WHO in Unicef svarita pred novim virusom

STA , 29. april 2022
Aktualno
Gre za dolgo poznan virus. Foto: Profimedia.

Po koronavirusu in hepatitisih neznanega izvora, sedaj po svetu strmo naraščajo nove okužbe. WHO in Unicef svarita pred “popolno nevihto”.

Število primerov ošpic po vsem svetu strmo narašča, izhaja iz v sredo objavljenega poročila Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) in sklada ZN za otroke (Unicef). V prvih dveh mesecih letošnjega leta je bilo za kar 79 odstotkov višje kot v enakem obdobju lani. Glavni razlog za to je dejstvo, da je vse manj otrok cepljenih proti tej bolezni.

Svarjenje pred »popolno nevihto«

Stopnja precepljenosti se je po ugotovitvah WHO znižala predvsem iz dveh razlogov – delno ker so se kampanje cepljenja v času pandemije covida-19 ustavile oziroma so jih zavrli proticovidni ukrepi, deloma pa zato ker so bile države prisiljene denar preusmeriti na druga pereča področja.

Svoje so poleg tega prispeval še konflikti in vojne v Ukrajini, Etiopiji, Somaliji in Afganistanu, ki so na milijone ljudi prisilile v beg, zaradi česar otrok niso cepili, obenem pa so mnogi prisiljeni zasilno bivati v prenatrpanih centrih, kjer se bolezni hitro širijo.

Sedaj ko je večina držav odpravila ukrepe socialnega distanciranja, uvedene v času pandemije, se je nevarnost obsežnejših izbruhov različnih visoko nalezljivih bolezni še povečala, opozarjata WHO in Unicef ter svarita pred “popolno nevihto”, ki bi lahko ogrozila življenja na milijone otrok. Kot posebej nevaren izpostavljata izbruh rumene mrzlice, ki se nakazuje na zahodu Afrike.

Spomnimo. Ošpice se širijo kapljično, predvsem med govorjenjem, kihanjem in kašljanjem. Bolezen se začne s simptomi, podobnimi gripi, nadaljuje pa s kožnim izpuščajem. Vodi lahko tudi v pljučnico, vnetje srednjega ušesa ali celo možgansko vnetje. Posledice so potencialno zelo nevarne, celo smrt, in lahko občutno oslabijo imunski sistem.

Januarja in februarja letos so po svetu potrdili 17.338 primerov ošpic, kar je skoraj dvakratnik števila v enakem obdobju lani. Med aprilom lani in letos so zabeležili 21 večjih izbruhov te bolezni, večinoma v Afriki in v vzhodnem Sredozemlju. Dejanske številke so še veliko višje.

Avtor
Piše

STA

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
3,673
21.12.2024 ob 20:09
3,943
22.12.2024 ob 20:23
33,824
24.11.2024 ob 19:28
1,243
17.12.2024 ob 22:06
577
19.11.2024 ob 16:43
Preberi več

Več novic

New Report

Close