot pri klasični kolonoskopiji.

Foto: Poliklinika Medikol

Nato radiolog ovrednoti preiskavo, analizira celotno debelo črevo od danke do ileocekalne valvule, da izloči ali potrdi obstoj patomorfološkega procesa (sprememba v črevesju).

Poleg sprememb znotraj debelega črevesa so mu za analizo na voljo tudi okoliški organi trebuha in medenice. Če je rezultat testa normalen, bolnik takoj nadaljuje z običajnimi dejavnostmi. Če pa so zaznane spremembe, čaka pacienta gastroenterološka obravnava z namenom odstranitve polipa ali morebitne biopsije.

MSCT kolonografija je primerna za:

  • paciente, ki nočejo ali ne morejo imeti klasične kolonoskopije,
  • paciente z relativno kontraindikacijo za klasično kolonoskopijo, vključno z boleznimi srca in ožilja z večjim tveganjem zaradi sedacije, strukture debelega črevesa, obstruktivnega karcinoma debelega črevesa.

MSCT kolonografija ni primerna za:

  • paciente z aktivno vnetno črevesno boleznijo,
  • paciente s Crohnovo boleznijo,
  • paciente, ki so prestali operacijo kolona,
  • paciente, ki imajo zgodovino obsevanja na ravni medeničnih struktur (relativna kontraindikacija).

Z enim klicem lahko rešite ali spremenite vašo usodo

Zdravje je zagotovo najpomembnejše vrednota, ki jo imamo. In včasih tudi če ne boli, ne pomeni, da ne more biti kaj narobe. Zato je prav, da skrbimo za redno preventivo.

Strokovnjaki iz Poliklinike Medikol vam bodo dali odgovore na vaša vprašanja in vas usmerili na pravo preiskavo. Pokličite jih na številko +385 1 639 6548 ali jim pišite na elektronski naslov [email protected] .

Poleg kolonografije lahko v Polikliniki Medikol opravite še druge preiskave. Katere so, preverite v PRISPEVKU.

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
164,647
22.12.2024 ob 18:22
298,712
22.12.2024 ob 18:26
113,066
22.12.2024 ob 19:09
Preberi več

Več novic

New Report

Close