Z naravnimi načini proti zgagi

Oglasno sporočilo, 08. september 2021
Zdravje
Powered by:

Čutite v prsnem košu pekoč ali boleč občutek, ki kar ne izgine? Potem imate skoraj zagotovo težave z zgago. Vsak, ki se je s tovrstnimi težavami že srečal, se dobro zaveda, da so te izredno neprijetne, še posebej če se pogosto ponavljajo. Kaj sploh povzroča nastanek zgage in kako si lahko pri tovrstnih težavah pomagamo?

Kaj sploh je zgaga?

Zgaga je pogovorni izraz za težave z želodčno kislino, pri njej pa je značilen boleč ali pekoč občutek, ki ga najbolj pogosto občutimo nekje na sredini prsnega koša ali v zgornjem delu želodca. Ob bolj zoprnih primerih se lahko zgodi, da se bolečina razširi proti grlu, čeljusti ali celo rokam. Občutek je lahko kratkotrajen, pri hujših primerih pa nas lahko spremlja več ur.

Kaj povzroča zgago?

Za razumevanje vzroka za nastanek zgage je pomembno vedeti, da gre za refluks kisline. Gre za želodčno kislino, ki predstavlja eno izmed glavnih vlog pri prebavi beljakovin in ščiti pred okužbami. Dejavnikov, ki zgago povzročajo ali lahko poslabšajo njene simptome, je več, med glavnimi najdemo sledeče: preobilni obroki, veliko uživanja začinjene hrane, mastna prehrana, ležanje po obilnem obroku, kajenje, prekomerna telesna teža, stres, nosečnost, določena zdravila, alkohol, premalo žvečenja hrane in tesna oblačila.

Vse to povzroča določene simptome, po katerih lahko prepoznate, da imate težave z zgago. Najbolj pogosti simptomi pri zgagi so bolečina v prsnem košu ali grlu, pozorni pa moramo biti tudi na kašelj, hripavost, astmo, zobno gnilobo, vnetje sinusov, kiselkast okus v ustih in težave s požiranjem.

Nasveti za odpravljanje zgage na naraven način

Poleg zgoraj naštetih dejavnikov za nastanek zgage obstaja še veliko drugih dejavnikov tveganja, ki lahko občasno ali pogosto prispevajo k zgagi. Zato je najbolj pomembno, da spoznamo, kaj pomaga pri odpravljanju zgage.

Končajte s prenajedanjem

Kot opozarjajo strokovnjaki, sta refluks kisline in neprijetna zgaga največkrat prisotna takoj po obroku, še bolj pogosto pa po obilnejših obrokih. Poskrbite, da se vam pri uživanju hrane ne mudi in da jeste čim bolj počasi. Priporočeno je tudi, da prenehate jesti, še preden ste siti.

Izogibajte se določeni hrani

Obstaja hrana, ki povzroča zgago. Strokovnjaki pravijo, da se je pametno izogibati hrane, kot so poprova meta, agrumi (pomaranče in limone), paradižnik, surova čebula, čokolada in mastne jedi.

Zaužijte manj alkohola

Prebavne težave so večkrat lahko posledica uživanja alkohola. Če se želite izogniti težavam z zgago, je priporočeno, da se alkohola čim bolj izogibate. Alkohol namreč poveča količino kisline v želodcu. Namesto vina ali piva si tako raje privoščite vodo.

Dvignite vzglavje postelje

Težave z zgago se rade pojavijo ravno ponoči. Najbolj preprosto se jih boste znebili tako, da dvignete vzglavnik. Pod vzmetnico namestite leseno desko, klado ali kar debelo staro knjigo, s čimer poskrbite, da bo vzglavje malenkost privzdignjeno.

Lajšanje bolečin z Donatom

Ob ponavljajočih primerih zgage in refluksa kisline se zatečite po pomoč k Donatu. Ta namreč poskrbi za ublažitev zgage, saj nevtralizira želodčno kislino in odpravi pekoč občutek v želodcu in požiralniku. Piti ga morate počasi, s posameznimi požirki na sobni temperaturi.

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
6,206
22.11.2024 ob 23:21
3,292
17.09.2024 ob 07:01
24,565
22.11.2024 ob 07:16
13,327
03.11.2024 ob 21:29
143,909
11.11.2024 ob 09:52
Preberi več

Več novic

New Report

Close